Leon Felipe. Përzgjedhja e poezive në ditëlindjen e tij

Leon Felipe lindi në një ditë si sot në Zamora në 1884. Nga një familje e mirë dhe me ndikime, ai studioi Farmaci dhe punoi si i tillë për disa vjet. Ishte tashmë 30 kur ai bëri hapat e tij të parë në lirikë. Më vonë ai shkoi në Meksikë dhe aty vdiq. Sot zgjedh 6 poezi të veprës së tij për të lexuar në kujtesën tuaj.

6 poezi

Español

Spanjisht nga eksodi i djeshëm
dhe Spanjisht nga eksodi i sotëm:
do të shpëtosh veten si burrë,
por jo si spanjishtja.
Ju nuk keni asnjë vend apo fis. Po ti mundesh,
fundos rrënjët dhe ëndrrat e tua
në shiun ekumenik të diellit.
Dhe ngrihu… Çohu!
Se mbase njeriu i kësaj kohe ...
është njeriu i lëvizshëm i dritës,
të eksodit dhe erës.

E vonuar

Përmes fushës së La Mancha
figura shihet përsëri
Kalon Don Kishoti.

Dhe tani forca të blinduara të papunë dhe të dhëmbëzuar shkojnë në të zezë,
dhe zotëria mbetet pa punë, pa pektoral dhe pa shpinë,
është e ngarkuar me hidhërim,
se atje gjeti një varr
betejën e tij të dashur.
Isshtë e ngarkuar me hidhërim,
se atje "ishte fati i tij i mirë"
në plazhin e Barcino, përballë detit.

Përmes fushës së La Mancha
figura shihet përsëri
Kalon Don Kishoti.
Isshtë e ngarkuar me hidhërim,
kalorësi, i mundur, kthehet në vendin e tij.

Sa herë, Don Kishoti, në të njëjtën fushë,
Në orë dekurajimi të shikoj duke ikur!
Dhe sa herë unë të bërtas ty: Më bëj një vend në malin tënd
dhe më ço në vendin tënd;
më bëj një vend në shalën tënde,
kalorës i mundur, më bëj një vend në malin tënd
se edhe unë jam i ngarkuar
hidhërimi
dhe nuk mund te luftoj!

Më vendos në shpinë me ty,
kalorës i nderit,
me vendos ne shpine me ty,
dhe më merr të jem me ty
Bariu.

Përmes fushës së La Mancha
figura shihet përsëri
Don Kishoti kalon ...

Unë i di të gjitha përrallat

Unë nuk di shumë gjëra, është e vërtetë.
Unë them vetëm atë që kam parë.
Dhe unë kam parë:
që djepi i njeriut është tronditur me histori,
që britmat e ankthit të njeriut i mbyten me histori,
që e qara e njeriut është e mbuluar me histori,
që kockat e njeriut i varrosin ato me histori,
dhe se frika e njeriut ...
ka sajuar të gjitha historitë.
Unë nuk di shumë gjëra, është e vërtetë,
por ata më kanë fjetur me të gjitha historitë ...
Dhe unë i di të gjitha historitë.

Dhimbja

Unë nuk kam ardhur të këndoj
Unë nuk kam ardhur të këndoj, ju mund të merrni kitarën me vete.
As unë nuk kam ardhur, as nuk jam këtu duke rregulluar dosjen time
të kanonizohem kur të vdes.
Kam ardhur të shikoj fytyrën time në lotët që ecin drejt detit,
buzë lumit
dhe nga reja ...
dhe në lotët që fshihen
Në pus,
natën
dhe ne gjak ...

Kam ardhur të shikoj fytyrën time në të gjitha lotët në botë.
Dhe gjithashtu për të vënë një pikë të argjendtë, lot,
qoftë edhe një pikë e qara ime
në hënën e madhe të kësaj pasqyre të pakufishme, ku
[Më shikoni dhe njohni ata që vijnë.
Kam ardhur të dëgjoj përsëri këtë fjali të vjetër në errësirë:
Ju do të fitoni bukën tuaj me djersën e ballit tuaj
"Dhe drita me dhimbjen në sytë tuaj".
Sytë tuaj janë burimet e lotëve dhe dritës.

Revolucioni

Gjithmonë do të ketë borë krenare
çfarë të shohësh malin e erminës
dhe ujë i përulur që punon
te diga e mullirit.

Dhe gjithmonë do të ketë edhe një diell
—Një diell xhelat dhe shok -
le të qajë bora në lot
dhe uji i lumit në një re.

Si ti

Kjo eshte jeta ime
gur,
si ti Si ti,
gur i vogël;
si ty,
gur i lehtë;
si ty,
Unë këndoj çfarë rrotash
përgjatë rrugëve
dhe përgjatë trotuareve;
si ty,
kalldrëm i përulur i autostradave;
si ty,
që në ditë të stuhishme
fundosesh
në llumin e tokës
dhe pastaj
ti vezullon
nën helmeta
dhe nën rrota;
si ju, që nuk keni shërbyer
të mos jetë gur
nga një treg peshqish,
asnjë gur nga një audiencë,
as gur nga një pallat,
asnjë gur nga një kishë;
si ty,
guri i aventurës;
si ty,
se mbase keni mbaruar
vetëm për një hobe,
gur i vogël
y
drita ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.