Fotografia e Dorian Gray

Libri i Fotografisë së Dorian Gray.

Libri i Fotografisë së Dorian Gray.

El Portret Dorian Grey është i vetmi roman i botuar nga Oscar Wilde. Konsiderohet si një nga veprat letrare më të diskutueshme të shekullit të XNUMX-të. Zhvillimi i historisë së tij sillet rreth tre personazheve përfaqësues të betejës midis së mirës dhe së keqes që ekziston në secilin person, një mosmarrëveshje e brendshme për vullnetin e lirë. Ky libër rrëfen udhëtimin shpirtëror të Dorian Gray, një të ri tërheqës që tundohet nga koncepti i rinisë dhe bukurisë së përjetshme.

Oscar Wilde ishte gjithmonë një gjeni, dhe përdori përvojën e tij personale dhe integroi stile të ndryshme letrare për të krijuar këtë roman. Sipas Svanhvít Helga Magnúsdótti nga Universiteti i Islandës (2011), në rrëfim ka burime të trillimit gotik, estetizmit dhe elemente të ngjashëm me ato të Faust të Gëtes. Po kështu, referimet në Librin e Dhjatës së Vjetër të Zanafillës duket se shtojnë theksin moral në përballjen midis drejtësisë dhe mëkatit.

¿Fotografia e Dorian Gray o Portreti i Dorian Grey?

Veryshtë shumë e zakonshme të shohësh titullin e gabuar «Portreti i Dorian Grey ”. Kjo është, sigurisht, sepse njerëzit e shqiptojnë atë ashtu si e shqiptojnë. Sidoqoftë, megjithëse dëgjimi i tyre nuk i dështon, kjo nuk është drejtshkrimi përkatës në mbiemër, por "Gri".

Jeta e Oscar Wilde

Lindja dhe familja

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde lindi në Dublin, Irlandë, më 16 tetor 1852. Babai i tij ishte Sir William Wilde, një kirurg i dalluar; nëna e tij, shkrimtarja dhe poeti Jane Francesca Elgee (e cila nënshkroi me pseudonimin shpresa) Ai studioi shkollën fillore në Trinity College në vendlindjen e tij dhe pasi mbushi 20 vjeç hyri në Kolegjin Magdalen në Oksford, Angli, ku u dallua për notat e tij të shkëlqyera.

Rinia

Që në moshë shumë të re, ai ndërtoi një reputacion të jashtëzakonshëm si një budalla dhe si një bisedues i shkëlqyeshëm i mprehtë. Sipas Øyvind Olsholt të portalit letrar skoletorget.no (2003), Wilde përçmonte dhunën dhe sportet. Kjo ishte një ndjenjë e shprehur me mjeshtëri në fjalinë tjetër të punës së tij Një grua e parëndësishme (1893)

"Zotërinjtë e vendit anglez galopojnë pas një dhelpre: e pathëna në ndjekje të të pangrënshmes."

Rezidenca në Londër

Ai u vendos në Londër pasi përfundoi trajnimin e tij universitar. I ndikuar nga shkrimtarë të tillë si poeti i madh irlandez, WB Yeats dhe e dashura e Princit të Uellsit, Lillie Langtry, Oscar Wilde filloi të shkruajë tregime të shkurtra, drama dhe poezi. Në mënyrë të ngjashme, ai punoi në një gazetë dhe udhëtoi në një qark leximi në Amerikë (Douthat dhe Hopson në Fotografitë e Dorian Grey, 2002).

Punimet e para

Botimet e tij të para ishin më tepër poezi mediokre. Sidoqoftë, ai shpejt fitoi njohje për shfaqjet e tij komike. E para, Vera; ose, nihilistët, premierë në 1880. Ajo u pasua nga prezantime të Tifozja e Lady Windermere (1892), Një grua e parëndësishme (1893), Një burrë ideal (1895) y Rëndësia e të qenit zyrtar (1895), krijimi i tij më i famshëm teatror. Në 1884, Oscar Wilde u martua me Constance Lloyd, me të cilën kishte dy fëmijë.

Skandali rreth The Picture of Dorian Grey

Gjatë verës së 1890, botimi i parë i romanit të vetëm të shkruar nga Oscar Wilde u shfaq në Revistën Mujore të Lippincott, Fotografia e Dorian Gray. Libri mori kritika të forta për të qenë skandaloz dhe i pamoralshëm, i cili motivoi rishikimin e tij së bashku me shtimin e një parathënie dhe gjashtë kapitujsh të rinj. Me këtë parathënie, Wilde u përpoq të parashikonte dhe t'u përgjigjej kritikëve që e etiketuan punën e tij si "një përrallë imorale".

Po kështu, parathënia shkurtimisht prezanton porositë e një lloji të filozofisë artistike: estetizmin, një manifestim - pohuar nga Wilde - me vlerë të brendshme. Shtë një pozicion revolucionar brenda Anglisë Viktoriane, bazuar në bukurinë e artit pa ndonjë qëllim tjetër moral ose politik. Në parathënie, Wilde gjithashtu i këshillon lexuesit të mos kërkojnë kuptime "nën sipërfaqen" e artit.

