Poezitë e Rubén Darío

Një nga poezitë e Rubén Darío

Poezi nga Rubén Darío.

"Poemas Rubén Darío" është një nga kërkimet më të zakonshme në Google, dhe nuk është e kotë, talenti i këtij poeti ishte i njohur. Shkrimtari lindi në Metapa, Nikaragua, më 18 janar 1867. Ai u bë i njohur në Amerikën Latine falë poezisë së tij - një talent që demonstroi që në moshë të vogël -, megjithëse shquhej edhe si gazetar dhe diplomat. Félix Rubén García Sarmiento është emri i tij i plotë; ai përvetësoi mbiemrin Darío për faktin se anëtarët e familjes së tij, "los Daríos", ishin të njohur në këtë mënyrë.

Kronistët tregojnë Salvadorin Francisco Gavidia si një nga ndikimet e tyre më të mëdha, pasi e udhëhoqi atë në përshtatjen e vargjeve Aleksandria Franceze me metrin e Spanjishtes. E vërteta është se Rubén Darío konsiderohet nga specialistët si përfaqësuesi më i shquar i modernizmit letrar në gjuhën spanjolle dhe emri i tij është ndër të mëdhenjtë e trillimeve të kohëve të fundit të Amerikës Latine.

Rinia

Biografia e autorit është shumë e gjerë. Rubén mori një trajnim humanist, ishte një lexues i zjarrtë dhe një shkrimtar i parakohshëm. Në moshën 14 vjeç ai bëri botimet e tij të para në gazetën León; në ato poezi të para ai shpreh këndvështrimin e tij të pavarur dhe progresiv, gjithmonë në favor të demokracisë. Në vitin 1882 (në moshën 15 vjeç) Rubeni i ri bëri udhëtimin e tij të parë në El Salvador, si mbrojtës i një delegacioni diplomatik.

Në moshën 16 vjeç, ai tashmë ishte bashkëpunëtor i gazetave të ndryshme në Managua. Në 1886 ai u transferua në Kili për të fituar përvojë si gazetar në media të shkruara si p.sh. Koha, La Libertad y The Herald; dy të parët nga Santiago dhe të fundit nga Valparaiso. Në këtë vend të Amerikës së Jugut ai u takua me Pedro Balmaceda Toro, i cili e prezantoi atë me qarqet më të larta intelektuale, politike dhe shoqërore të kombit që lanë ndikimin e tyre tek poeti Nikaragua.

Valparaiso ishte vendi ku u botua përmbledhja me poezi Azul, vlerësuar nga kritikët letrar si pikënisja e modernizmit. Për më tepër, kjo punë i jep merita të mjaftueshme për t'u bërë korrespondent i gazetës. Kombi i Buenos Aires. Pastaj, midis 1889 dhe 1892, ai vazhdoi punën e tij si gazetar dhe poet në disa vende të Amerikës Qendrore.

Nga 1892 ai shërbeu si anëtar i delegacionit diplomatik Nikaragua në Evropë, në njëqindvjetorin IV të Zbulimit të Amerikës. Ishin kohë kontakti me qarqet bohem të Parisit. Një vit më vonë ai u kthye në Amerikën e Jugut, ai qëndroi në Buenos Aires deri në 1896 dhe atje ai botoi dy nga veprat e tij shenjtëruese - duke përcaktuar modernizmin në gjuhën spanjolle. E rralla y Proza profane dhe poezi të tjera.

Portret i Rubén Darío.

Portret i Rubén Darío.

Martesat dhe pozicionet diplomatike

Marrëdhëniet e dashurisë dhe zhdukjet e ngushta familjare shënuan shumë nga frymëzimi i tij letrar. Kur ishte 23 vjeç, Rubén Darío u martua me Rafaela Contreras Cañas në Managua gjatë qershorit 1890. Një vit më vonë lindi i parëlinduri i tij dhe në 1893 u ve i ve, sepse Contreras vdiq pas një ndërhyrjeje kirurgjikale.

Më 8 Mars 1893 ai u martua - i detyruar, sipas kronistëve - me Rosario Emelina. Me sa duket, Rubén Darío u krijua nga vëllezërit ushtarakë të gruas së tij. Sidoqoftë, poeti Nikaragua shfrytëzoi qëndrimin e tij në Madrid si korrespodent për gazetën Buenos Aires La Nación sepse, nga viti 1898, për të qëndruar alternative midis Parisit dhe Madridit.

Në vitin 1900 ai u takua me Francisca Sánchez në kryeqytetin spanjoll, një grua analfabete me origjinë fshatare me të cilën ai u martua civilisht dhe kishte katër fëmijë (vetëm një mbijetoi, Rubén Darío Sánchez, "Guincho"). Poeti e mësoi të lexonte me miqtë e tij (që jetonin në Paris) Amando Nervo dhe Manuel Machado.

Nga udhëtimet e tij të ndryshme nëpër Spanjë, ai mblodhi përshtypjet e tij në libër Spanja bashkëkohore. Kronika dhe portrete letrare (1901). Në atë kohë, Rubén Darío tashmë kishte ngjallur admirim tek intelektualët e shquar mbrojtës të Modernizmit në Spanjë, mes tyre ishin Jacinto Benavente, Juan Ramón Jiménez dhe Ramón María del Valle-Inclán.

Në 1903 ai u emërua Konsull i Nikaragua në Paris. Dy vjet më vonë, ai mori pjesë si pjesë e delegacionit të ngarkuar me zgjidhjen e një mosmarrëveshje territoriale me Hondurasin. Gjithashtu, gjatë vitit 1905 ai botoi librin e tij të tretë kapital: Këngë të jetës dhe shpresës, mjellma dhe poezi të tjera.

