Pragu i përjetësisë

Citim nga Ken Follett.

Citim nga Ken Follett.

Pragu i përjetësisë është një roman bashkëkohor fiksion historik nga shkrimtari britanik i vlerësuar me çmime Ken Follett. Ai u botua në shtator 2014 dhe është pjesa e tretë e Trilogjia e shekullit, e cila plotësohet me Rënia e gjigantëve (2010) y Dimri i botës (2012). Me këtë rast, protagonistë janë pasardhësit e personazheve kryesore të titujve të mëparshëm në sagë.

Në këtë trilogji, autori paraqet historinë e pesë familjeve të kombësive të ndryshme dhe si janë prekur ato - Përmes brezave - nga ngjarje të ndryshme historike. Në lidhje me këtë, Follett pohon: “Kjo është historia e gjyshërve të mi dhe të tutë, e prindërve tanë dhe e jetës sonë. Në një farë mënyre është historia e të gjithëve ne”.

Përmbledhje e Pragu i përjetësisë

Historia fillon

Romani fillon në vitin 1961, 16 vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Po flasim për një kohë kur fuqitë e mëdha kanë përfituar – mes tyre edhe Rusia, shteti më i madh në Bashkimin Sovjetik. Rusët imponuan doktrinën e tyre komuniste në të gjithë territorin derisa arritën në Gjermani, gjë që bëri që gjermanët të fillonin të braktisnin vendin e tyre.

Gjermania Lindore

Kjo pjesë e luan atë Rebeka, një mësuese gjermanolindore nga familja Franck – mbesa e Lady Maud – e cila një ditë mori një thirrje nga Stasi - policia sekrete e Republikës Demokratike Gjermane (RDGJ) -. Kjo e intrigoi menjëherë, sepse ajo nuk i dinte arsyet e urdhrit. Megjithatë, ai ende mori pjesë në datën e treguar. Pasi vendi, ajo iu nënshtrua një pyetjeje shteruese.

Pas interpelancës së keqe, Rebeka Ajo donte të largohej menjëherë nga selia e Stasit, por u përplas me burrin e saj Hans. Në atë moment gruaja e mori vesh këtë burri e tradhtoi gjatë gjithë martesës. Ai ai ishte një toger i Stasit dhe ai u martua me të vetëm për të spiunuar familjen e saj.

Me të dëgjuar gjithçka, Rebeka u përpoq të ikte nga qyteti, por ai nuk mundi, pasi largimi i tij përkoi me një mandat të tmerrshëm nga qeveria e RDGJ. Ata kishin vendosur të ndanin "dy Gjermanitë" për të ndalur ikjen e vazhdueshme të profesionistëve nga vendi. Që nga ai moment filloi ndërtimi i Murit famëkeq të Berlinit, dhe Rebecca ishte pjesërisht e bllokuar dhe e pa komunikuar, së bashku me qindra mijëra gjermanë në çdo skaj.

Në Shtetet e Bashkuara

Në ato momente, ai ishte në anën tjetër të botës George jakes -Djali i Greg Peshkov-, një i ri që shërbeu si avokat në administratën e Presidentit John F. Kennedy. Për më tepër, ishte aktivist për të drejtat civileamerikan afrikan në SHBA Lufta e tij e bëri atë të marrë pjesë në protesta në jug të vendit dhe të marrë pjesë në marshimin e udhëhequr nga Martin Luther King në Uashington.

Ken Follett citon.

Ken Follett citon.

George po punonte për krijimin e një ligji për të drejta të barabarta. Megjithatë, kjo u bë e pakuptimtë pasi Kennedy u vra. Vite më vonë, ai filloi të punonte së bashku me Bobby Kennedy, megjithëse planet e tij u rrëzuan përsëri kur edhe ky njeri u vra.

Angli

David Williams Ai është protagonisti i historisë në këtë rajon evropian. Që andej, ai mundi të mendonte me shqetësim konfliktet e dy kontinenteve të tjera. I riu ai ëndërronte të bëhej muzikant dhe të krijonte një grup rock me miqtë e tij. Pasi ia doli, i përdori këngët për të shprehur mendimin e tij për mungesën e lirisë dhe padrejtësitë.

Falë suksesit të grupimit, ata udhëtuan në kontinentin amerikan. Duke qenë atje, Dave dhe shokët e tij të bandës u vendos në San Francisko dhe mori pjesë aktive në origjinën e lëvizjes hipi —Rryma e udhëhequr nga të rinjtë amerikanë që protestojnë për përfundimin e Luftës së Vietnamit.

Bashkimi Sovjetik

Klima politike në Bashkimin Sovjetik që na paraqet Follett nuk është aspak e thjeshtë. Shkrimtari e vendos lexuesin menjëherë pas vdekjes së Hrushovit dhe marrjes së pushtetit nga Brezhnjevi. Lufta e Ftohtë u tërbua dhe minoi themelet e një strukture që deri atëherë konsiderohej e pathyeshme. Nga ana e tij, në Rusi, Gorbaçovi u përpoq të shpëtonte ekonominë e vendit me planin e Perestrojkës, por përpjekja e tij ishte e kotë.