Oscar Wilde.

Oscar Wilde.

Një roman shumë i pasur janë format letrare

Fotografia e Dorian Gray është një përzierje e pjesëve të romanit gotik, segmente komedie mbi mënyrat dhe pjesët e ekspozitës teatrore në lidhje me marrëdhëniet midis artit dhe integritetit.. Si pasojë, ishte e pashmangshme të ngjallte - të paktën - shqetësim midis audiencës së ngurtë viktoriane, për këtë arsye, parathënia e Wilde paralajmëron se "larmia e mendimeve në lidhje me një vepër tregon se kjo vepër është e re, komplekse dhe jetike".

Edicioni i dytë dhe skandali që ndezi

Fillimi i botimit të dytë (1891) të Përralla e Dorian Gray ajo përkoi me takimin e parë midis Oscar Wilde dhe Lordit Alfred Douglas (të cilin ai me dashuri e quajti "Bosie"). Kur Markezi i Queensberry - babai i zotit - kritikoi publikisht çështjen, shpërtheu një skandal që përfundoi me një gjyq në 1895 për "pahirësi të rëndë".

Gjykata e përdorur Fotografia e Dorian Gray si dëshmi për shkak të pasazheve të saj të shumta me ngjyrime homoseksuale. Wilde u poshtërua publikisht dhe u dënua me dy vjet punë të detyruar. Gjatë asaj kohe, ai i shkroi Lord Alfredit një letër të gjatë të dëshpëruar me titull E profundis (Thellësitë, Në latinisht). Me të vuajtur dënimin, ai u largua nga Anglia.

Vitet e fundit të Wilde

Pai i kaloi vitet e tij të fundit duke jetuar në varfëri midis Italisë dhe Francës. Në 1898 ai bëri botimin e tij të fundit letrar (me një pseudonim), Balada e Burgut të Leximit, një poezi për ndjenjat e një të burgosuri ndaj një tjetri që do të ekzekutohet.

Së fundi, Oscar Wilde vdiq nga meningjiti më 30 nëntor 1900., Në Paris. Ai u kthye në katolicizëm romak në shtratin e vdekjes.

Përmbledhje e Fotografisë së Dorian Gray

Borziloku dhe bukuria e pamundur e Dorianit

Ndërsa ishte në shtëpinë e tezes së tij - Lady Brandon - artistja e njohur Basil Hallward takohet me Dorian Grey. Ky është një i ri i kulturuar dhe i pasur i pajisur me një "bukuri të pamundur" që rrëmbejnë menjëherë imagjinatën artistike të piktorit. Për këtë arsye, Dorian pozon ulur për tu portretizuar disa herë. Bazili e admiron sikur të ishte ndonjë hero mitik apo figurë greke.

Në fillim të romanit, artisti është duke përfunduar portretin e parë të Dorian ashtu siç është. Por (ai e pranon mikun e tij Lord Henry Wotton) piktura nuk e kënaq mjaft artistin, sepse zbulon aq shumë ndjenjat e Basil për Dorian. Lord Henry - i famshëm për tronditjen e miqve të tij nga festimet e tij të shfrenuara të rinisë, bukurisë dhe ndjekjes së kënaqësisë egoiste - nuk pajtohet, duke besuar që portreti të jetë një kryevepër.

Zoti henry

Kur Doriani shfaqet në studim, Bazili i paraqet atij një gjest të dorëheqjes Lordit Henry. Basil beson se Lord Henry mund të ishte një ndikim i keq tek i riu Dorian. Një dyshim i konfirmuar vetëm në bisedën e parë, në të cilën Lord Henry shqetëson Dorianin me idetë e tij të vetëkënaqura rreth cilësisë së shpejtë të bukurisë dhe rinisë.

Fillimi i mallkimit

Doriani më pas mallkon portretin e tij nga shqetësimi për një pamje që zbehet me kalimin e kohës. Në një ankth, ai i premton shpirtin të vetmit portret që mund të anashkalojë efektin famëkeq të moshës. dhe kjo ju lejon të qëndroni të rinj përgjithmonë. Bazili, në përpjekje për ta qetësuar, i dorëzon atë portret.

Shfaqja e shthurjes për mishin dhe pamja e Sibyl

Gjatë dy javëve të ardhshme, ndikimi i Lord Henrit forcohet. I riu i dorëzohet "hedonizmit të ri" dhe niset të bëjë një jetë kushtuar kërkimit të kënaqësisë trupore. Në ato momente, Dorian dashurohet me Sibyl Vane, një aktore e re që performon në teatrot e lagjeve të varfra të Londrës. Dorian i pëlqen shfaqjet e tij, ajo, si kthim, e quan atë "princ simpatik".

