Carmen Conde: poezi

Poezi nga Carmen Conde.

Carmen Conde: poezi - Pensamientoscelebres.com.

Vendosja e "poezive Carmen Conde" në motorët e kërkimit në internet do të thotë të gjesh një univers të pasur dhe të gjerë shkronjash. Kjo poete Më 28 janar 1978, ajo u bë gruaja e parë që hyri në RAE gjatë 173 viteve të ekzistencës së institucionit. Induksioni i saj nuk ishte pa polemikë për shkak të lidhjes midis saj dhe burrit të saj me Falangistët e regjimit të Francisco Franco. Por është mjaft e njëanshme të vlerësosh akademikët vetëm për përkatësitë e tyre politike. Përveç kësaj, ai njihet si një nga personalitetet më të shquara të të ashtuquajturve Brezi i 27.

Karmen Konti Lindur në Kartagjenë më 15 gusht 1907, ajo ishte një shkrimtare e mirë dhe gjithashtu spikati si një dramaturg, prozator dhe mësues. Që në moshë shumë të re ajo ishte shumë e lidhur me kulturën dhe letrat, prandaj, disa specialistë konsiderojnë se botimi i "vetëm" rreth 300 kopjeve të punës së saj është i pamjaftueshëm. Lidhur me 100 vjetorin e lindjes, gazeta Vendi bëri një artikull haraçi ku poezia e tij përcaktohet si "lirike, e freskët, sensuale".

Rinia, punët e para dhe frymëzimi

Konsiderohet se ndikimi i tij kryesor ishte fituesi i Çmimit Nobel Juan Ramón Jiménez. Në mënyrë të ngjashme, në korrespondencën që ai mbajti për gati shtatë dekada me poeten Ernestina de Champourcín, dëshmohet admirimi i tij për autorë të tillë si Gabriel Miró, Santa Teresa dhe Fray Luis de León.

Puna e tij e parë ishte në 1923 si një ndihmës dhomë në Sociedad Española de Construcción Naval Bazán. Një vit më vonë, ajo u bë një bashkëpunëtore për shtyp. Ai studioi Mësimdhënie në Shkollën Normale të Murcia, atje u takua me poetin Antonio Oliver, me të cilin zyrtarizoi marrëdhëniet në 1927 dhe u martua në 1931.

Gjatë kësaj periudhe ai gjithashtu botoi librat e tij të parë me poezi: Frenoj (1929), tema e prozës së së cilës është mjedisi i mbushur me dritë të Mesdheut; Y Gëzohuni (1934), shkruar gjatë shtatzënisë së saj, ku ajo tregon një thellësi më të madhe për të pasqyruar temat ekzistenciale.

Mjerisht, vajza e tyre e vetme lindi ende vdekur në vitin 1933. Tragjedia shënoi punën e tij derisa u takua me Amanda Junqueras, me të cilën kishte një dashuri të fshehtë që frymëzoi disa nga veprat e tij më sensuale, të ngarkuara me erotizëm dhe metafora që lidheshin me errësirën dhe hijet (duke aluduar për të ndaluarën), si p.sh. Dëshira për hir (1945) y Grua pa Eden (1947), ndër të tjera.

Pjekuria e pasluftës dhe letërsia

Pas Luftës Civile Spanjolle (1936-1939), Konti dhe burri ishin anëtarë themelues të Universitetit Popullor të Kartagjenës dhe nga Arkivi Javor i Rubén Darío në Universitetin e Madridit. Kanë kaluar kohë të vështira, sepse për shkak të aderimit fillestar të Oliver në Republikë, çifti u detyrua të qëndronte i ndarë për periudha të gjata.

Në vitet në vijim Carmen Conde punoi si profesoreshë e letërsisë spanjolle në Institutin e Studimeve Evropiane dhe në Universitetin e Valencias (në Alicante). Kjo është gjithashtu një kohë e karakterizuar nga shkathtësia e saj kompozicionale, e dukshme në poezi të tilla si "Në tokën e askujt"« (1960) e dominuar nga një ndjenjë vetmie dhe rreshtimi.

Fotografitë e Carmen Conde.

Poeti Carmen Conde.

gjithashtu, puna e tij Në këtë anë të përjetësisë (1970), deklaron pozicionin e tij rebel ndaj padrejtësive shoqërore. Në Korrozioni (1975), reflekton mbi jetën, vdekjen dhe dhimbjen (e ndikuar nga udhëtimi i saj në New York dhe vdekja e burrit të saj). Temat që po rinovohen në Koha është një lumë i ngadaltë zjarresh (1978) y Nata e errët e trupit.

