Claudio Rodríguez. Përvjetori i vdekjes së tij. Poezi

Fotografi: Claudio Rodríguez. Servantes Virtual.

Claudio Rodriguez, poet nga Zamora, vdiq në Madrid Në një ditë si sot në vitin 1999, kur ai ishte duke punuar për librin e tij të fundit. Ky është një përzgjedhje e disa prej tyre poezi për ta kujtuar ose zbuluar atë.


Claudio Rodriguez

Shkalla në Filologji Romantike, ishte një lexues i Spanjishtes në Universitetet e Nottingham dhe Cambridge, gjë që e lejoi atë të takonte tashmë romantikët anglezë Dylan Thomas, një ndikim thelbësor në formimin e tij si poet. Fituan disa Awards në karrierën e tij si Adonai, Letërsia Kombëtare, Poezia Kombëtare ose Princi Asturias i Letrave. Ai ishte gjithashtu një anëtar i Akademisë Mbretërore Spanjolle të Gjuhës.

poezi

Dhurata e dehjes

Qartësia gjithmonë vjen nga parajsa;
është një dhuratë: nuk gjendet midis gjërave
por shumë më lart, dhe i zë ato
duke e bërë atë jetën dhe punën e tyre.
Kështu dita agon; kështu natën
mbyll dhomën e madhe të hijeve të saj.

Dhe kjo është një dhuratë. Kush krijon më pak
ndonjëherë te qeniet? Çfarë qemeri të lartë
i përmban ato në dashurinë e tij? Nëse tashmë arrin
dhe është ende herët, tashmë është rreth
në rrugën e fluturimeve tuaja
dhe tezgjah, dhe largohet dhe, akoma i largët,
asgjë nuk është aq e qartë sa impulset tuaja!

Oh qartësi i etur për një mënyrë
të një subjekti për ta verbuar atë
duke djegur veten ndërsa bënte punën e saj.
Si unë, si gjithçka që pret.
Nëse e keni marrë gjithë dritën,
Si mund të pres diçka nga agimi?

E megjithatë - kjo është një dhuratë - goja ime
prit, dhe shpirti im pret, dhe ti me pret mua,
ndjekje e dehur, qartësi e vetmuar
i vdekshëm si përqafimi i drapërve,
por përqafohem deri në fund që nuk lë kurrë më.

Ky ndriçim i materies ...

Ky ndriçim i materies,
me zakonin e tij dhe me harmoninë e tij,
me diellin e pjekur,
me prekjen e qetë të pulsit tim,
kur ajri shkon thellë
në ankthin e prekjes së duarve të mia
që luajnë pa dyshim,
me gezimin e dijes,
ky mur pa të çara,
dhe dera e keqe, që rrjedh,
kurrë nuk u mbyll,
kur rinia është zhdukur, dhe bashkë me të edhe drita,
ruaj borxhin tim.

Ditë e re

Pas kaq shumë ditësh pa shteg dhe pa shtëpi
dhe pa dhimbje madje dhe këmbanat vetëm
dhe era e errët si ajo e kujtesës
sot arrin.

Kur dje frymëmarrja ishte një mister
dhe pamja e thatë, pa rrëshirë,
Po kërkoja një shkëlqim përfundimtar
vjen kaq delikate dhe kaq e thjeshte,
aq i qetë i majasë së re
kete mengjes…

Theshtë befasia e qartësisë
pafajësia e soditjes,
sekreti që hapet me formimin dhe habinë
bora e parë dhe shiu i parë
larja e lajthisë dhe pemës së ullirit
tashmë shumë afër detit.

Qetësi e padukshme. Fryrë erë
melodinë që nuk e prisja më.
Isshtë ndriçimi i gëzimit
me heshtjen që nuk ka kohë.
Kënaqësi serioze ajo e vetmisë.
Dhe mos shiko në det sepse ai di gjithçka
kur të vijë koha
atje ku mendimi nuk arrin kurrë
por po deti i shpirtit,
por po këtë moment të ajrit midis duarve të mia,
të kësaj paqeje që më pret
kur të vijë koha
- dy orë para mesnatës -
e ënjtjes së tretë, e cila është e imja.

Një erë

Lëreni erën të kalojë nëpër trupin tim
dhe ndizeni. Era e Jugut, kripur,
shumë me diell dhe shumë të larë fllad
e intimitetit dhe shpengimit, dhe e
padurimi Hyni, hyni në zjarrin tim
hape ate rruge per mua
asnjëherë nuk dihet: ajo e qartësisë.
Duket e etur për hapësirë,
Era e qershorit, kaq e fortë dhe e lirë
se fryma, tani është dëshira
më shpëto. Eja
njohuritë e mia, përmes
kaq shumë çështje të verbuar nga hobeja juaj
Hire.
Sa thellë më sulmon dhe më mëson
të jetosh, të harrosh,
ju, me muzikën tuaj të qartë.
Dhe si ma rrit jetën
shumë në heshtje
shumë herët dhe me dashuri
me atë derë të ndritshme dhe të vërtetë
qe me hap serena
sepse me ty nuk me intereson asnjehere
ajo dicka ma turbulloj shpirtin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.