Çfarë është poezia vizuale?

Poezia vizuale është tërheqëse

Interpretimi vizual ose piktorik i çdo zhanri narrativ gjithmonë më ka shkaktuar një magjepsje të caktuar, mbase sepse nevoja për të evokuar imazhe specifike përmes letrave rezulton në një paraqitje shumë më të menjëhershme.

Fotografitë që dalin nga librat, arti urban i frymëzuar nga letërsia dhe gjithashtu poezia vizuale, një formë eksperimentale në të cilën arti plastik mbizotëron mbi shkronjat (ose anasjelltas), duke marrë rezultate sa njëjës, aq edhe të pafund. Ju doni të dini çfarë është poezia vizuale dhe të zbuloni disa shembuj?

Konturet e poezisë

Një fletore e thjeshtë mund të jetë një poezi e bukur vizuale

Futurizëm Ishte një prirje artistike që u shfaq në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe që do t'i paraprinte Kubizmit, një stil që u përjetësua nga artistë të tillë si Picasso ose Bracque qëllimi i të cilëve ishte të rishpiknin historinë e botës përmes një përdorimi më të lartësuar të ngjyrave ose modernizmi si një element kryesor i një avangarde që kërkon mënyra të reja shprehjeje.

Kjo rrymë piktoreske ndikoi edhe në mënyrat e konceptimit të poezisë, duke rezultuar në atë që njihet si poezi vizuale, një formë eksperimentale me referenca të qarta në një Greqi Antike në të cilën kaligramet e saj do të zëvendësoheshin menjëherë më pas nga forma narrative më konservatore.

Në poezinë vizuale arti plastik, imazhet ose format piktorike përcaktojnë poezinë dhe anasjelltas, duke u bërë një hibrid kurioz dhe, mbi të gjitha, shumë vizual. Shembujt mund të variojnë nga a kolazh përpunuar nga vargjet e një shkrimi në një imazh që përcakton në vetvete qëllimin e poezisë.

Në Spanjë referencat e para për poezinë vizuale u zhvillua në shekullin e shtatëmbëdhjetë, me shembuj të tillë si Romancë e heshtur për konceptimin e patëmetë nga Gerónimo González Velázquez. Poema, e prezantuar si një legjendë e hieroglifëve që e shoqëronin atë, jo vetëm që e bëri leximin më vizual, por përhapja e saj në klasa të ndryshme shoqërore e bëri atë një modalitet narrativ më të menjëhershëm dhe madje didaktik.

Megjithëse shembujt u numëruan gjatë viteve në vijim, më në fund në shekullin e XNUMX-të avangardat e Futurizmit ose Kubizmit do të rezultonin në shembuj të poezisë vizuale siç është ai urbanistik nga Joan Brossa ose banda muzikore Grupo Zaj, e përbërë nga kompozitorë, tekstshkrues dhe artistë vizualë të cilët në vitet 60 shoqëruan muzikën e koncerteve të tyre me përdorimin e objekteve ose shfaqjen e teatrove të vegjël.

Pas mbërritjes së shekullit të XNUMX-të dhe konsolidimit të teknologjive të reja, poezia vizuale është bërë e njohur edhe si poezi kibernetike apo edhe poezi elektronike, duke pasur parasysh mundësitë e shumta që ofron në rrjetet sociale dhe, veçanërisht, midis ilustruesve ose grafikëve. Prandaj, arti i çastit që është kaq i përhapur sot ka gjetur një nga eksponentët e tij më të mirë në këtë poezi "plastike", duke ofruar mundësi të pafundme.

Poezia vizuale është eksperimentale, e gjallë, krijuese. Një marrëdhënie e veçantë midis vizualeve dhe shkronjave në të cilat të dy shprehjet mbivendosen me njëra-tjetrën derisa të fitoni një rezultat që ndonjëherë është tronditës, të tjerët më intim dhe disa madje oportunist. Sigurisht, kur bëhet fjalë për artin, askush nuk e ka fjalën e fundit.

Origjinat e poezisë vizuale

Megjithëse është në shekullin e njëzetë (konkretisht rreth viteve 70) ku poezia pamore duket se fillon të lulëzojë, e vërteta është se kjo nuk është origjina e saj. Wasshtë përdorur shumë më parë. Në fakt, ne po flasim për kohë shumë të lashta, të tilla si 300 para Krishtit. Si mund te jete? Për ta bërë këtë, ne duhet të kalojmë në Greqia klasike.

Në atë kohë, jo vetëm të mëdhenjtë triumfuan. Kishte shkrimtarë të shumë llojeve dhe zhanreve. Dhe poezia vizuale ishte njëra prej tyre.