Në atë moment, James Vane - vëllai i Sibyl - nuk e miraton marrëdhënien në zhvillim dhe këmbëngul se Dorian nuk është dikush i përshtatshëm për të. Sidoqoftë, Sibyl rrëmbehet nga emocionet. Ajo injoron komentet negative në lidhje me Dorian dhe vendos të ndalojë së vepruari sepse ai nuk dëshiron më të shtiret në skenë, sepse "tani ai ndjen diçka të vërtetë".

Një pushim dhe një pajtim i pamundur

Fatkeqësisht, aktrimi është cilësia që Dorian e do për të, prandaj, përfundon fejesën në mënyrën më të egër. Pas ndarjes, Doriani kthehet në shtëpi dhe vëren një ndryshim në portretin e pikturuar nga Bazili: tani ai buzëqesh me përbuzje.

Frikësuar nga pasojat e pakëndshme të sjelljes së tij të sëmurë dhe mëkatare të pasqyruar nga kanavacë, ai vendos të pajtohet me Sibyl të nesërmen.

Por dëmi është i pariparueshëm, pasditen e ardhshme Lord Henry informon Dorian se Sibyl ka kryer vetëvrasje. Me nxitjen e Lord Henry, Dorian vendos ta konsiderojë vdekjen si një lloj triumfi artistik, ku ajo personifikon tragjedinë dhe ai lë pas çdo ndjenjë pikëllimi. Sigurisht, Dorian vendos ta fshehë portretin e tij në një dhomë në krye të shtëpisë së tij në mënyrë që të fshehë ndryshimet nga të tjerët.

"Bibla e re" e Dorianit

Më vonë, Lord Henry ia dorëzon Dorianin një libër me përshkrime të përdredhura të fermave të një qytetari francez të shekullit të XNUMX-të. Ky tekst bëhet "Bibla e re" e Dorianit. Si pasojë, ai vendos të zhytet në një jetë të mbushur me mëkat dhe korrupsion, pa asnjë keqardhje të shkaktuar nga standardet morale ose pasojat e veprimeve të tij. I vetmi urdhërim është të grumbulloni në mënyrë të pangopur përvoja emocionuese.

Citim i Oscar Wilde.

Citim i Oscar Wilde.

Kalimi i pashpresë i kohës dhe reputacioni në prishje i Dorianit

Kalojnë tetëmbëdhjetë vjet. Reputacioni i Dorian po përkeqësohet në qarqet shoqërore të Londrës për shkak të thashethemeve të pandërprera në lidhje me sjelljen e tij të shthurur dhe të pandershme. Pavarësisht gjithçkaje, fisnikët vazhdojnë ta pranojnë, sepse ai mbetet i ri dhe i bukur. Edhe pse fytyra në pikturë në portret duket e tharë dhe e tmerrshme.

Borziloku, tiparet e reja të portretit dhe vdekjes Doriane

Në një natë të errët dhe të mjegullt, Basil Hallward vjen në shtëpinë e Dorian për ta përballuar atë rreth thashethemeve për reputacionin e tij. Ata fillojnë të argumentojnë. Në atë çast, Bazili vëren kalbëzimin e shpirtit të Dorianit, i cili i tregon portretin e tmerrshëm.

Piktori e lut atë të rishikojë. Por Doriani bërtet "është shumë vonë për pendimet" dhe, në një tërbim zemërimi, vret Basil. Për të hequr qafe kufomën, Dorian ryshfet dhe kërkon ndihmë nga një mjek misterioz. Natën tjetër, Doriani drejtohet për në një depo opiumi, ku takon James Vane, i cili përpiqet të hakmerret për vdekjen e motrës së tij Sibyl. Doriani arrin të shpëtojë në shtëpinë e tij të fshatit. Atje, ai përsëri e sheh James duke parë përmes një dritareje ndërsa u shërbente disa mysafirëve.

Pendimi dhe "ndryshimi" i Dorian

Doriani është përsëri i mbytur nga frika dhe faji. Edhe pse kjo ndjenjë zhduket kur Vane bie i vdekur për shkak të goditjes aksidentale të një gjahtari. Ngjarjet e fundit e shtyjnë Dorian të kërkojë një ndryshim në stilin e tij të jetës, ai nuk mund të vazhdojë më në rrugën e turpit. Edhe pse ai nuk është në gjendje të rrëfejë krimet e tij ... tani piktura zbulon një shprehje tjetër: hipokrizi.

Vdekja

Së fundi, Doriani nuk mund të durojë fytyrën e vizatimit të tij; i tërbuar, ai përdor të njëjtën thikë me të cilën ai vrau Hallward për të shkatërruar pikturën. Shërbëtorët e tij dëgjojnë një përplasje. Duke shkuar për të kontrolluar, ata marrin paprekur portretin e Dorian Gray të riut dhe të bukurës. Pranë pikturës, trupi i një plaku të shpërfytyruar tmerrësisht me një thikë të mbërthyer në gjoks.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.