Programimi i V Salita de Cómic 2014

V Salita Komike

Programimi i V Salita de Cómic 2014.

Edhe një vit njerëzit e ExTreBO ka organizuar për në fund të këtij muaji dhe në fillim të Tetorit Dhoma komike en Caceres. Me praninë e Carlos Pacheco Si një nga atraksionet kryesore, këtu ju lë me programin e plotë për ata me fat që nga afërsia ose rastësia, mund të marrin pjesë në këtë ngjarje që është e konsoliduar edicion pas botimi:

Nga e hëna, 22 shtator deri më 14 tetor:

Përurimi i ekspozitave në V Salita del Cómic (ishTreBeO):

- Versione de Nessa (Edicioni i 2-të) (Më shumë se 25 autorë luajnë heroinë fantastike heroike, krijuar nga gelngel Gcía. Nieto (TiTo) dhe Vanessa Deleiva). Qendra Tregtare Ruta de la Plata. (22 shtator - 5 tetor).

- Ilustrime nga Carlos Pacheco.- Përzgjedhja e veprave nga autori më ndërkombëtar i vendit tonë - Muzeu Komunal i Këshillit të Qytetit Caceres. (nga 1 deri më 14 tetor).

- Makina e kohës. - (Më shumë se 25 autorë të Extremadura mbulojnë klasiken nga HG Wells në një Webcomic kolektiv) - Biblioteka Publike "Rodríguez Moñino" në Cáceres. (nga 1 deri më 14 tetor).

- Versione Batman. Autorë dhe mysafirë të Extremadura-s, bëjnë ilustrime rreth The Man Man. Kafe-bar Cañadaul. (nga 2 deri më 22 tetor).

- Ilustrime nga Plasencia. Ekspozita e “Autorëve të Placentinos” me origjinale nga Esteban Navarro, Jairo Jiménez, Cruz, José Mª Perianes, Jesús Cano, Ángel Gª Nieto (TiTo), Luis M. Pelaz (Luisin), Museum Muzeu “Palacio de la Isla”. (nga 1 deri më 14 tetor).

- Origjinale nga "Giant Live Comic 2013: Reflections". 25 autorë të Extremadura-s mbështeten në një skenar nga Pablo Calvo. Qendra Tregtare Ruta de la Plata. (nga 22 shtatori deri më 5 tetor).

- Origjinale nga Jesús Bravo, në "Dados Jashtë", (1 deri më 14 tetor).

- Pinupcomix: Ekspozita e sjellë nga Belgjika e ilustrimeve të vajzave "PinUp", nga më shumë se 24 autorë ndërkombëtarë me prestigj të madh, në Muzeun Komunal të Këshillit të Qytetit Caceres. (nga 1 deri më 14 tetor), më shumë informacion në www.pinupcomix.com.

E enjte 25 Shtator:
Prezantimi për shtyp i V Salita del Cómic- Muzeu Komunal i Këshillit të Qytetit Caceres (ora 11:00).

Konkurs ilustrimi për personazhe vizatimorë dhe komikë, për fëmijë dhe të rritur, me ceremoni çmimesh në Salita del Cómic, i përbërë nga një grup komik bujar. Bazat do të publikohen në uebfaqen www.extrebeo.com.

E premte, 3 tetor:

- Leksion "Komik: Komunikimi dhe Kultura - Nga Ideja te Publiku" për të rinjtë nga IES "Al-Káceres": Mësuar nga, Ramón García-Ontiveros dhe Silvia Pérez Simón. Dhoma Clavellinas - 12 orë.
- Tregimi i ilustruar i tregimeve: Tregime tradicionale të përfaqësuara nga dy aktorë (Fernando Montero dhe Irene Medina) dhe të ilustruara drejtpërdrejt nga dy karikaturistë (Jesús Bravo dhe Cándido Hoyas). Dhoma Clavellinas - 19:XNUMX.

- Partia e hapjes së Iluminizmit të 5-të Salita del Cómic y la. Konkursi Cosplay, shitja e komikave dhe tregtia nga exTreBeO, ekspozitë e ilustrimeve Batman, nga autorë të Extremadura me rastin e 75 vjetorit të saj. Një komik falas dhe një gotë falas do t'i jepet kujtdo që vjen me kostum. Kafene-bar "Cañadul" - 22 h.

E shtunë 4 tetor:

- Lojë me role të drejtpërdrejta: "Gjeni Superhero". në qytetin e vjetër të Caceres, me bashkëpunimin e Shoqatës ALMA. Nga ora 10:14 deri në XNUMX pasdite.

-Takimi i Fletoreve. Ilustrues prestigjozë, që vizatojnë drejtpërdrejt nëpër qytetin e vjetër të Caceres. Ekspozita e punimeve në Kryetarin e Plazës në 14 pasdite. Organizuar nga Fermín Solís. Nga ora 10:14 deri në XNUMX pasdite.

- Festa e garës për festa për fëmijë. Fëmijët duhet të vijnë të veshur si personazhe komik, veçanërisht ato kostume të bëra nga prindërit dhe fëmijët. Do të ketë dhurata për të gjithë të pranishmit me kostume. Qendra Tregtare Ruta de la Plata - 17:30 pasdite. Aktivitete të njëkohshme:

· Karikaturat jetojnë dhe drejtohen direkt nga dora e karikaturistit GAB.

· Punëtori e grimit për Zombie (drejtuar nga Red de AA. De VV. Dhe Marshi i Zombie i Caceres).

-Përballje me autorë dhe personalitete nga bota e komikave- (Carlos Pacheco -Autori- dhe Julián Clemente-Redaktori). Dhoma Clavellinas - 18:30 h. Dorëzimi i Çmimeve "Las Alas de Thor", personaliteteve të komikut 2014.

- Prezantimi i botimeve dhe lajmeve nga Extremadura i komikëve dhe ilustrimeve këtë vit, siç është Fanzine HARTO! NUMRI 5. Salla Clavellinas - 20:XNUMX.

- Tregu i Fanzines, artit dhe botimit natën në tryezë, me bashkëpunimin e Dados Fuera, në Qendrën Tregtare “El Discovery” - ora 22:XNUMX.

E Diel, 5 Tetor:

- Komik gjigand i drejtpërdrejtë. 20 autorë dhe mysafirë të Extremadura-s do të bëjnë secili një vinjetë të madhe përpara publikut, duke formuar një histori të plotë së bashku (Skenari nga Carlos Correia dhe vinjeta nga Marce Parra). Ngjarje e spektakolaritetit të veçantë. (Përfshin stendën e informacionit dhe shitjen e fanzines). Paseo de Cánovas - 11 nga mëngjesi në 14 pasdite)

- Tregu tradicional i librave komikë të dorës së dytë, njëkohësisht me Giant Comic. Shitja e botimeve të shoqatës exTreBeO (Fanzine Harto! 1-5, dhe "El Diablo en la Botella").


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Anthony R. dijo

    Çdo vit më mirë!