Për të përmendur një shembull, ju mund të shihni kaligramin «Veza». Eshte Simmias i Rodosit dhe është një poezi që ndjek karakteristikat e poezisë pamore. Por me të vërtetë nuk është i vetmi që mund të citojmë. Një tjetër, dhe jo nga Greqia por nga Franca, është Rabelais (nga 1494 deri në 1553) me poezinë e tij "Sombrero".

Çfarë po bënin këta dy poetë? Ata donin të krijonin një poezi me siluetën e emrit që e përcaktoi atë. Për shembull, në rastin e vezës, e gjithë poezia ishte brenda asaj siluete. E njëjta gjë me kapelën, ose me ndonjë imazh tjetër.

Kështu, fjalët, vargjet, lirikat ... gjithçka luajti për të krijuar përbërjen perfekte dhe se asgjë nuk mbeti jashtë setit përfundimtar. Por gjithashtu duhej të kishte kuptim, dhe të ishte një poezi e ndërtuar mirë.

Paraardhësit e poezisë pamore

Siç kemi parë më parë, poezia vizuale lind nga kaligramet. Ky është me të vërtetë sfondi dhe mënyra se si ka evoluar në atë që tani e dini si të tillë. Por autorët ishin, në mënyrën e tyre, edhe paraardhësit e kësaj poezie vizuale.

Për shembull, dallohen dy autorë të shekullit të XNUMX-të, Guillaume Apollinaire dhe Stéphane Mallarmé. Të dy konsiderohen autorët modernë përfaqësues të pararendësit të poezisë vizive, domethënë të kaligramave. Në fakt, ka punime të tij që ju mund t’i keni parë shpesh dhe keni menduar se janë “moderne”, kur në fakt janë disa vjeçare. Ato janë "Kulla Eifel" ose "Zonja me kapelë".

Poezi vizuale në Spanjë

Në rastin e Spanjës, poezia vizuale kishte kulmin e saj në vitet '60, kohë në të cilën u shfaqën shumë autorë që janë akoma edhe sot, megjithëse shumë prej tyre kanë vdekur. Pothuajse të gjithë filluan në këtë zhanër letrar si një formë e shfajësimit politik dhe kritikës sociale. Ajo që dëshironin ishte të tërhiqnin vëmendjen ndaj rendit që ishte vendosur dhe se nuk ishte më i saktë.

Emrat si Campal, Brossa, Fernando Millán, Antonio Gómez, Pablo del Barco, etj. janë disa shembuj të poetëve vizualë që kërkuan të ndryshojnë botën me krijime më origjinale që jo vetëm hynë përmes veshëve, por edhe përmes syve.

Shumë prej tyre janë akoma aktive, dhe të tjerët kanë filluar me këtë prirje letrare. Njihen punimet e Eduardo Scala, Yolanda Pérez Herraras ose J. Ricart. Nuk është me të vërtetë një listë e gjatë dhe vetë rrjetet sociale kanë bërë që poezia vizuale të përhapet, pasi ka shumë imazhe dhe kompozime që bëjnë që të zhvillohet ajo që filloi vite më parë me kaligramet.

Llojet e poezisë vizive

Çdo gjë mund të përdoret për të krijuar një poezi të bukur vizuale

Poezia vizuale nuk është vërtet unike. Ka zhanre të ndryshme që e klasifikojnë atë sipas elementeve vizuale të përdorura. Në këtë mënyrë, ju mund të gjeni sa vijon:

Poezi vizuale vetëm tipografike

Në këtë rast, karakterizohet duke përdorur vetëm shkronjat për të formuar krijime origjinale, të cilat tërheqin vëmendjen e lexuesve, ose duke shpërndarë shkronjat në një mënyrë të caktuar, ose duke u dhënë ngjyra atyre që duan të promovohen, etj.

Ai që ndërthur letra dhe vizatime

Në këtë rast, jo vetëm fjalët e poezisë janë të rëndësishme, por vetë imazhet, të cilat, në shumë raste, lidhen me fjalët. Për shembull, ekziston imazhi i një kunji sigurie me fjalën të ndarë në një mënyrë të tillë që kunja të mbajë shkronjat "e gabueshme" dhe "Im" të mbetet aty ku fiksohet objekti.

Ajo që vizaton me shkronja (është poezia më e pastër vizuale, pasi bazohet në kaligrama)

Ato janë me të vërtetë kaligramet që i dhanë poezi vizuale. Në fakt, nuk ka aq shumë që guxojnë ta bëjnë për shkak të vështirësive që sjell, por është akoma në rritje, veçanërisht duke përdorur atë të poetëve dhe autorëve antikë.

