Si qentë dhe macet. 4 libra për 4 miqtë më të mirë.

E vërteta është se nuk mund të shkojë gjatë pa shkruar për ndonjë të metë, nëse është e mundur katër këmbë dhe specie canis vulgaris. Por unë gjithashtu duhet të rrëfej simpatinë time për felis catus, nga të cilat unë admiroj pavarësinë e saj dhe aureolën e saj magjike dhe misterioze. Në familjen time ka pasur gjithçka. macet Bjonde, zezakë dhe njerëz me shirita shëtisnin nëpër galeri ose oborrin e shtëpisë së gjyshërve të mi. Dhe ne kemi pasur qentë (etiketë njëqind përqind e bardhë) pasi më kujtohet.

Tre të fundit që kanë jetuar së bashku kanë qenë dy pooches dhe një mace siameze. Vetëm një ka mbetur: Qyqja, një mestizo Pekinez i cili ka kaluar shekullin e qenit dhe 16 vitet e njeriut. Perilja, Siamezi i humbur që gjeti tezja ime, gjithashtu arriti në 16 verë, por ai u flak gati katër vjet më parë. Pak pasi bëri edhe ai Chiqui, një prodhues i vogël dhe i zgjuar i verës, si askush, i cili arriti në 15 vjeç. Ky artikull u kushtohet atyre. Ata mund të ndryshojnë jetën tuaj dhe sigurisht që e bëjnë atë më të mirë për ju. Ndoshta një ditë do t’i rrëfej historitë e tyre. Për momentin i rekomandoj këta 4 nga protagonistët e tjerë.

Tre nga këta tituj janë të nënshkruar nga autorë britanikë sepse nëse ka një kombësi që shkruan për qentë dhe, veçanërisht, për macet, është ai i bijve të Albion.

Një mace endacake me emrin Bob - James Bowen (2013)

Kur autobus James Bowen gjeti një mace me flokë të kuq të dëmtuar i strukur në uljen e banesës së tij, ai nuk mund ta imagjinonte se sa do t'i ndryshonte jeta. James jetonte në rrugët e Londrës dhe gjëja e fundit që i duhej ishte një kafshë shtëpiake. Sidoqoftë, ai nuk mund të rezistonte të ndihmonte një mace shumë të zgjuar, të cilin e pagëzoi Bob. Ata u bënë të pandashëm dhe aventurat e tyre të ndryshme, komike dhe herë pas here të rrezikshme u ndryshuan jetën dhe shëruan plagët e së kaluarës së tyre të trazuar.

Macja që shëroi zemrat - Rachel Wells (2016)

Jeta e Alfie, një mace e butë londineze, merr një kthesë 180 gradë kur duhet të largohet nga shtëpia në të cilën ishte rritur. I vetëm dhe i humbur në rrugë, gjithçka ndryshon kur të arrini në Edgar Road, një vend plot kopshte dhe shtëpi me një familje. Ju mund të mendoni se do të jeni në gjendje të gjeni një familje të re, por banorët e lagjes nuk janë ende të gatshëm t'ju presin. Ata nuk kanë kohë të merren me të. Sidoqoftë, ata do të zbulojnë se Alfie ka një Dhuratë speciale: intuiton dëshirat e mbajtura më mirë nga njerëzit dhe gjithashtu mund të riparojë atë që fati ka thyer në jetën e tyre.

Qeni që ndryshoi jetën time - John Dolan (2015)

Jemi akoma në Londër, por kësaj here me një qen, ai që kalon në jetën e Gjonit, i cili mbijeton sa më mirë në rrugë. George Ai është një qen i frikshëm për të cilin Xhoni bëhet i dashur dhe vendos të kujdeset për të. Kështu ai rifiton shpresën sepse ka një arsye të ngrihet çdo mëngjes, dhe madje rikuperon talentin e tij për të vizatuar. Kështu që i ulur krah për krah në trotuar, John skicon portrete të qenit dhe botës përreth tyre dhe nuk është më i padukshëm. Ai nuk është më një lypës, tani kuriozët vijnë dhe blejnë vizatimet e tij. Dhe do të ketë akoma më shumë surpriza.

Nëpër sytë e mi të vegjël - Emilio Ortiz (2016)

Nje bukuri histori miqësie, dashurie dhe përmirësimi të treguar përmes syve të një qeni udhëzues. Kryq ai është një qen udhëzues i gëzuar dhe djallëzor. Mario është një i ri i verbër që përpiqet të bëjë rrugën e tij përmes jetës. Së bashku ata formojnë një ekip të pandashëm. Ky roman tregon aventurat qesharake të Kryqit në botën e njerëzve. Aktori i tij, Emilio ortiz, na tregon një realitet që ai e njeh mirë, mirë ka qenin e tij udhëzues, të quajtur Spock, pothuajse aq djallëzor sa Kryqi.

Pse t'i lexoni ato

Sepse ata gjithmonë ju lutem, ata ju bëjnë të keni një kohë të mirë dhe ata të ngazëllyer. Të gjithëve. Por nëse keni pasur ose keni edhe një qen apo mace, do t’i shijoni edhe më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.