Problemi me tre trupa

Problemi me tre trupa.

Problemi me tre trupa.

Problemi me tre trupa është emri i librit të parë të trilogjisë Kujtimi i së kaluarës së Tokës, Krijuar nga shkrimtari kinez Cixin Liu. Titulli i referohet dilemës - pothuajse gjithmonë e pazgjidhur - në fushën e mekanikës orbitale. Bëhuni një fenomen editorial brenda vendit aziatik.

Ky roman konsiderohet si një kryevepër e trillimeve shkencore, ka të bëjë me kontaktin e parë të njerëzimit me një civilizim jashtëtokësor. Për më tepër, kjo krijim letrar është absolutisht vizionar për shkak të përqendrimit të saj në rolin e shkencës në shoqëri. Autori ofron në faqet e tij një perspektivë mjaft të gjerë mbi të kaluarën dhe të ardhmen e Kinës në lidhje me gjeopolitikën aktuale. Ndikimi i tij ka qenë i tillë që duhet të përfshihet në mesin e tyre librat më të mirë aziatikë ndonjëherë.

Sobre el autor

Liú Cíxīn lindi më 23 qershor 1963 në Yangquan, Shanxi, Kinë. Që kur ishte i vogël, ai u dërgua të jetonte me gjyshen e tij në Henan, kjo për shkak të shtypjes së autoriteteve gjatë Revolucionit Kulturor. Në rininë e tij ai u kthye në atdheun e tij për të studiuar inxhinieri mekanike në Universitetin e Kinës Veriore të Konservimit të Ujit dhe Energjisë Elektrike. Atje ai u diplomua në 1988 dhe menjëherë ndoqi atë profesion në Termocentralin Yangquan.

Në fillim të viteve 1990, qeveria kineze kishte rinovimin shkencor dhe teknologjik midis përparësive të saj, prandaj, kushtet ishin shumë të favorshme për zhvillimin e teksteve të trillimeve shkencore. Në atë kontekst, Cixin Liu filloi të zhvillonte historitë e saj me përmbajtje të fortë shoqërore dhe ndikim të dukshëm teorik nga Leo Tolstoy., Isaac Asimov dhe Arthur C. Clarke.

Fakte në lidhje me trilogjinë e tre trupave

Problemi me tre trupa i dha autorit çmimin Hugo 2015 për romanin më të mirë. Kjo ishte hera e parë që ky çmim iu dha një botimi gjuha origjinale e të cilit nuk është anglishtja, e cila ishte një moment historik. Për më tepër, ky libër mori në vitin 2006 Çmimin Galaxy (Kinë) për botimin më të mirë të trillimeve shkencore, çmimi Ignotus 2017 dhe Çmimin Kurd Lasswitz 2017.

Përkthimet e tij u bënë aq të njohura sa që të famshëm si ish-Presidenti i SHBA Barack Obama e zgjodhën atë për leximin e tyre të Krishtëlindjes 2015. Po kështu, Mark Zuckerberg (udhëheqësi dhe bashkëthemeluesi i Facebook) u zgjodh Problemi me tre trupa si libri i parë i klubit tuaj të librave.

Pjesa numër një e trilogjisë së Kujtimi i së kaluarës së Tokës Për herë të parë u shfaq në revistën Science Fiction World në 2006. Në vitin 2008 u lançua në formatin e librit, duke u bërë një nga veprat më të njohura në Kinë.. Shpërndarja e tij në Spanjisht filloi gjatë vitit 2016 nga Ediciones B, e integruar në koleksionin e saj NOVA. Në 2018 u lëshua përshtatja e saj në ekranin e madh.

Cixin Liu.

Cixin Liu.

Trilogjia e tre trupave plotësohet me Pylli i erret (2008) y Fundi i vdekjes (2010). Para se të fitonte famë botërore me këtë seri, Liú Cíxīn kishte prodhuar vepra të tjera pezullimi dhe trillimi shkencor: Mosha e supernovës (1999), Mësues i fshatit (2001) y Sfera shkëlqen (2004) Postimi i tij i fundit është Toka bredhëse, dhe daton nga viti 2019.

