Pylli i errët i Liú Cíxīn

Pylli i errët i Xixin Liu.

Pylli i errët i Xixin Liu.

Isshtë libri i dytë i Trilogjia e tre trupave krijuar nga Cixin Liu. Lëshimi i tij në spanjisht u krye nga Editor Penguin Random House gjatë vitit 2017 (nëntë vjet pas paraqitjes së saj origjinale në Kinë); nën etiketën Nova, përkthyer nga Javier Altayó dhe Jianguo Feng. Ajo u prit me shumë interes për shkak të suksesit të këstit të parë të sagës, Kujtimi i së kaluarës së Tokës.

Për krahasim, vazhdimi i Problemi me tre trupa nuk arriti një konsensus kaq të favorshëm të mendimeve. Disa komente madje e cilësojnë këtë libër si "të mërzitshëm, të dendur, të sheshtë ..." (David Olier de Këndi i Cabal) Sidoqoftë, për adhuruesit e trillimeve shkencore do të thotë një histori shumë argëtuese që pasqyron një evolucion të mirë të personazheve dhe lë një pritje të madhe për rezultatin e të gjithë serialit. Kujton shumë Erich Von Däniken dhe librat e tij misteriozë jashtëtokësorë.

Sobre el autor

Liú Cíxīn ishte njohur nga afër me shtypjen e Revolucionit Kulturor Kinez. I lindur në vitin 1963, ai u detyrua të kalonte një pjesë të fëmijërisë së tij me gjyshen e tij për shkak të situatës së trazuar politike në gjigantin aziatik. La Trilogjia e tre trupave Doli se ishte vepra e tij shenjtëruese, e denjë për famë botërore. Para se të bëhej i njohur si shkrimtar, Cixin Liu punoi si inxhinier në Stacionin Elektrik të Yangquan (Shanxi).

Përmbledhje e Pyllit të Errët

Vazhdimi i Kujtimi i së kaluarës së Tokës

Fillimi i Pylli i erret e vë lexuesin në të njëjtën situatë në fund të Kujtimi i së kaluarës së Tokës. Do të thotë, Njerëzit duhet të pranojnë të pashmangshmen: Trisolarianët vijnë për të pushtuar planetin me teknologjinë e tyre dhe njohuri superiore. Sidoqoftë, kanë mbetur edhe katër shekuj për ardhjen e kësaj race të huajve, të cilët kanë qenë në krye të spiunimit shumë të afërt me tokësorët falë "gropave" të mahnitshme nënatomike.

"The rrethuar"

Dëshpërimi dhe pesimizmi përhapen në të gjitha cepat e Tokës. Në mes të kaosit të lëshuar, të gjitha kombet e botës vendosin të bashkojnë forcat në mënyrë që të armatosin një mbrojtje të përbashkët kundër pushtuesve. Për këtë qëllim, njerëzimi krijon "El Vallado", një organizatë qëllimi i së cilës është të hartojë një strategji efektive të kontrollit në vendin e fundit të sigurt nga informuesit ndëryjor: trurin e tyre.

Roli i Luo Ji

Edhe pse protagonizmi i Pylli i erret Isshtë shpërndarë mirë midis disa personazheve, pa dyshim që më i spikatur është Luo Ji, një astronom dhe sociolog i etur, i cili kalon nga të qenit "askush" në të qenit në fokusin e operacionit më të rëndësishëm në histori të civilizimit njerëzor. El Vallado plotësohet nga tre shkencëtarë të tjerë të konsideruar eminenca.

Në atë pikë, lexuesit ka shumë të ngjarë të ndiejnë keqardhje nga Ji, pasi ai nuk është shumë i sigurt për aktivitetet e tij brenda organizatës ndërsa mbante të gjithë sytë në botë te ai. Ai gjithashtu nuk është mjaft i sigurt për rolin e tij në të gjithë gjënë. Gjithsesi, Luo vazhdon; fillon një udhëtim të eksplorimit introspektiv rreth arsyes së tij për të qenë dhe pasojave të veprimeve të tij.

Me të vërtetë e rëndësishme

Pastaj, dilemat e personazheve të përfshirë do t'i bëjnë ata të reflektojnë mbi gjërat me të vërtetë të rëndësishme, ata që ia vlen të sakrifikojnë edhe jetën e tyre. Sepse në atë pikë - gati 400 vjet në një luftë për mbijetesën e njerëzimit - kërcënimet më të dëmshme janë mishëruar nga njerëzit e vendosur për Trisolarianët, të cilët bëjnë gjithçka që është e mundur për të ndërhyrë në misionin El Vallado.

Subjektet e ndjeshme në mjedise të kontrolluara

Analogjitë midis njerëzve besnikë ndaj pushtuesve jashtëtokësorë (të palosur në pushtet) dhe anëtarëve të El Vallado, përfaqësojnë një referencë të qartë për zyrtarët e qeverive shtypëse dhe atyre që kundërshtojnë totalitarizmin. Përveç kësaj, Cixin Liu përfiton nga narracioni për të bërë të qartë pozicionin e saj për çështje (të ndjeshme për tu trajtuar haptas në Kinë) siç janë të drejtat e njeriut dhe liria e informacionit.

Një fund që lë të kërkosh rezultatin

Autori në mënyrë delikate tregon se edhe në konfliktet më të padrejta, të shtypurit mund të përdorin një cilësi të patjetërsueshme, të natyrshme vetëm të qenies njerëzore: krijimtarinë e tyre; përveç kësaj, ajo është arma juaj më efektive. Më në fund, fundi i Pylli i erret vetëm rrit kureshtjen e lexuesit për të ditur zgjidhjen e tërë trilogjisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.