Nusja Princesha, nga William Goldman

Akoma nga filmi Nusja Princesha

Nga të gjithë librat e botuar në shekullin e njëzetë, ka disa të aftë të qëndrojnë për përjetësinë dhe të prekin një akord me këdo që i lexon. Dhe një prej tyre është padyshim Nusja Princesha e William Goldman, një libër i botuar në 1973 i cili ri-përshtat një vepër të S. Morgenstern bazuar në pjesët e saj që babai i Goldman zgjodhi për të gjatë fëmijërisë së tij.

Përmbledhje e Nusja Princesha

Kopertina e Librit Nusja Princesha

Princesha e fejuar është i ndarë në dy pjesë. E para, si prolog, supozon një prezantim nga vetë William Goldman, i cili përmes trillimeve, rrëfen jetën e tij, konkretisht atë fëmijëri në të cilën babai i tij, një emigrant Florinian, i lexonte çdo natë Nusja Princesha: Përrallë klasike e dashurive të vërteta dhe aventurave të mëdha nga S. Morgenstern. I njëjti që e ndihmoi atë të hynte në letërsi dhe të linte një adoleshencë të "imagjinatës së humbur", sipas prindërve dhe mësuesve të tij. Vite më vonë, kur Goldman më në fund u vendos si romancier, ai vendosi t'i dërgojë të njëjtin libër djalit të tij, duke kuptuar pak më vonë se ai e kishte braktisur atë pasi lexoi kapitullin e parë. Kjo është mënyra se si autori zbulon se historia që i ati i tij i tha në të vërtetë ishte bazuar në pjesët më argëtuese të librit të Morgenstern. Çelësi që do ta çonte William Goldman të shkruante Nusja Princesha, historia e dytë e mbuluar nga titulli.

Nusja princeshë, vetë, është një histori që ndërthur zhanre të ndryshme si romancë, aventurë, fantazi dhe humor. I vendosur në vendin e trilluar të Florin (babai i Goldman ishte një Florinian, kështu që e çon automatikisht lexuesin në një histori sa reale aq edhe imagjinare bazuar në emrin e një monedhe antike të përdorur në Firence gjatë kohërave mesjetare), Princesha Nusja tregon historia e dashurisë midis Princeshës Buttercup dhe Westley-it të saj të dashur, i cili pasi vdes çon Buttercup të fejohet me Humperdinck, një princ i lig, për të shmangur një luftë. Sidoqoftë, pak para dasmës, një bandë grabitësish rrëmben princeshën. Anëtarët janë Íñigo Montoya, shpata më e mirë në botë; Vizzini, qenia më inteligjente njerëzore; dhe Fezzik, më i forti, i cili nuk do të ketë praninë e një njeriu misterioz me të zeza që i ndjek gjatë ikjes së tyre.

Karaktere Nusja Princeshe

Cary Elwes dhe Robin Wright në filmin e Rob Reiner

Nusja Princesha është plot me horra, princa, princesha dhe shumë personazhe të tjerë të imagjinueshëm, personazhet e mëposhtëm janë personazhet kryesore në histori:

 • Llokum: Ajo është protagoniste e heroinës dhe e dashuruar me Westley. Një mjelëse kokëfortë me ide fikse u kthye në vajzën më të bukur në mbretërinë e Florin dhe, nga ana tjetër, çelësi për të shmangur një luftë midis të dy palëve.
 • Westley: Ai është djali i qëndrueshëm që dashurohet me Buttercup, vajzën e pronarit të tij dhe shtëpia e të cilit është djegur, duke e lënë atë në varfëri absolute. Për të zgjidhur situatën dhe për të qenë në gjendje të martohet me Buttercup, ai shkon në një udhëtim me anije duke premtuar se do të kthehet për të. Sidoqoftë, gjatë udhëtimit, ai vritet nga Pirati i lig Roberts Deel.
 • Princi humperdinck: Përbuzë dhe i lig, Princi Humperdinck as nuk e di kush është Buttercup, me Kont Rugen që është përgjegjës për t'i sjellë atij gruan më të bukur në mbretëri. Ai është një gjuetar i zjarrtë dhe planifikon të rrëmbejë Buttercup para se të martohet në mënyrë që të provokojë një luftë me kombin Guilder.
 • Inigo Montoya: Me origjinë spanjolle, ky karakter konsiderohet si shpata më i mirë në botë, duke qenë një nga anëtarët e treshes që rrëmben Buttercup. Ashtu si pjesa tjetër e mercenarëve, ai tërheq një të kaluar nga e cila nuk mund të shpëtojë dhe te e cila lexuesi akseson përmes rikthimeve në të gjithë historinë. E tij është fraza mitike «Unë jam oigo Montoya, ti më vrave babanë, përgatitu të vdesësh», aq shumë në gojën e të rinjve sa, në vitet '80, ata luanin shpata duke imituar këtë karakter.
 • Vizzini: Me origjinë siciliane, ai është njeriu më inteligjent dhe dora e djathtë e Princit Humperdinck në lidhje me rrëmbimin e Buttercup. Ai mbart gjithashtu probleme të ndryshme nga e kaluara.
 • fezzikDuke përshëndetur nga Greenladia, Fezzik është një djalë i madh që konsiderohet si qenia më e fortë njerëzore në botë. Ajo shpesh këndon rima që e çmendin Vizzinin dhe nuk i pëlqen luftimet e ndyra.

Nusja Princesha: Romani i fantazisë i rishpikur

William Goldman, autor i Nusja Princesha

Romanet aventureske dhe fantazie ishin ato që konsumuan shumë nga fëmijëria e autorit të Nusja Princesha, William Goldman. Autori i cili me këtë histori u përpoq të rishpikojë zhanrin plotësisht duke lejuar që një histori apriori për fëmijë të interpretohet nga publiku i rritur. Bazuar në humor, parodi dhe personazhe që nuk i përmbushnin kanunet e pritura në një histori tipike dashurie mesjetare, Nusja Princesha Wasshtë botuar në 1973 në Shtetet e Bashkuara nga shtëpia botuese Harcourt Brace.. Sidoqoftë, më vonë Goldman këmbënguli për të shtuar një skenë të re që redaktori i tij e refuzoi që nga fillimi për të shmangur problemet e të drejtës së autorit me Morgenstern. Mos harroni se Nusja Princesha është një përmbledhje e tregimeve të Morgenstern, por në asnjë moment nuk përpiqet të modifikojë materialin ekzistues.

Pasi u bë një bestseller, libri u ngrit edhe më lart falë adaptimi i filmit i lëshuar në 1987. Me regji të Rob Reiner dhe protagonistë të Cary Elwess dhe Robin Wright, filmi u skenarua nga vetë Goldman dhe u bë një sukses në arka.

Tridhjetë vjet pas premierës së filmit (dhe dyzet të librit), Nusja Princesha vazhdon të jetë një klasik i letërsisë universale. Një grup zhanresh përmes të cilave William Goldman rikrijoi romanet aventureske të një jete, kritikoi tepricën e mbretërve evropianë, shënoi përfitimet e vdekjes dhe në fund të fundit tërhoqi vëmendjen e qindra lexuesve.

Të njëjtët njerëz që sot vazhdojnë ta konsiderojnë Nusja Princeshë si një nga librat më të mirë ndonjëherë dhe prova se si një libër i mirë mund të krijojë një libër më të mirë.

A e lexove Princesha e fejuar nga William Goldman?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.