«La Conquista», komiku që rrëfen kolonizimin e Meksikës

Pushtimi

Ardhja e Hernan Cortes në 1521 në Tenochtitlan dhe procesi i tij i kolonizimit arriti në komik me «Pushtimi".

Komiku është pjesa e gjashtë e koleksionit «Ilustruar Historia e Re Minimale e Meksikës«, Përshtatja e librit«Historia e Re Minimale e Meksikës" e Redaktuar nga Kolegji i Meksikës (Colmex) në 2004

Komiku "Pushtimi" është një përshtatje e kapitullit 2 me titull "Kohët koloniale deri në 1760" shkruar nga Bernardo Garcia Martinez i cili përfshin vitet midis 1519 dhe 1760, megjithëse ky version i ilustruar përfshin vetëm ngjarjet deri në 1521, kështu që nuk është përjashtuar që të ketë një vazhdim që përshkruan vitet në vijim.

Koleksioni filloi në 2010 me komikat «Pavarësia»Y«Revolucioni«, Me rastin e dyqindvjetorit të të dy ngjarjeve, më vonë ato do të mbërrinin«Meksika antike«,«Nga perandoria në triumfin e Reformimit»Y«Reformat Bourbon".

Të paktën dy botime të tjera janë në pritje, të cilat janë planifikuar tashmë, "El Siglo XX" dhe "El Porfiriato".

"Pushtimi" përmban ilustrime nga Ricardo Pelaez dhe skenari i Francisco de la Mora y Rodrigo santos dhe ka 64 faqe. Anne Maurer, redaktor i projektit, ka siguruar që projekti të kryhej së bashku me autorin historian të kapitullit "Epoka koloniale deri në 1760" të librit "Historia e Re minimale e Meksikës", për të shmangur pasaktësitë ose gabimet në veshje, vende ose detaje të tjera.

En Meksikë Tashmë mund ta blini në çdo librari me një çmim prej 180 pesos, ekuivalente me rreth 10 euro.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.