Përmbledhje e Problemi me tre trupa

Enigma e mekanikës orbitale

I ashtuquajturi problem me tre trupa në fushën e mekanikës orbitale nuk ka zgjidhje të përgjithshmePër më tepër, është pothuajse gjithmonë kaotike. Nën këtë premisë, Liu përshkruan një planet - Trisolaris - në orbitën e një sistemi diellor treshor, Alpha Centauri. Luhatja gravitacionale midis tre yjeve gjeneron në këtë botë një klimë katastrofike dhe fenomene tektonike të paparashikueshme që e kanë shkatërruar civilizimin e tij shumë herë.

Një revolucion, një vrasje, një fillim i ri

Fillimi i Kujtimi i së kaluarës së Tokës është një kthim prapa që e vendos lexuesin në mes të Revolucionit Kulturor Kinez, kur disa fanatikë vrasin mësuesin e fizikës Ye Zhetai në pamjen e Ye Wenjie, vajzës së tij të vogël. Pasi i mbijetoi lartësisë së trazirave, ajo bëhet një astronom. Sidoqoftë, shërbimet e inteligjencës së regjimit e shënojnë atë si një grua "kundërrevolucionare".

Costa Roja, programi i klasifikuar

Me kërcënimin e kohës së burgut, Ye Wenjie caktohet në Red Coast, një program i klasifikuar ushtarak. Ambienti i punës është mjaft i pakëndshëm për shkak të mosbesimit reciprok midis saj dhe drejtuesve të hetimeve. Sidoqoftë, njohuritë e astronomit të ri për ekzoplanetë dhe sistemet e largëta të yjeve janë shumë të nevojshme. Dorëhequr, ajo punon shumë, duke pritur një mundësi për të marrë hak për vdekjen e babait të saj.

Wang Maio dhe grupi i Kufijve të Shkencës

Sot, specialist i nanomaterialeve Wang Maio infiltron - me kërkesë të policisë - në një grup të quajtur Kufijtë e Shkencës. Shtë një klub misterioz i debatit i përbërë nga disa shkencëtarë kryesorë nga e gjithë bota i përqendruar në përcaktimin e një zgjidhjeje për problemin e tre trupave. Ndoshta, përgjigjja sfidon kufijtë e shkencës konvencionale.

Tre Trupi

Informacioni paraprak nga policia tregon një probabilitet të lartë që Kufijtë e Shkencës të lidhen me një sukses të pretenduar të vetëvrasjeve të shkencëtarëve në të gjithë botën. Më vonë, Kërkimet e Wang zbulojnë një element kryesor: Tre Trupi, një program masivisht multiplayer i teknologjisë VR i përdorur nga anëtarët e Kufijve të Shkencës. Ky program simulon një Tokë me një klimë të ndryshuar në mënyrë të pashpjegueshme.

Në Three Body gjatësia e stinëve (dhe madje edhe e ditëve) është e paparashikueshme. Ndryshimet në temperaturë janë rrënjësore për shkak të zhdukjes së diellit për vite me radhë ose, përkundrazi, mbreti yll duket se i afrohet planetit. Atje, njerëzit mund të mbijetojnë vetëm duke qëndruar në një lloj gjendje të fjetur të dehidruar gjatë kohërave të motit ekstrem.

Si pasojë, parashikimi i shtegut të diellit është logjikisht një çështje kryesore në të cilën Wang vëzhgon dhe merr pjesë, si personazhet e tjerë në lojë, duke zbatuar pa sukses idetë e tij në dilemë. Autori i veprës përfiton nga situata për t’iu referuar bëmave të mëdha të historisë shkencore dhe bën një ekstrapolim teorik për të provuar nëse deklaratat e së kaluarës do të ishin të dobishme në problemin e tre trupave.

