Poezia e Brezit të 27

Fraza nga Federico García Lorca.

Fraza nga Federico García Lorca.

Kur një përdorues i Internetit kërkon "Generación del 27 poemas", rezultatet tregojnë punën e autorëve të tillë si Pedro Salinas, Rafael Alberti ose Federico García Lorca. Ka edhe shkrime nga Dámaso Alonso, Jorge Guillén, Gerardo Diego, Emilio Prados, Vicente Aleixandre, Manuel Altoaguirre, Adriano del Valle, Juan José Domenchina dhe Pedro García Cabrera.

Kjo listë përfshin krijimet e poetëve të tjerë, pjesërisht të lidhur me brezin. Ata janë Miguel Hernández, León Felipe, José Moreno Villa, Fernando Villalón, Max Aub dhe Joaquín Romero Murube. Në të njëjtën mënyrë, Kili i shquar, Pablo Neruda ishte i lidhur ngushtë me artistët surrealistë të grupit, veçanërisht me Salvador Dalí.

Brezi i '27

Ky ishte emri që iu dha një grupi letrarësh, piktorësh dhe intelektualësh avangardë që u shfaqën në vitin 1927. Roli i themeluesve të tij —Pedro Salinas, Rafael Alberti, Melchor Sánchez Almagro dhe Gerardo Diego— ishte për të nderuar Luis de Gongora (1561 - 1627), kur mbaruan treqind vitet e vdekjes së tij.

Paraardhësit e lëvizjes e konsideruan Góngora "eksponentin më të madh të letërsisë barok të epokës së artë." Spanjisht. Sidoqoftë, kualifikimi i brezave u diskutua nga vetë Salinas, i cili pohoi se anëtarët e grupit nuk ishin në përputhje me konceptin e Julius Peterson për "brez". Ky përkufizim historiografik drejtohet nga kriteret e mëposhtme:

 • Distancë e vogël midis viteve të lindjes së anëtarëve të saj. Në rastin e Brezit të 27, disa prej tyre kishin diferenca moshe deri në 15 vjet.
 • Trajnim i ngjashëm akademik dhe / ose intelektual. Edhe pse shumë prej tyre përkuan në Rezidencën Studentore të Madridit, Eran një vëllazëri kulturore me tipare të përbashkëta estetike dhe një filozofi të përbashkët.
 • Marrëdhëniet personale. Të them të drejtën, anëtarët e Gjeneratës së 27-të u grupuan më shumë në çifte ose në treshe; nuk ishte një grup shumë koheziv.
 • Ndërhyrja në veprimet e veta të një natyre kolektive dhe ekzistenca e një "ngjarjeje gjenerate", duke shkaktuar bashkimin e vullneteve. Në këtë pikë, homazhi i themeluesve të tij për Luis de Góngora dhe ngjarja "Sin Sombrero" janë dy ngjarjet më të rëndësishme të grupit.
 • Prania e një udhëheqësi (udhëzuesi) të identifikueshëm.
 • Pa lidhje apo vazhdimësi me brezin e ardhshëm. Në këtë drejtim, akademikët konsiderojnë se disa nga anëtarët e tij - Miguel Hernández, për shembull - ishin anëtarë të Gjeneratës së '36. Në mënyrë të ngjashme, Dámaso Alonso dhe Gerardo Diego mbetën në vend pas Luftës Civile Spanjolle dhe mbajtën një marrëdhënie të caktuar me Linja e Frankos.
 • Gjuha e gjeneratave (stil i ngjashëm).

Karakteristikat e poezisë së Brezit të 27

I fejuar

Poetët e Brezit të 27-të u dalluan nga angazhimi i tyre shoqëror dhe politik. Prandaj, ata nuk ishin shkrimtarë të motivuar thjesht nga kënaqësia e përbërjes lirike, pasi lirikat e tyre kishin një qëllim komunikues të denoncimit shoqëror. Kështu, poezia - si manifestimet e tjera artistike të lëvizjes - u bë një mjet shprehjeje dhe proteste.

Citim nga Miguel Hernández.

Citim nga Miguel Hernández.

Kjo prirje është për shkak të kthesës së Spanjës gjatë gjysmës së dytë të viteve 1920 drejt një shoqërie më progresive, me më shumë të drejta. Në përputhje me rrethanat, shkrimtarët e Gjeneratës së 27 pasqyruan trendin e një vendi më të gatshëm për t'u integruar në botë. Një shembull i poezisë së angazhuar është poema "Për kë shkruaj" nga Vicente Aleixandre; fragment:

“Unë shkruaj për ata që nuk më lexojnë. Ajo grua që

Vrapo në rrugë sikur do të hap dyert

në agim.

