Një ish-prift homoseksual boton librin e tij kundër Kishës

Krzysztof Charamsa

Polonisht Krzysztof Charamsa, a prift i cili u dëbua nga Vatikani pasi u deklarua homoseksual dhe duke njoftuar se ka një të dashur katalanas, ajo sapo ka botuar librin e saj të parë, "La prima pietra" (në spanjisht, "Guri i parë"). Në këtë libër Krzysztof denoncon homofobinë patologjike dhe misogjininë që ekziston brenda Kishës Katolike.

Prifti i dëbuar ka jetuar në Barcelonë me të dashurin e tij për nëntë muaj dhe tashmë e konsideron qytetin e tij të ri një atdhe.

"Në vendin tim, Poloni, ka një propagandë të Kishës, botës së politikës dhe medias kundër meje, por në Barcelonë kam jetuar e kundërta "

“Nëna ime dhe familja ime kanë vuajtur shumë me këtë: një nga nipat e mi Ai u refuzua në shkollë sepse xhaxhai i tij është një pervers por këtu njerëzit më përgëzojnë kur më shohin në rrugë "

Ish-prifti i proklamuar homoseksual ndihet shumë mirënjohës ndaj Barcelonës, të cilën ai e përcakton si "një shoqëri moderne, e hapur që respekton të tjerët dhe ku kam përjetuar një mirëseardhje të vërtetë që më duhej njerëzisht".

"Këtu ndiej që nuk jam vetëm"

Rreth librit tuaj: botimi dhe temat me të cilat merret

Lidhur me librin e tij të parë, i cili sapo është botuar në Itali nga botuesi Rizzoli, është njoftuar se ju doni të përktheni në spanjisht dhe katalanisht dhe autori shprehet se nuk është letërsi homoseksuale.

Libri tregon historinë e një personazhi që ka lidhje me një institucion, Kisha, në të cilën individi beson sepse është një besimtar thellësisht, por në të njëjtën kohë ai zbulon se ai po hesht dhe po vret një pjesë të vetvetes.

Krzysztof Charamsa foli gjithashtu për vizionin që iu shfaq në Kishë për homoseksualitetin, duke e trajtuar atë si një sëmundje patologjike.

“Kisha më detyroi të mendoj se homoseksualiteti është diçka patologjike, se është diçka e keqe për të cilën duhet të turpërohem. Unë, besnikë ndaj të gjitha rregullave që më ishin imponuar, u mbylla pas një muri ideologjik për një pjesë të madhe të jetës sime »

«E gjithë kjo më bëri të jetoj një stres të vazhdueshëm: të dish që ke diçka që bie ndesh me Zotin, e panatyrshme, është si një skizofreni: nuk mund të gjesh qetësi sepse natyra jote bie ndesh me bindjet e tua«

Homoseksualiteti: ndryshimi midis fjalës së Zotit dhe Kishës

Nga ana e tij, në librin e tij autori dëshiron të tregojë një vizion tjetër të homoseksualitetit ashtu siç duhet ta shohë Kisha, duke pohuar se Zoti nuk e dënon homoseksualitetin.

«Fjala e Zoti nuk e dënon homoseksualizmin, por është i përgatitur ta kuptojë atë. Në të ardhmen Kisha gjithashtu do ta pranojë dhe do ta kuptojë atë, siç bënë në kohën e tyre me teoritë e Darvinit, Kopernikut dhe Galileos ».

Po kështu, ai gjithashtu flet për ish kolegët e klerit që janë gjithashtu homoseksualë dhe që vuajnë njësoj si ai.

«Në klerik ka shumë homoseksualë që vuajnë nga gjendja e vet. Ata përpiqen ta vrasin, ta harrojnë, por nuk munden dhe ndiejnë urrejtje, veçanërisht ndaj njerëzve që jetojnë lirshëm për atë që vuajnë. Shtë një paranojë e madhe e institucionalizuar »

Më shumë sesa homoseksualiteti: ankesa të tjera

Libri jo vetëm që denoncon homoseksualitetin brenda dhe jashtë Kishës, por gjithashtu gjithashtu denoncon pengimin e Kishës para njohjes së çifteve që nuk mund të kenë fëmijë dhe që kërkojnë ndihmën e shkencës për t’i pasur. Ai gjithashtu denoncon trajtimin e Kishës në lidhje me gratë e dhunuara, të cilat thonë se duhet të luten dhe të durojnë dhunën të cilët vuajnë pa u mbrojtur sepse martesa nuk mund të prishet.

Nga ana tjetër, Krzysztof Charamsa nuk donte të linte asnjë temë të patrajtuar dhe kjo është arsyeja pse ai gjithashtu përfshin në librin e tij edhe problemi i pedofilisë, i cili cilësohet si një "krim i turpshëm që klerikët pranojnë më shumë sesa homoseksualitetin".