Rikthimi i Ye Wenjie

Sidoqoftë, duke qenë thjesht një lojë masivisht me shumë lojtarë, kjo duket se ka pasoja të drejtpërdrejta mbi pjesëmarrësit aktualë. Prandaj, Wang fillon të kërkojë përgjigje midis shkencëtarëve të ndryshëm, duke përfshirë një të moshuar Ye Wenjie. Ata i zbulojnë atij se Three Body është në fakt një lloj platforme komunikimi i përdorur nga një civilizim i huaj, trisolarianët.

Zbulimi

Pastaj, Wang krijon një aleancë me Shi Quang, një polic cinik (i denjë për çdo mosbesim) plotësisht i painteresuar për shkencën për të vazhduar hetimet e tij. Ata zbulojnë se alienët do të ishin shkaku i vërtetë i vetëvrasjeve të shkencëtarëve nëpër botë, pasi qëllimi i saj është të gërryejë sigurinë e njerëzve nga shkenca dhe të privojë njerëzimin nga çdo mundësi përparimi.

Wang zhvillon armë nanoteknike të instaluara nga komando betejë (mbledhur nga Shi Quang) në radarin e Kufijve të Shkencës. Në atë moment, dy fraksione brenda këtij grupi bëhen të dukshme: ata mbështetës të pushtimit të Trisolarianëve për të përmirësuar civilizimin njerëzor me forcë, duke u përballur me ata që duan shkatërrimin e plotë të njerëzimit.

Itshtë zbuluar gjithashtu se "shfarosja pro" ka bllokuar mesazhet e fshehta të fraksionit tjetër për Trisolarianët.. Wang ia transmeton gjithë këtë informacion të ri Ye Wenjie, i cili konfirmon dyshimet e vjetra pa u habitur. Në atë kohë, ajo kishte zbuluar një mënyrë të re për të transmetuar valët e radios në distanca ndëryjore duke përdorur vetitë thyese të rrezeve të diellit.

Realiteti i papërpunuar

Ye Wenjie mbështetet në zbulimin e tij të fundit për të dërguar një mesazh në drejtim të Alpha Centauri. Në këtë mesazh, ai kërkon ndihmë për të çliruar Tokën nga autokracia e komunizmit, për të lehtësuar varfërinë dhe për t'i dhënë fund luftërave. Por sundimtarët e Trisolaris gjithashtu nuk besojnë në planet demokratike. Prandaj, mesazhi i ndihmës bëhet një justifikim i përsosur për justifikimin e Trisolarianos "pro shfarosjes".

Më në fund, Trisolarianët i shpallin gjithë njerëzimit ekzistencën e tyre dhe planet e tyre të pushtimit. Të huajt tregojnë haptas përbuzjen e tyre duke i quajtur njerëzit “mete”. Paralajmërimi i huaj e zhyt Wang në dëshpërim të plotë, por Shi Quang e qetëson atë duke thënë se, në një mënyrë të ngjashme me mbijetesën e insekteve përballë teknologjisë superiore të njerëzve, njerëzimi do të jetë në gjendje ta bëjë këtë.

Një fund për të menduar

Kapitulli i parë i Kujtimi i së kaluarës së Tokës mbyllet me Ye Wenjie duke ecur vetëm nëpër rrënojat e objektit të vjetër të Bregut të Kuq. Atje, astronomi reflekton në pasojat e veprimeve të saj dhe kujton të kaluarën e saj të pushtuar nga trishtimi. Pastaj, me sa duket, ai merr jetën e tij.

Citim nga Cixin Liu.

Citim nga Cixin Liu.

Kjo është një vepër shumë reflektuese që na fton të mendojmë se çfarë jemi në të vërtetë si specie në një univers kaq të gjerë.. Ai lë gjithashtu disa të panjohura në ajër, duke përfshirë "A jemi vërtet të përgatitur për një takim të ngushtë?" Apo "A jemi me të vërtetë një civilizim i përparuar?" E vërteta është se më shumë se një do të dyshojë pasi të lexojë këtë libër. Përgjigjet do të varen nga secili lexues, e vërteta është para syve tanë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.