Quevedo dhe Góngora vazhdojnë me ato në Twitter

 

e18b2-gongora-quevedo

Portrete të Góngora dhe Quevedo.

Një nga veçoritë historike që shënon më së miri letërsinë tonë është marrëdhëniet midis shkrimtarëve të ndryshëm që kanë shënuar epokat e ndryshme të letrave tona.

Logjikisht, edhe pse ky fakt nuk është i mirëfilltë në letërsinë tonë, ai u pa me një madhësi shumë më domethënëse. Prandaj, nuk ka shumë raste në të cilat, në të njëjtin qytet, për shembull, ata bashkëjetuan në të njëjtën kohë personazhe të tillë të shquar si Lope de Vega, Carderón de la Barca, Miguel de Cervantes, Góngora ose Quevedo.

Nga këta dy të fundit, marrëdhënia e tyre e urrejtjes së ndërsjellë me qortimet dhe skualifikimet e tyre të vazhdueshme që ishin përpunuar gjatë gjithë jetës së tyre është më shumë se e njohur.. Një marrëdhënie e tensionuar që ka ardhur në kohën tonë në sajë të vargjeve që të dy i kushtuan vetes dhe që janë bërë një domosdoshmëri nëse duam të flasim për epokën e artë spanjolle.

Për të gjithë ata që ndiejnë të njëjtin admirim si unë për këta dy gjeni të letërsisë sonë dhe mrekullohen me emrat që ata të dy i kushtuan njëri-tjetrit, sot mund të vazhdojë të shijojë një Quevedo dhe një Góngora të përshtatur në shekullin tonë dhe i pranishëm në një nga rrjetet më të rëndësishme sociale që ekzistojnë sot.

Si do të kishin qenë këta dy personazhe nëse do të kishin në dispozicion Twitter? Epo, dy profile të këtij rrjeti synojnë të rikthejnë Quevedo dhe Góngora në kohën tonë që, në një satirë dhe për mendimin tim të shkëlqyeshëm, të komentojnë mbi situatën aktuale me stilin e secilit shkrimtar ndërsa, logjikisht, të dy tweet-et janë të dedikuara «të dashur» për të mos e humbur zakonin e tij të zakonshëm.

@QuebeboVillegas dhe @Gongora_Revixit, Në këtë mënyrë do të gjeni këto profile, nga këndvështrimi im, ato janë një mënyrë e mrekullueshme për të tërhequr më të riun dhe aq më pak, në një nga anekdotat më të mirëfillta të letërsisë sonë dhe protagonistëve të saj.

 

Në këtë botë të karakterizuar nga ndikimi total i rrjeteve sociale në shoqërinë tonë dhe duke përjetuar aktivitet kulturor në një mënyrë gjithnjë e më virtuale. E shoh shumë pozitive ta mbajmë gjallë identitetin tonë letrar në këtë hapësirë.

Prandaj, Gjithçka që përfshin bërjen e shkrimtarëve të njohur si Góngora dhe Quevedo ose historinë e letërsisë sonë, në çfarëdo forme, duhet të mbështetet dhe mbrohet. Inshtë në duart tona, prandaj iniciativa si këto kanë më shumë peshë dhe ndikim në rrjet dhe jo ajo e "Youtubers" thjeshta me shfaqje të papërpunuara që tërheqin në mënyrë të pakuptueshme miliona ndjekës.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Ju i keni vënë gabim emrat e llogarive.

  1.    Aleks Martinez dijo

   Shoku Viktor tani është korrigjuar. Faleminderit për paralajmërimin. Po të kisha pasur syzet e Quevedo, me siguri do t’i kisha shkruar saktë hehe. Të gjitha të mirat.