Problemet e Ildefonso Falcones me Thesarin

1473276180_660823_1473276358_noticia_normal

Fotografi e Ildefonso Falcones në Muzeun e Historisë Detare të Barcelonës.

Një javë më parë media i bëri jehonë kësaj Audiencia de Barcelona rihapi çështjen Falcones dhe mashtrimin e tij të pretenduar të taksave që rrjedh nga botimi i romanit të tij "Katedralja e detit". Me sa duket, sipas «El País«, Çështja ishte arkivuar në shkurt por me këtë vendim, shkrimtari do të duhet të përballet përsëri me një problem serioz që ka qenë me të për një kohë të gjatë dhe që, me sa duket, do të vazhdojë ta shoqërojë atë derisa çështja të zgjidhet përfundimisht.

Sipas El País, ai dhe gruaja e tij akuzohen për mashtrim të 1,4 milion eurove ndaj thesarit dhe drejtësia i imputon ata, për këtë, tre krime. Çështja buron nga "e drejta e kopjimit" e romaneve të tij dhe krijimi, nga Falcones dhe vëllai i tij, i një strukture biznesi në vendet me pak taksim në mënyrë që të arrihen përfitime të paqena tatimore në Spanjë.

Shoqatat që vërtiteshin rreth kësaj strukture ishin, pra, ato që zotëronin të drejtat për romanet e Falcones. duke mbuluar kështu përfituesin e vërtetë, vetë shkrimtarin.

Kjo është teza që mbështet akuzën dhe për këtë arsye do të duhet të shohim se si evoluon tema dhe nëse Falcones, më në fund, arrin të provojë pafajësinë e tij përballë këtij komploti të pretenduar.

Në mënyrë paradoksale, ky lajm përkon me botimin e romanit të tij të ri, "Trashëgimtarët e Tokës". Para tij. jemi, pa asnjë dyshim, në kohëra të hidhura për shkrimtarin që sheh, me këtë rast, njollosjen e prezantimit të veprës së tij të re dhe të shumëpritur.

Kjo situatë është ende kurioze që kur  ne shpesh nuk shohim shkrimtarë të përfshirë në këto raste të trazuara. Pavarësisht nga fakti që në Spanjë ka shumë që, në një mënyrë apo në një tjetër, përpiqen të mashtrojnë thesarin, nuk është e zakonshme ose nuk është aq e shpeshtë sa që një autor i njohur të dalë në pah për këtë çështje. Lajme që, pra, për ndjekësit e botës së letërsisë interesojnë dhe na befasojnë.

Nga ana jonë, ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të shijojmë veprat e tij dhe, pa hyrë në vlerësime për këtë temë për momentin, të mbajmë një sy në arritjen e fakteve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RICHARD dijo

  Epo për të paguar ne jemi të gjithë njësoj, atëherë ai do të thotë se ka qenë një dështim dhe Thesari e ndoqi atë. Unë kurrë nuk i bleva librat e tij dhe tani me më shumë arsye për hajdut chorizo

  1.    Aleks Martinez dijo

   Përshëndetje Richard,

   Siç thoni ju, nëse kjo akuzë vërtetohet përfundimisht, le të paguajë siç bëjmë të gjithë. Le të shohim se çfarë ndikimi ka ky lajm tek lexuesit e tij dhe nëse më në fund ndikon në numrin e shitjeve të librave të tij. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë.
   Një përshëndetje.

 2.   FELISUCO dijo

  FOLLET Spanjisht KEN Unë nuk bleva një libër, plus një chorizo ​​PUN TELL MIR M Z. MINISTRI MONTORO që paguan të gjithë borxhin