«Libri im është shumë feminist, gratë janë gjithmonë të pranishme në të. Ata përballen me një situatë që unë e përcaktoj si një mizogjini e vërtetë, një fobi e vërtetë ndaj grave, por çdo lëvizje feministe ka qenë gjithmonë një model se si të propozohet një revolucion shoqëror dhe mendor »

"Më pëlqen të mendoj se libri im është guri i parë i një jete të lirë, i një jete në përputhje me vetë natyrën pas çlirimit"

 

Nga ana ime, më dukej interesante të ndaja këtë lajm si dhe faktin që ky ish-prift vendosi të shkruajë këtë libër duke u treguar njerëzve të tjerë se si është Kisha, sa e mbyllur është për shumë çështje dhe si një justifikim për disa krime që nuk duhen falur siç janë abuzimet. Unë mendoj se kjo do të hapë sytë e shumë njerëzve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alma dijo

  Nëse ai e dinte që ishte homoseksual, pse vazhdoi si prift, nëse kishte një të dashur dhe ishte i stresuar për situatën e tij, se ai do të kishte bërë gjërat e tij siç dëshironte pa u fshehur, por si një njeri jo si prift, çfarëdo që të ishte ata dëshirojnë por nuk lëndojnë Njerëzit që besojnë në kishë, pse ka shumë njerëz që, megjithëse pranojnë omoseksualitetin, nuk bien dakord për shumë gjëra në lidhje me të, derisa një prift tani të flasë gjithashtu për faktin se ai jetoi këtë dhe atë dhe atë stresi i tij për shkak të situatës së tij, mirë po Sa i trishtuar, por më i trishtuar që ata besojnë diçka që nuk janë, ata gjithashtu duhet të respektojnë besimin e të tjerëve, jo pse disa njerëz e pranojnë ose duan që edhe në kishë të jetë normale ose se është e pranuar nuk do të thotë se për këtë të gjithë njerëzit bien dakord për disa njerëz që ata nuk shohin ndonjë gjë të gabuar, të tjerët po dhe të tjerët edhe nëse nuk bien dakord ata thjesht e pranojnë atë por gjithashtu duhet të respektohet nga njerëzit që nuk kanë e njëjta ide në lidhje me këtë, e rëndësishme është resp eto për secilën ide ajo që pranon dhe ajo që nuk e pranon., kaq shumë gjëra që janë në botë më keq është se ajo duhet të botohet ose të bëhet në lidhje me të të tilla si trafikimi i qenieve njerëzore, uria për fëmijët, të gjithë ata njerëz që vuajnë nga varfëria, dhe Prifti duke shkruar librin e tij për arsyet e tij për të qenë homoseksual është jeta e tij, por gjithashtu dëmton njerëzit që nuk kanë aftësinë për të kuptuar ose pranuar se kur ajo që ka rëndësi është respekti, unë për shembull respektoj dhe pranoj, por jam i zhgënjyer që nëse dikush ka bindjet e tij dhe jo vetëm atë që kisha ngul nëse jo familja në shtëpi, dikush mund të rritet me atë që ata na mësuan në shtëpi dhe nëse ata thanë se homoseksualiteti është i keq dhe vazhdimisht ngulitet se të jesh homoseksual është e keqe dhe nëse kjo lëndoni dikë në familje, por nëse kjo nuk ju lëndon si familja juaj atëherë nuk do të kishte asnjë problem, secila kokë është një botë dhe me sa duket asgjë nuk do të ndryshojë kurrë mentalitetin e askujt dhe e vetmja gjë që na ka mbetur është respektimi për ata që pajtohen me homoksialitetin dhe me njerëz që nuk pajtohen ka të bëjë me mos lëndimin dhe më pak besimet e secilit person.

 2.   Alma dijo

  Askush nuk duhet të drejtohet nga ajo që thotë shoqëria, të gjithë ata që janë të lirë të besojnë atë që duan nëse prifti ishte homoseksual jo vetëm që e mashtroi atë ose dëmtoi veten, por ai lëndoi gjithashtu njerëz që nuk mendojnë njëjtë për këtë rast, kjo duhet gjithashtu të jetë të respektuar, por qëndrojnë sikur donin të ndryshonin mentalitetin e njerëzve që nuk e pranojnë homoseksualitetin kudo, kërkohet respekt për homoseksualitetin! Por në të njëjtën kohë ata ndalojnë të respektojnë atë që njerëzit e tjerë që nuk janë dakord me homoseksualizmin dhe se ka njerëz që e pranojnë atë por nuk ndalet së lënduari dhe më shumë kur shihet në kishë si në çdo vend ashtu edhe në çdo familje si në çdo vend ka zakone në familje ka kufij ka respekt në një familje jo të gjithë mendojnë njëlloj dhe nëse nuk do të kishte respekt për secilën ide të secilit anëtar të një familje do të ishte një katastrofë dhe pastaj për këtë ka kufij me respekt në mënyrë që të mos dëmtojë njerëzit që nuk pajtohen.