Poezitë dhe trashëgimia e fundit e Carmen Conde

Ndër çmimet më të shquara të dhëna Carmen Conde janë çmimi Elisenda Montcada (1953) për Rrënjët e errëta, Çmimi Kombëtar i Poezisë (1967) dhe Seville Athenaeum Çmimi (1980) me Une jam nena. Në 1978 ajo bëri historinë duke qenë gruaja e parë e pranuar në Akademinë Mbretërore të Gjuhës Spanjolle.

Conde gjithashtu bashkëpunoi në La Estafeta Literaria dhe RNE me pseudonimin Florentina del Mar. Po kështu, Televizioni Spanjoll i ka përshtatur punët e tij në seriale me ekran të vogël Rambla y Yerba u trash.

Në fillim të viteve 1980, shkrimtari manifestoi simptomat e para të Alzheimerit. Sidoqoftë, sëmundja nuk e pengoi atë të botonte përmbledhjen e tij të fundit me poezi, Ditë të bukura në Kinë (1987), ku tregon admirimin e tij për kulturën e gjigandit aziatik, pasi e kishte vizituar atë. Ai vdiq më 8 janar 1996 në Majadahonda, në moshën 88 vjeç.

Karakteristikat e veprës së tij dhe disa nga poezitë e tij më përfaqësuese

Përdorimi lirik i vetvetes në poezitë e Carmen Conde është i pasaktë dhe ndonjëherë abstrakt. Në të njëjtën mënyrë, gjinia e personazheve i fsheh ata për të anashkaluar porositë morale përmes thirrjes së shpirtit dhe përdorimit të përemrave të papërcaktuar.

Shkrimtari pothuajse gjithmonë e identifikon të dashurin me një peizazh. Elementet trupore janë të shpeshta, të pasqyruara përmes humanizimit të natyrës. Dëshira për të ndaluarën dhe heshtjen janë të zakonshme përmes metaforave për natën dhe zbrazëtinë e panjohur.

Poezia e tij është e lirë, nuk ka rima, por jo aq ritmike. Gjuha e tij është e natyrshme, dhe tregon një zotërim të thellë të gjuhës, me metafora të thella që tërheqin lexuesit dhe i ftojnë ata të lexojnë dhe rilexojnë çdo poezi, varg pas vargu. Koleksionet e Carmen Conde, për shkak të thellësisë dhe përmbajtjes së tyre, duhet të përfshihen në mesin e tyre librat më të mirë me poezi në histori.

Carmen Conde duke deklaruar poezi.

Carmen Conde duke deklaruar poezi.

Poezi Carmen Conde

Poezia e Carmen Conde është universale, dita ndërkombëtare e poezisë, 21 Mars, poezitë e tij lexohen në shumë pjesë të botës. Më poshtë mund të shihni pesë nga poezitë më përfaqësuese brenda përbërjes së gjerë lirike të Carmen Conde.

"Dashnori"

«Isshtë si të qeshësh brenda një zile:

pa ajër, ose ju dëgjoj, ose dini se çfarë nuhatni.
Me një gjest ju kaloni natën e trupit tuaj
dhe unë ju tregoj: Unë jam ju për jetën.

Sytë e tu nuk kanë mbaruar; janë të tjerët që janë të verbër.
Ata nuk më bashkohen, askush nuk e di se është e jotja
kjo mungesë e vdekshme që më zë gjumi në gojën time,
kur zëri bërtet në shkretëtirat që qajnë.

Dafinat e tenderit mbijnë në ballin e të tjerëve,
dhe dashuria ngushëllon vetveten duke i dhënë shpirt.
Çdo gjë është e lehtë dhe e zbehtë atje ku lindin fëmijët,
dhe toka është me lule dhe në lule ka një qiell.

Vetëm unë dhe ti (një grua në sfond
e asaj gote të shurdhër që është një zile e nxehtë),
ne jemi duke konsideruar se jeta ... jeta
mund të jetë dashuri, kur dashuria deh;
është padyshim vuajtje, kur dikush është i lumtur;
është, me siguri, drita, sepse kemi sy.

Por qesh, këndo, dridhu i lirë
të urosh dhe të jesh shumë më tepër se jeta ...?
Jo. Unë e di Gjithçka është diçka që unë e dija
dhe prandaj, për ty, unë mbetem në Botë ».

"Para jush"

«Sepse duke qenë njëlloj, ti je ndryshe

dhe larg nga të gjithë ata që duken

ajo trëndafili i dritës që ti derdh gjithmonë

nga qielli juaj në detin tuaj, fushë që unë dua.