Apo ai plak që fle në stol në atë shesh

vajzë e vogël, ndërsa perëndimi i diellit me dashuri e merr atë,

ju rrethon dhe ju rrëshqet butësisht në dritat e tij ".

Progresiv

Poetët e lëvizjes kishin një konceptim progresiv të letërsisë dhe artit në përgjithësi. Kështu, ata synonin të krijonin forma të reja letrare në mënyrë që t'u jepnin letrave një ajër të ripërtërirë. Sidoqoftë, ky transformim nuk kërkoi një prishje të traditës, sepse qëllimi nuk ishte të mohonte poezinë spanjolle të shekujve paraardhës.

Avantgarde

Shkrimtarët e Gjeneratës së '27 u përpoqën të arrinin integrimin midis formave tradicionale lirike dhe nën-zhanreve të asaj kohe. Domethënë, ata ishin artistë reaksionarë ndaj rendit të vendosur, duke kërkuar mënyra të tjera të perceptimit dhe të kuptuarit të botës. Një nga eksponentët më të mëdhenj të poezisë përparimtare ishte Pedro Salinas.

Më poshtë është një fragment i poezisë “Fe mía”, nga Salinas:

"Nuk i besoj trëndafilit

prej letre,

kaq shumë herë që e bëra

mua me duar.

Nuk i besoj tjetrit

trëndafili i vërtetë,

bijë e diellit dhe erëza,

nusja e erës.

Prej teje që nuk të kam bërë kurrë

nga ju që nuk ju kanë bërë kurrë,

Unë të besoj ty, rrumbullakët

sigurim i rastësishëm ”.

Disa nga nën-zhanret me ndikim në zhvillim në Gjenerimin e 27

 • Surrealizmi. Një nga shembujt më të njohur të poezisë surrealiste nga Gjenerata e 27 është përmbledhja e poezive Rreth engjëjve (zgjedhja) (1929), nga Rafael Alberti. Këtu është një fragment i poezisë "Los angeles colegiales":

“Askush nga ne nuk kuptoi asgjë:

as pse gishtat tanë ishin bërë me bojë kineze

dhe pasdite lokale të mbyllura për të hapur libra në agim.

Ne vetëm e dinim se një drejt, nëse dëshironi, mund të lakohet ose të prishet

dhe se yjet endacakë janë fëmijë që injorojnë aritmetikën ”.

 • Dadaizëm
 • Impresionizëm
 • Ekspresionizmi
 • Futurizëm
 • Kubizëm Një nga mostrat më të njohura është kaligrama Trëndafili i vdekjes shënuar nga Federico García Lorca kur kemi informacionin.

Nderuar trashëgiminë e Epokës së Artë Spanjolle

Përveç Luis de Góngora të sipërpërmendur, anëtarët e lëvizjes përqafuan klasikët e Quevedo, Lope de Vega dhe Garcilaso de la Vega. Bazuar në këto tekste antike, poetët e Brezit të '27 krijuan stile të reja duke e përzier atë traditë me ideologjitë avangardë të asaj kohe.

Poezi popullore

Pothuajse të gjithë poetët e Brezit të 27 treguan një nderim shumë të përzemërt për format lirike popullore.. Midis tyre, Romancero dhe Cancionero tradicionale, si dhe krijimet e Gil Vicente dhe Juan de Encina. Një shembull i kësaj tendence është i dukshëm në "El romance del Duero" të Gerardo Diego; fragment:

"Ti, Duero i vjetër, buzëqesh

midis mjekrave tuaja të argjendta,

bluarje me romancat tuaja

korrjet e arritura keq ”.

Liria krijuese

Poetët e Brezit të 27 bënë kompozime me liri absolute në nivelin metrik dhe në aspektin stilistik. Përveç kësaj, vargu i lirë ishte shumë i shpeshtë midis autorëve të lëvizjes. Por kjo nuk i pengoi ata të arrijnë një gjuhë të zoti (dhe madje të zbukuruar). Ata përgjithësisht përdorën metafora për t'i dhënë mesazheve dhe vizioneve të tyre surrealiste më shumë forcë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.