Pokémon Go frymëzon një aplikacion për të 'gjuajtur' libra

pokemon-go-libra

Që nga fillimi i tij në treg në fillim të korrikut të kaluar, aplikacioni japonez Pokémon Go ka revolucionarizuar botën, duke bërë që mijëra përdorues të saj të zëvendësojnë stilin e jetës së ulur me shëtitje urbane dhe, ndoshta, duke turbulluar gjykimin e atyre që janë shumë të fiksuar me gjueti të Pokemonëve në rruga për në punë. Një ethe që, nga ana tjetër, hap dyert për shumë eksperimente të tjera shoqërore dhe ndoshta interesante si p.sh. mundësia e daljes për të gjuajtur libra. Belgjika tashmë ka filluar.

Lexon edhe Pikachu

Kalimi i librave

Pasdite shteruese në kërkim të pokemoneve nëpër rrugët e qytetit, udhëtime të paguara për të kapur bugun e fundit japonez, njerëz që kurrë nuk ecnin aq gjatë derisa të shkarkonin thirrjen më të fundit në lojërat për smartphone. Pasi doli në treg në korrik, Aplikacioni Pokémon Go i Nintendo ka rrëzuar platformat në të gjithë botën përmes atraktivitetit të daljes dhe gjuetisë së pokemoneve falë GPS dhe kamerës, trajnimin e tyre në palestra të favorshme dhe kthimin e pokeparadave në pika të reja takimi për geeks urbane.

Një prirje që, në të njëjtën kohë, ka zgjuar interes në mesin e mësuesve dhe akademikëve për të zbuluar se çfarë do të ndodhte nëse në vend të Pokemonit, artikujt për të kërkuar nëpër rrugë do të ishin libra. Përpjekja e parë u bë në Belgjikë, ku një ditë lMësuesja fillore Aveline Gregoire nuk mund të gjente hapësirë ​​të mjaftueshme në shtëpi për të ruajtur librat e saj. Lëshimi i fundit i Pokémon Go e frymëzoi atë të nisë një iniciativë të ngjashme, atë të gjuetisë së librave përmes një grupi të quajtur Facebook Chasseurs des livres (Gjuetarët e librave), në të cilën vetë moderatorja jep udhëzimet për të kërkuar libra të caktuar të fshehur përmes të dhënave të ndryshme.

Iniciativa në fjalë konsiston në braktisjen e një libri në natyrë dhe sigurimin e një fotografie dhe vendndodhjen e saj duke përdorur të dhëna të ndryshme, në mënyrë që një person nga i njëjti rajon ta gjejë atë, ta lexojë atë dhe të sigurojë të dhënat në grupin e krijuar. Diçka si një krosim librash + gymkhana që tashmë ka më shumë se 51 ndjekës në grupin origjinal deri më sot, megjithëse fenomeni po zgjerohet në rajone të tjera të Belgjikës dhe tashmë po arrin në Francë.

Një iniciativë që, me shpresë, zëvendëson zakonet e të varurve nga thesi dhe, që ra fjala, shërben për të promovuar më tej përhapjen e kulturës në të gjithë botën, përfshirë Spanjën, një vend ku nuk do të ishte keq të plotësosh rekordin për përqendrimin më të lartë të adhuruesve të letërsia në Plaza del Sol.

Edhe pse diçka na tregon se kjo nuk do të jetë aq e lehtë.

Çfarë mendoni për këtë lajm?

 

 

 

 

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mbret dijo

  "... njerëz që kurrë nuk kanë ecur aq shumë"?

  1.    Alberto Këmbët dijo

   Po Caesar, Pokémon Go ka bërë që njerëzit që kurrë nuk kanë ecur ose kanë bërë një jetë më të ulur të ecin më shumë për shkak të aplikimit.

   1.    Mbret dijo

    A ecën apo ecën?

    1.    Alberto Këmbët dijo

     Vërtetë, është ecur.
     Dështime të vogla të pavullnetshme.
     Ju faleminderit!