Pas kësaj Rubén Darío morën pjesë në Konferencën e Tretë Panamerikane (1906) si sekretar i delegacionit të Nikaraguas. Në 1907 Emelina u shfaq në Paris duke pretenduar të drejtat e saj si grua. Pastaj shkrimtari u kthye në Nikaragua për të kërkuar divorcin e tij, por pa rezultat.

Vitet e fundit të Rubén Darío

Në fund të vitit 1907 ai u emërua përfaqësues diplomatik i Nikaragua në Madrid nga qeveria e Juan Manuel Zelaya, falë famës së tij si poet në Amerikë dhe Evropë. Ai mbajti pozicionin deri në vitin 1909. Më pas, ai ishte midis 1910 dhe 1913 në pozicione të ndryshme dhe misione zyrtare në vende të ndryshme të Amerikës Latine.

Në atë periudhë ai botoi Jeta e Rubén Darío shkruar nga ai vetë e Historia e librave të mi, dy tekste autobiografike thelbësore për të kuptuar jetën e tij dhe evolucionin e tij letrar.

Në Barcelonë, ai shkroi përmbledhjen e tij të fundit transhendente me poezi: Unë i këndoj Argjentinës dhe poezive të tjera (1914). Më në fund, pas një vizite të shkurtër në Guatemalë, shpërthimi i Luftës së Madhe e detyroi atë të kthehej në Nikaragua, ku vdiq në León, më 6 shkurt 1916. Ai ishte 59 vjeç.

Analizë e disa prej poezive më të njohura nga Rubén Darío

"Margarita" (Në kujtesë)

“A ju kujtohet që keni dashur të bëheni një Margarita Gautier?

Fiksuar në mendjen time fytyra juaj e çuditshme është,

kur darkuam bashke, ne takimin e pare,

Në një natë të gëzueshme që nuk do të kthehet më

"Buzët e tua të kuqe flakë të purpurt

ata pinë shampanjën nga baccarat e ëmbël;

gishtat e tu zbuluan Margaritën e ëmbël,

< > Dhe e dini që ai tashmë ju adhuronte!

“Më vonë, oh, lule e histerisë! Ju po qani dhe qeshnit;

puthjet e tua dhe lotët e tu kisha në gojën time;

qeshjet tuaja, aromat tuaja, ankesat tuaja, ato ishin të miat.

"Dhe në një pasdite të trishtuar të ditëve më të ëmbla,

Vdekja, xhelozja, për të parë nëse më donit,

Ashtu si një margaritë dashurie, ajo ju shfytëzoi gjethet! ".

Citim nga Rubén Darío.

Citim nga Rubén Darío.

Analizë

Kjo është një vepër e frymëzuar nga dashuria dhe pikëllimi i humbjes së një të dashur. Isshtë gjetur në Proza profane dhe poezi të tjera (1896). Konsiderohet si një nga tekstet pararendëse të Modernizmit në gjuhën Spanjolle, karakterizuar nga shkathtësia e tij kulturore, gjuha e çmuar dhe formaliteti.

"Sonatina"

“Princesha është e trishtuar… çfarë do të ketë princesha?

Psherëtimat shpëtojnë nga goja e saj e luleshtrydheve,

kush ka humbur të qeshurat, kush ka humbur ngjyrën.

Princesha është e zbehtë në karrigen e saj të artë,

tastiera e çelësit të saj të artë është e heshtur;

dhe në një vazo të harruar një lule bie të fikët.

“Kopshti popullon triumfin e pallonjve.

Llafazane, pronari thotë gjëra banale,

dhe, e veshur me të kuqe, pirueton shaka.

Princesha nuk qesh, princesha nuk ndihet

princesha ndjek nëpër qiellin lindor

pilivesa endet nga një iluzion i paqartë.

A po mendoni për princin e Golconda apo të Kinës,

ose në të cilën noti i tij argjentinas është ndalur

për të parë nga sytë e tij ëmbëlsinë e dritës

Ose në mbretin e ishujve të trëndafilave aromatik,

ose tek ai që është sovran i diamanteve të pastra,

apo pronari krenar i perlave të Hormuzit?

"Oh! Princesha e gjorë me gojën rozë

dëshiron të jetë një dallëndyshe, dëshiron të jetë një flutur,

kanë krahë të lehta, nën qiellin fluturojnë,

shko në diell me shkallën e dritës së një rreze,

përshëndesni zambakët me vargjet e majit,

ose humbni në erë në bubullimën e detit.

"Ai nuk e dëshiron më pallatin, as rrotën e argjendtë,

as skifteri i magjepsur, as shaka i kuq i ndezur,

as mjellmat unanime në liqenin e kaltër.

Dhe lulet janë të trishtuara për lulen e oborrit;

jasemini i Lindjes, nelumbos i Veriut,

nga dahlias perëndimore dhe trëndafila nga jugu.

"Princesha e varfër me sy blu! ...".

Analizë

Vizatim nga Rubén Darío.

Vizatim nga Rubén Darío.

Edhe “Sonatina” vjen nga Proza profane. Demonstron poezi me njehsor perfekt, me një mënyrë inovative për të zhvilluar argumentin tuaj, me detaje të mëdha mbi elementët kromatikë dhe sensorë. Po kështu, në këtë poezi ka figura mitologjike Greko-Latine dhe elemente klasikë të Versajës Franceze të përdorura si burime për të komunikuar ndjenjat e tyre. Isshtë një vepër narrative me një ngarkesë të madhe emocionale, e treguar nga këndvështrimi intim dhe subjektiv i protagonistes, një princeshë plot trishtim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.