Fusha ime, e dashurisë nuk rrëfehem kurrë;

e një dashurie modeste dhe modeste,

si një virgjëreshë e lashtë që duron

në trupin tim pranë jotja e përjetshme.

Kam ardhur të të dua, të më thuash

fjalët tuaja të detit dhe palmave;

mullinjtë tuaj të kanavacës që ju i njelmët

Ata ma shuajnë etjen për kaq gjatë.

E braktis veten në detin tënd, e lë veten tënde

Si t’i dhurosh vetes duhet ta bësh që të jesh ti.

Po të mbyllja sytë do të mbetej

bëri një qenie dhe një zë: u mbyt gjallë.

A kam ardhur dhe jam larguar; Do iki nesër

dhe do te vij si sot ...? Çfarë krijesë tjetër

do të kthehet për ju, për të qëndruar

apo ik në dritën tënde drejt kurrë? ».

Statuja për nder të Carmen Conde.

Statuja për nder të Carmen Conde.

"Gjetja"

«Lakuriq dhe i lidhur me lakuriqësinë tënde.

Gjinjtë e mi si akulli i prerë rishtas

në ujin e rrafshët të gjoksit tuaj.

Supet e mia u përhapën nën shpatullat tuaja.

Dhe ti, që noton në lakuriqësinë time.

Unë do të ngre krahët dhe do të mbaj ajrin tënd.

Ti mund ta zbresësh ëndrrën time

sepse qielli do të qëndrojë mbi ballin tim.

Lëmenjtë e lumenjve të tu do të jenë lumenjtë e mi.

Ne do të lundrojmë së bashku, ti do të jesh vela ime,

dhe unë do të të çoj nëpër dete të fshehura.

Çfarë një rrjedhje supreme e gjeografive!

Duart e tua në duart e mia.

Sytë e tu, zogj të pemës sime,

në barin e kokës sime ».

"Domain"

«Duhet të kem një shpirt të butë

si një kafshë e trishtuar e dominuar,

ju lutem atë me thumba butësi

e lëkurës së saj të verbuar në butësi.

Necessaryshtë e nevojshme për të zbutur atë, që ethet e saj

Nuk u dridha në gjak për asnjë minutë.

Lëreni zjarret e naftës ta përmbytin

më i trashë nga tmerri, dhe se i reziston.

O shpirti im i butë dhe i nënshtruar,

kafshë e ëmbël duke u mbyllur në trupin tim!

Rrufeja, ulëritja, ngrirja, madje edhe njerëzit

duke e nxitur të dilte jashtë. Dhe ajo, e errët.

Të kërkoj, dashuri, të më lejosh

fund tigrit tim të burgosur.

Për të të dhënë (dhe më çliro nga kjo tërbim),

një aromë e qetë, e pa zbehur. '

"Universi ka sy"

"Ata na shikojnë;

ata na shohin, po na shohin, na shikojnë

sy të shumtë të padukshëm që ne i njohim të vjetra,

nga të gjitha anët e botës. Ne i ndiejmë ata

fiks, lëvizës, skllevër dhe skllavërues.

Dhe nganjëherë ata na mbytin.

Ne do të donim të bërtisnim, ne bërtasim kur thonjtë

Nga vështrimet e pafundme ju ndjekin dhe ju lodhin.

Ata përmbushin misionin e tyre për të na parë dhe ne shohim njëri-tjetrin;

por ne do të dëshironim të vendosnim gishtat midis qepallave të saj.

Që ata të shohin,

në mënyrë që të mund të shohim ballë për ballë,

qerpikët kundër qerpikëve, duke më marrë frymën

i dendur me shqetësime, frikë dhe ankthe,

vizioni absolut që të gjithë ndjekim.

Ah, nëse të befasojmë, konkret,

që përkon në sipërfaqen e lëngut të pasqyrës!

Ata do të na shikojnë përgjithmonë

e dimë.

Dhe ne do të ecim së bashku, pa e gjetur veten si të vdekshëm

rreth së njëjtës krijesë e paprekur

që hedh poshtë sytë që ka krijuar.

Pse, nëse nuk do ta shohim, edhe nëse na verbon,

bënë ata dhe këta sy të panumërt? ».

"Dashuri"

"Oferta e.

Afrohu

Unë të pres pranë natës.

Notoj mua.

Burime të thella dhe të ftohta

ata e adhurojnë rrymën time.

Shikoni sa të pastra janë pellgjet e mia.

Çfarë gëzimi për yelo-në time! ».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.