Letër Bukowski kundër punës

Letër Bukowski kundër punës

Në 1969 John martin, redaktor i Harabeli i zi bëri sa më poshtë ofertë për Charles Bukowski me letër. Në shënim thuhej se atij iu ofrua 100 dollarë në muaj për jetën e shkrimtarit, në mënyrë që ai të linte punën që po bënte në atë kohë (ai ishte një postier në shërbimin postar të Shteteve të Bashkuara dhe kishte punuar atje për rreth 15 vjet) për t'iu përkushtuar vetëm shkrimit. Natyrisht, Bukowski e pranoi ofertën dhe dy vjet më vonë ia dorëzoi botuesit Harabeli i zi romani i tij i parë "Postieri".

Letra

Letra përgjigje për Gjonin lexonte diçka si kjo:

12 gusht 1986

Pershendetje John:

Faleminderit për letrën. Ndonjëherë nuk dhemb aq shumë për të kujtuar nga kemi ardhur. Dhe ju i dini vendet nga vij unë. Edhe njerëzit që përpiqen të shkruajnë ose të bëjnë filma për këtë, ata nuk e kuptojnë si duhet. Ata e quajnë atë "Nga 9 në 5". Thjesht nuk është kurrë nga 9 në 5. Në ato vende nuk ka kohë për vakt dhe, në fakt, nëse doni të mbani punën tuaj, nuk dilni për të ngrënë. Ekziston edhe orari shtesë, por koha shtesë nuk regjistrohet kurrë siç duhet në libra, dhe nëse ankoheni për këtë, ka një grindje tjetër të gatshme për të zënë vendin tuaj.

Ju e dini thënien time të vjetër: "Skllavëria nuk u shfuqizua kurrë, por u zgjerua vetëm për të përfshirë të gjitha ngjyrat".

Ajo që dhemb është humbja e vazhdueshme e njerëzimit tek ata që luftojnë për të mbajtur punë që nuk i duan, por kanë frikë nga një alternativë më e keqe. Thjesht ndodh që njerëzit zbrazen vetveten. Ata janë trupa me mendje të frikësuar dhe të bindur. Ngjyra largohet nga sytë tuaj. Zëri është i shëmtuar. Dhe trupi. Floket. Të parët. Këpucët. Gjithçka.

Kur isha i ri nuk mund të besoja se njerëzit dhanë jetën e tyre në këmbim të atyre kushteve. Tani që jam plakur akoma nuk e besoj. Pse e bëjnë atë? Per seks? Për një televizion? Për një makinë me pagesa fikse? Për fëmijët? Fëmijët që do të bëjnë të njëjtat gjëra?

Që gjithnjë, kur isha mjaft i ri dhe shkoja nga puna në punë, isha aq naive sa herë që u thoja kolegëve të mi: “Hej! Bosi mund të vijë në çdo moment dhe të na dëbojë, ashtu si është, a nuk e shihni?

E vetmja gjë që ata bënë ishte të më shikonin. Ai po u ofronte atyre diçka që ata nuk donin ta sjellin në mendjen e tyre.

Tani, në industri, ka shumë largime nga puna (fabrika të vdekura çeliku, ndryshime teknike dhe rrethana të tjera në vendin e punës). Shkarkimet nga puna janë në qindra mijëra dhe fytyrat e tyre janë tronditëse:

"Unë kam qenë këtu 35 vjet ...".

"Kjo nuk eshte e drejte…".

"Nuk e di çfarë të bëj…".

Skllevërit nuk paguhen kurrë aq sa të lirohen, por mjafton sa të mbijetojnë dhe të kthehen në punë. Mund ta shihja. Pse nuk munden ata? E kuptova që stola e parkut ishte po aq e mirë, se të qenit banakier ishte po aq e mirë. Pse të mos jem këtu së pari para se ta vendos veten atje? Pse te presim

Kam shkruar me neveri kundër gjithë kësaj. Ishte një lehtësim për të hequr tërë atë mut nga sistemi im. Dhe tani këtu jam: një "shkrimtar profesionist". Pas 50 viteve të para, kam zbuluar se ka neveri të tjera përtej sistemit.

Mbaj mend një herë, duke punuar si paketues në një kompani të furnizimit me ndriçim, një nga kolegët e mi tha papritur, "Unë kurrë nuk do të jem i lirë!"

Një nga bosët po shëtiste përreth (emri i tij ishte Morrie) dhe ai bëri një të qeshur të shijshme, duke shijuar faktin se ky djalë ishte bllokuar për jetën.

Kështu që fati për të dalë më në fund nga ato vende, pa marrë parasysh sa zgjati, më ka dhënë një lloj lumturie, lumturinë e gëzueshme të mrekullisë. Unë shkruaj tani me një mendje të vjetër dhe një trup të vjetër, shumë kohë pasi shumica do të besonin të vazhdonin me këtë, por meqenëse fillova kaq vonë, ia detyrohem vetes të jem këmbëngulëse, dhe kur fjalët fillojnë të dështojnë dhe unë duhet të marr ndihmë duke ngjitur shkallët dhe nuk mund të dalloj një pllakë nga një element kryesor, unë përsëri do të ndjehem sikur diçka brenda meje do ta kujtojë (pa marrë parasysh sa larg kam shkuar) se si u futa në mes të vrasjes dhe konfuzionit dhe pikëllimit të paktën , një vdekje bujare.

Të mos kesh humbur jetën plotësisht duket se është një arritje, të paktën për mua.

Djali juaj

Çile


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.