Kombinoni shkronjat dhe pikturojeni

Mund të themi se është një lloj i poezi vizuale midis figurës dhe fjalëve, por në vend që të përdorë një fotografi, është një pikturë që hyn në lojë, ose krijuar posaçërisht për setin vizual, ose duke përdorur ndonjë tjetër dhe duke i dhënë asaj prekjen poetike.

Kombinoni letrat dhe fotografinë

Ai ndryshon nga imazhi ose piktura në atë që përdoren fotografi aktuale të objekteve, jo vizatime ose krijime pikturale të atyre objekteve. Për shkak të kësaj, ata janë më realistë dhe ndikojnë më shumë kur i japin lexuesit ose kujtdo që e sheh atë një përdorim tjetër të këtij objekti që ata mund të kenë në shtëpi.

Bëni një kolazh

Kolazh është një grup fotografish që vendosen në një mënyrë të caktuar në mënyrë që të krijojnë një përbërje. Së bashku me fjalët, ajo mund të shndërrohet në një formë të poezisë vizuale (edhe pse në këtë rast përdoret më shumë për reklama ose qëllime tregtare).

Poezi vizuale në video

Isshtë një trend relativisht i ri por që po lulëzon, veçanërisht në rrjetet sociale. Bazohet në animacion për t'i dhënë më shumë qëndrueshmëri dizenjove.

Evolucioni i poezisë vizuale: poezi kibernetike

Njësoj si poezia vizuale evoluoi nga kaligramet, kjo i ka lënë vendin edhe një mënyre të re të vështrimit të poezive. Ne flasim për poezi kibernetike, një e karakterizuar nga përdorimi i mediave dixhitale për krijimin dhe zhvillimin. Kështu, për shembull përdoren hipertekste, animacione, tre-dimensionale, etj. dhe madje diçka që nuk është parë ende, por që tashmë ekziston, përdorimi i realitetit virtual.

Kështu, poezia vizuale është më shumë e lidhur me artet pamore ose modelin grafik sesa me letërsinë, pasi vetë teksti nuk është aq i rëndësishëm sa vizuali i tërësisë.

Çfarë mendoni për poezinë vizuale?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   toni prat dijo

  Poezia vizuale për mua nuk është asgjë më shumë se poezia ... dhe poezia për mua, është ajo që ka aftësinë të lëvizë vetëdijshëm dhe pa ndjenja të njerëzve, që nxit emocione dhe bindje dhe që befason me elokuencën e saj abstrakte dhe të hollë ...
  E gjithë kjo u ngjesh në një metaforë ...

 2.   Dino tomasilli dijo

  Poezia vizuale është "mbeturina progresive", është diçka si "Burra me vaginë" ose "gra me penis". Nëse shoqëria vazhdon ta lejojë veten të inokulohet nga ai helm, ajo do të vazhdojë të bjerë. Denatyrizimi i poezisë duke krijuar "varg i lirë" dhe duke pretenduar se gjithçka që vjellet në letër është një poezi, me ndjenjë dhe me formën e një vargu, por tani ata duan të heqin karakterin e shkrimit, si dhe identitetin seksual të fëmijëve tanë, struktura sociale e bazuar në familje, karakteri artistik në pikturë, skulpturë dhe poezi, e cila kur spërkatet nga komunizmi pushon së qeni poezi dhe bëhet ndyrësi ... vazhdoni kështu, poetët e mëdhenj të gjuhës spanjolle do të zhyten në varret e tyre çdo kohë një juri me poetë të vetëshpallur feston dhe shpërblen ato plehra që janë shkruar tani, sepse askush nuk guxon të thotë Mbreti është lakuriqooooo! Përshëndetje «poetë»

 3.   grunx dijo

  Së pari, një përqafim i madh për shokët e mi me letra dhe imazhe!
  (Njëri na është copëtuar copë-copë, për mua që lexoj vetëm biblën dhe në latinisht të varfërit ...)

  Për të tjerët, një lloj poezie vizuale që mendoj se është veçanërisht e lexueshme, në:
  Blog përmbajtje në internet. neto

  Faleminderit!! (dhe fytyrë e mirë për të keq-vibes, si ajo ...)

 4.   Humberto Lisandro gianelloni dijo

  Poeti ndërtohet me programe origjina e të cilave është e largët dhe rikrijohet pa pushim ... prandaj përpjekjet për të hyrë në propozime të reja të ndjenjës së tij të bollshme dhe të thellë janë një domosdoshmëri e pashmangshme.
  Lek
  tor avid do të zgjedhë nga oferta atë që përputhet me dridhjet nëpër të cilat kalon jeta e tij.

bool (e vërtetë)