Si të shkruani një roman: procesi i dokumentimit

Tastierë makine shkrimi

Nuk janë të paktë ata që besojnë se si një Novela është një punë e trilluar, gjithçka në to duhet të vijë nga imagjinata.

Sidoqoftë realiteti është shumë larg një deklarate të tillë.

Detyra kryesore e imagjinatës në procesin e krijimit të rrëfimit nuk është askush tjetër përveç asaj të shndërroni dhe montoni të njohurën në mënyrë që të merrni diçka të re. Nuk mund të imagjinohet diçka që nuk ekziston. Thellë brenda vetes, gjithçka ka germin e vet në përvojën e vet, në njerëz të njohur, në vendet e vizituara dhe në momentet e jetuara, të cilat dukshëm janë shpërfytyruar por kanë bazën e tyre në botën reale.

Kjo është arsyeja pse dokumentacioni duket thelbësor që rezultati i punës të jetë i besueshëm. Askush nuk shpik konceptin e qytetit, as konceptin e vendit. Mund të shpikësh një qytet specifik ose një fushë specifike, po, por do ta bësh bazuar në ato që tashmë i njeh. Për këtë arsye, shpikjet tona varen nga njohuritë tona, dhe sa më të mëdha të jenë ato, aq më e pasur do të jetë ajo që ne shpikim, kjo është përparësia kryesore e të dokumentuarit.

Atje shumë faktorë që kërkojnë dokumentim në një roman, për shembull, ambienti në të cilin zhvillohet (natyror / urban), periudhat e ndryshme historike në të cilat mund të vendoset, aspektet teknike të punës së personazheve, vetë personazhet nëse janë figura historike, vetë qytetet në rast i të qenit qytete specifike, si dhe objekte të shumta, procese ose ndërtesa që mund të shfaqen në një moment të historisë sonë.

Njeri duke shkruar në një tryezë

Për fat të mirë për ne, sot teknologjitë na kanë bërë të disponueshme mjete të shumta që na lejojnë të kryejmë këtë punë dhe këtu janë disa sugjerime:

 • Enciklopedi.
 • Dokumentarë.
 • Romane të tjerë me të njëjtën temë.
 • Ese.
 • Shtypi: gazeta dhe revista të specializuara.
 • Manualë për tema të ndryshme.
 • Librat e historisë.
 • Konsultohuni me profesionistë ose ekspertë (e cila zakonisht është shumë e besueshme pasi ju lejon të krijoni një dialog të drejtpërdrejtë dhe të sqaroni dyshime të ndryshme).

Cilado metodë që zgjedhim të dokumentojmë vetë është gjithmonë e këshillueshme që të dallojmë shënimet tona duke shkuar në më shumë se një burim.

Si një pikë e fundit në lidhje me punën e dokumentacionit, ne duhet të paralajmërojmë, siç tregohet nga shumica e manualeve për krijimin letrar, se është një proces i gjatë, duke pasuruar sepse mësojmë por të lodhshëm në kohë dhe duke u tërhequr në shumë të tjerë, sepse nganjëherë ndodh që të jemi të gatshëm për të filluar Shkrimi dhe dokumentacioni zgjat më shumë dhe harxhon orë të tëra duke shtyrë atë që është vërtet argëtuese, që është shkrimi. Sidoqoftë ia vlen të kalohet përmes kësaj për të mbrojtur pikërisht momentin e shkrimit dhe të mos duhet ta ndërpresë atë më shumë sesa është e nevojshme me kërkime të vazhdueshme, duke qenë në gjendje të përqendrohemi në të dhe t'i kushtojmë të gjithë energjinë tonë. Pavarësisht, gjithmonë do të ketë pika të reja që kërkojnë dokumentim ndërsa përparoni në romanin tuaj, por sa më pak aq më pak do të duhet të ndërprisni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.