Nën këtë panoramë, shfaqen protagonistët e këtij seksioni: binjakët Dimka dhe Tania. ai, një anëtar i ri i partisë komuniste, ylli në rritje i lëvizjes; sti motër, Një luftëtar për kryengritje. Si rrjedhojë e sa më sipër, protestat u shtuan – bashkë me masat e këqija të marra nga qeveritë – që përshpejtuan rënien e komunizmit.

Pas gjithë kësaj serie ngjarjesh, më në fund, më 11 nëntor 1989, Muri i Berlinit u shemb.

Fati i vërtetë

Historia zhvillohet mes viteve 1961 dhe 1989 - Në zhvillimin e plotë të Luftës së Ftohtë. Çdo personazh kalon nëpër një betejë të pavarur. Bota përjeton momente të ndërlikuara në të cilat fuqitë e mëdha luftojnë për interesat e tyre pa marrë parasysh pasojat e veprimeve të tyre.

Të dhënat themelore të punës

Pragu i përjetësisë është një roman nga zhanri i trillimeve historike. Ajo zhvillohet në të gjithë 10 pjesë që nga ana e tyre ndahen në kapituj dhe kjo shton disa 1152 páginas. Puna është rrëfyer në mënyrë lineare nga një tregimtar i gjithëdijshëm që përdor një gjuhë të thjeshtë dhe argëtuese - cilësi që Follett i ka kultivuar në karrierën e tij të gjatë dhe që e kapin lexuesin pothuajse menjëherë, edhe nëse nuk e kanë lexuar më parë autorin.

Për autorin, Ken Follett

Ken Follett.

Ken Follett.

Kenneth Martin Follett —Ken Follet— lindi më 5 qershor 1949 në Cardiff, kryeqyteti i Uellsit. Prindërit e tij ishin Veenie dhe Martin Follet. Deri në moshën 10-vjeçare ai jetoi në vendlindjen e tij, dhe më pas u transferua në Londër. Në 1967, filloi studimet për filozofi në Kolegjin Universitar të Londrës, gara se ajo përfundoi tre vjet më vonë.

Karriera profesionale

Në vitin 1970 ai mori një kurs gazetarie për tre muaj, gjë që çoi në punoj si reporter për tre vjet për Jehona e Uellsit Jugor, në Cardiff. Më pas, ai u kthye në Londër, ku punoi në Standardi i mbrëmjes. Në fund të viteve 70 ai la mënjanë gazetarinë dhe u angazhua drejt botimit dhe u bë zëvendësdrejtor i menaxhimit të Everest Books.

Karriera letrare

Ai filloi të shkruante tregime si një hobi, megjithatë, jeta e tij ndryshoi me botimin e Syri i gjilpërës (1978), romani i tij i parë. Falë këtij libri, përveç njohjes ndërkombëtare, ai fitoi çmimin Edgar. Një tjetër nga hitet e tij erdhi në vitin 1989 me Shtyllat e tokës, punë me të cilën ajo zuri pozicionet e para të shitjeve në Evropë për më shumë se 10 vjet.

Gjatë gjithë karrierës së tij ai ka botuar 22 romane në zhanrin historik dhe suspens. Ndër to dallohen: Në gojën e dragoit (1998), Fluturimi përfundimtar (2002), Një botë e pafund (2007) y Trilogjia e Shekullit (2010). Nga librat e tij, 7 janë përshtatur për televizion dhe kinema, përveç çmimeve të rëndësishme, si: Çmimi Bancarella (1999) dhe International Thriller Writers Awards (2010).

Vepra nga Ken Follert

 • Ishulli i Stuhive ose Syri i Gjilpërës (1978)
 • Trefishohet (1979)
 • Njeriu nga Shën Petersburg (1982)
 • Krahët e shqiponjës (1983)
 • Lugina e luanëve (1986)
 • Shtyllat e tokës (1989)
 • Nata mbi ujëra (1991)
 • Një pasuri e rrezikshme (1993)
 • Një vend i quajtur liri (1995)
 • Binjaku i tretë (1997)
 • Në gojën e dragoit (1998)
 • Lojë e dyfishtë (2000)
 • Rreziku i lartë (2001)
 • Fluturimi përfundimtar (2002)
 • Në të Bardhën (2004)
 • Një botë e pafund (2007)
 • Trilogjia e Shekullit
  • Rënia e gjigantëve (2010)
  • Dimri i botës (2012)
  • Pragu i përjetësisë (2014)
 • Një kolonë zjarri (2017)
 • Errësira dhe agimi (2020)
 • Kurrë (2021)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)