Nicanor Parra. Përvjetori i lindjes së tij me disa poezi

Nicanor Parra ai ishte një poet, tregimtar, matematikan dhe fizikan dhe Ai lindi në një ditë si sot në 1914 në Kili. Karriera e tij spikat për të qenë krijues i anti poezisë, një formë e poezisë rupturisma me të cilën ndodhi sidomos në vitet 40 në Amerikën Latine. Sot e mbaj mend që lexonte disa të tijat poezi.

Nicanor Parra - Punime dhe Çmime

Për të nxjerrë në pah disa tituj janë Vargjet e dhomës së ndenjes, Punë e trashë, Poezi dhe poezi, Predikimet dhe predikimet e Krishtit të Elqui, Ekopoema, Artefakte, Gjethe rrushi. Disa janë përshtatur edhe në prodhime skenike dhe audiovizive.

Ai u vlerësua me çmimet më të rëndësishme të letërsisë, midis të cilave dallohen Çmimi Kombëtar i Kilit për Letërsi në 1969, Çmimi Reina Sofía e Poezisë Ibero-Amerikane në vitin 2001, Çmimi i Poezisë Ibero-Amerikane Pablo Neruda ose Çmimi Cervantes në 2011.

Nicanor Parra kishte një ndikim të madh në të gjithë letërsinë hispanike amerikane. Ai vdiq në 2018 për shkaqe natyrore dhe me të Vjet 103.

Disa poezi

Paralajmërim

Nuk lejoj të më thotë askush
Kush nuk i kupton antipoemat
Të gjithë duhet të qeshin me të madhe.

Prandaj e thyej kokën
Për të arritur shpirtin e lexuesit.

Ndaloni së pyeturi.
Në shtratin e vdekjes
Secili gërvishtet me thonjtë e tij.

Plus një gjë:
Nuk kam problem
Duke e vendosur veten në një këmishë me njëmbëdhjetë shufra.

Slitë rul

Për gjysmë shekulli
poezia ishte
parajsa solemne e budallait.
Derisa erdha
dhe unë u vendosa me slitë time.

Ejani, nëse ju pëlqen.
Sigurisht që nuk përgjigjem nëse bien
derdhje gjaku nga goja dhe vrimat e hundës.

Letra për një të huaj

Kur vitet kalojnë, kur ato kalojnë
vitet dhe ajri kanë hapur një gropë
midis shpirtit tënd dhe timen; kur vitet kalojnë
Dhe unë jam thjesht një njeri që dashurova
një qenie që ndaloi për një moment para buzëve të tua,
një njeri i varfër i lodhur duke ecur nëpër kopshte,
Ku do te jesh Ku
do të jesh, o bijë e puthjeve të mia!

Poezia mbaroi me mua

Nuk them të përfundoj asgjë
Nuk kam iluzione për këtë
Doja të vazhdoja poetizimin
Por frymëzimi mbaroi.
Poezia është sjellë mirë
Jam sjellur tmerrësisht gabim.

Çfarë fitoj duke thënë
Unë jam sjellë mirë
Poezia është sjellë keq
Kur e dinë që unë jam fajtori.
Okshtë në rregull të më kalosh si idiot!

Poezia është sjellë mirë
Jam sjellë keq tmerrësisht
Poezia mbaroi me mua.

Tri poezi

1

Nuk më mbetet asgjë për të thënë
Gjithë sa kisha për të thënë
Hasshtë thënë nuk e di sa herë.

2

Unë kam pyetur nuk e di sa herë
por askush nuk u përgjigjet pyetjeve të mia.
Absolutelyshtë absolutisht e nevojshme
Le të humbasë humnera menjëherë
Sepse ka mbetur pak kohë.

3

Vetëm një gjë është e qartë:
Se mishi është i mbushur me krimba.

Pasuria

Fortune nuk i do ata që e duan:
Kjo fletë e vogël dafine
Ka mbërritur me vite vonë.
Kur e doja atë
Për të më bërë të dua
Për një zonjë me buzë të purpurta
Më mohuan pa pushim
Dhe ata ma japin tani që jam plakur.
Tani që nuk është më e dobishme për mua.

Tani që nuk është më e dobishme për mua.
Ata ma hedhin në fytyrë
Pothuajse
si
një
lopatë
de
tokë

Ndryshimet e emrit

Adhuruesve të letrave të bukura
Unë dërgoj urimet e mia më të mira
Do të riemërtoj disa gjëra.

Pozicioni im është ky:
Poeti nuk e mban fjalën
Nëse nuk i ndryshoni emrat e gjërave.

Për çfarë arsye bën dielli
A duhet të vazhdojë të quhet diell?
Unë kërkoj që të quhet Micifuz
Ajo me çizmet dyzet liga!

A duken këpucët e mia si arkivole?
Dije që nga sot e tutje
Këpucët quhen arkivole.
Komunikoni, regjistrohuni dhe botoni
Këpucët janë riemëruar:
Tani e tutje ata quhen arkivole.

Epo nata është e gjatë
Çdo poet që e vlerëson veten e tij
Ju duhet të keni fjalorin tuaj
Dhe para se ta harroj
Vetë Zoti duhet të riemërtohet
Të gjithë le ta quajnë ashtu si duan:
Ky është një problem personal.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.