Blanca Valera. Përvjetori i vdekjes së tij. Poezi

Blanca Varela ishte një poete peruan e lindur në Lima në 1926 ku gjithashtu vdiq në një ditë si sot në 2009. Në të kujtim dhe për të mbajtur mend shkon kjo përzgjedhje poezish Të punës së tij. Për ta rilexuar ose zbuluar.

Blanca Varela

Studimi Literatura dhe Edukimi në Universitetin e San Marcos. Shtë themeluar në Paris në 1949 dhe atje u takua Octavio Paz, një autor që ndikoi shumë në punën e tij letrare. Paz e lidhi atë me intelektualë të tjerë të Amerikës Latine dhe Spanjolle. Më vonë ai jetoi në Firence dhe Uashington, ku ajo punoi si përkthyese dhe gazetare.

Ai port ekziston ishte libri i tij i parë që ai botoi në 1959. Më vonë ata vazhduan Drita e ditës y Valsi dhe rrëfime të tjera. Në vitin 1978 i pari përpilimi të punës së tij në Këngë horri. Dhe së fundmi e tij antologji nga 1949 deri në 1998 në Si zot në asgjë.

Blanca Valera fitoi çmime të tilla si Octavio Paz e Poezisë dhe Ese, Qyteti Granada ose García Lorca dhe Reina Sofía të Poezisë Ibero-Amerikane.

poezi

Në gjysmë zëri

Ngadalësia është bukuri
Unë i kopjoj këto linja të huaja
frymë
Unë e pranoj dritën
nën ajrin e hollë të nëntorit
nën bar
i pangjyrë
nën qiellin e thyer
dhe gri
Unë e pranoj duelin dhe festën
Nuk arrij
Unë kurrë nuk do të arrij
në qendër të gjithçkaje
është poema e paprekur
dielli i pashmangshëm
natën pa e kthyer kokën
Unë marr dritën tënde
hija e tij shtazore
të fjalëve
E nuhas shkëlqimin e saj
Shenja e tij
pushimet e tij
gjithçka për të thënë
Dikur
Isha i vëmendshëm
të çarmatosur

pothuajse vetëm
në vdekje
gati në flakë

Biografi

le të themi që ju e fituat garën
dhe se çmimi
ishte një garë tjetër
se nuk ke pirë verën e fitores
por kripa juaj
që nuk keni dëgjuar kurrë brohoritje
por qentë që lehin
dhe se hija jote
hija jote
ishte e vetmja jote
dhe konkurrenti i padrejtë.

Dashuria është si muzika ...

Dashuria është si muzika
më kthen me duar bosh,
me kalimin e kohës ndizet papritur
jashtë parajsës.
Unë njoh një ishull
kujtimet e mia,
dhe një muzikë të ardhshme,
premtimi.

Dhe unë shkoj drejt vdekjes që nuk ekziston,
që quhet horizont në gjoksin tim.
Gjithmonë përjetësia jashtë kohe.

Burim

Pranë pusit që mbërrita,
syri im i trishtuar i vogël
hyri thellë, brenda.

Isha pranë meje
plot me mua, në ngjitje dhe të thellë,
shpirti im kunder meje,
duke goditur lekuren time,
duke e fundosur ne ajer,
deri ne fund.

histori

mund të më thuash gjithçka
besoj se nuk është e rëndësishme
e rëndësishme është që ju të lëvizni buzët tuaja në ajër
ose që buzët tuaja lëvizin ajrin
përrallë historinë tënde trupin tënd
në të gjitha orët pa armëpushim
si një flakë që nuk duket aspak
por te një flakë

Ndoshta në pranverë

Ndoshta në pranverë.
Le të kalojë ky sezon i ndyrë i blozës dhe lotëve
hipokritë.
Bëjeni veten të fortë. Mbani thërrime mbi thërrime. Bëni një fortesë
Nga gjithë korrupsioni dhe dhimbja
Me kalimin e kohës do të keni krahë dhe bisht të demit të fortë ose
elefant për të pastruar të gjitha dyshimet, të gjitha
mizat, të gjitha fatkeqësitë.
Zbrit nga pema.
Shikoni veten në ujë. Mësoni ta urreni veten si veten.
A jeni ju I ashpër, i zhveshur, së pari në të katër anët, më pas
dy, atëherë asnjë.
Zvarrituni deri në mur, dëgjoni muzikën midis
guralecë.
Quajini shekuj, kocka, qepë.
Nuk ka rëndësi.
Fjalët, emrat, nuk kanë rëndësi.
Dëgjoni muzikë. Vetëm muzika.

Vdekja shkruhet vetëm

Vdekja shkruhet vetëm
një shirit i zi është një shirit i bardhë
dielli është një vrimë në qiell
plotësia e syrit
dhi e lodhur
të mësojnë për të parë në dele
hedh lëng shirje
alga e shtëpisë së yjeve
nëna druri deti
ata shkruajnë vetë
në blozë në jastëk

copë bukë në sallë
hap derën
poshte shkalleve
zemra po derdhet
vajza e gjorë është akoma e mbyllur
në kullën e breshërit
ari vjollca blu
kafazet
ato nuk fshihen
ato nuk fshihen
ato nuk fshihen


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Cecilia Carchi dijo

    Varela u shkruan "fantazmave" që ajo vetë ka krijuar. E ndikuar nga ekzistencializmi Sartrean, poezia e saj tregon pakënaqësinë e së përditshmes, por pak nga pak ajo bëhet më pak reflektuese dhe më e apasionuar pa i lejuar vetes tejmbushjen e panevojshme, madje edhe më pak të papërpunuar. Magjia e fjalës së tij është e bashkuar me mjedisin historik që ai ka për të jetuar, si dhe me artet plastike që do të jenë një pjesë e rëndësishme e jetës së tij dhe ndërtimit të një bërthame familjare.