Poezi nga Rosalía de Castro

Fotografi e Rosalía de Castro.

Shkrimtari Rosalía de Castro.

Rosalía de Castro ishte një grua Spanjolle, flamuri i së cilës ishte të mbronte rrënjët e saj, lindi më 24 shkurt 1837 në Santiago de Compostela. Shkrimtari kishte një jetë të pushtuar nga momente tragjike; pasi përjetoi trauma të tilla si vdekja e fëmijëve të saj dhe nëna e saj u frymëzua për të krijuar disa nga historitë e saj.

Në kohën e këtij poeti spanjoll, gjuha galike u denigrua, nuk kishte përmbledhje punimesh për t'u lexuar dhe shkrimtarët nuk inkurajoheshin të shkruanin tekste duke përdorur këtë dialekt. Rosalia de Castro ishte personi që kishte për detyrë të bënte të dilte letërsia galike, dhe mjetet e tij për ta arritur atë ishin një punë e shkëlqyeshme me tekstet e këngëve. Puna e tij ka frymëzuar shumë autorë bashkëkohorë galisianë.

Rinia dhe frymëzimi i tij

Rosalía jetoi pa babanë e saj, pasi ai ishte një prift i cili vendosi të mos e njohë atë, prandaj ajo kaloi tetë vitet e para të jetës së saj në një entitet në Galicia të quajtur Castro de Ortoño ku jetonin shumë fermerë. Kultura dhe traditat galike ishin faktorët që ndikuan në veprat e Rosalía de Castro.

Si i ri ai studioi studime kulturore në Liceo de la Juventud, të tilla si muzikë dhe vizatim; në ato ditë ato konsideroheshin aktivitete të përshtatshme për një vajzë të moshës së saj. Aurelio Aguirre ishte një poete që e njihte ato këto ditë dhe sipas disa historianëve ata kishin një marrëdhënie sentimentale.

Shumë nga historitë e Rosalía-s u frymëzuan nga ato të dashurisë së saj të supozuar Aurelio Aguirre; megjithatë fakti që ata ishin të përfshirë romantikisht nuk konfirmohet. Në 1856 ai u transferua në Madrid, një vit më vonë ai botoi një seri poezish të shkruara në Spanjisht që i përpiloi në një vepër të vetme të titulluar Lulja.

Ai i kushtoi nënës së tij Tereza de Kastros një libër me poezi të quajtur Nënës sime, e cila u botua në 1863. Ai shkroi shtatë poezi në të cilat tregoi vuajtjen e madhe, pafuqinë dhe vetminë që ndjeu për humbjen e kësaj qenie të rëndësishme në jetën e tij.

martesë

Libri i tij me poezi Lulja ishte për pëlqimin e Manuel Murgía, një shkrimtar që Rosalía u njoh përmes një miku të tij. Ky burrë ishte përgjegjës që de Castro të vazhdonte dëshirën e tij për të shkruar, edhe në ato kohë kur gratë nuk kishin një rol të rëndësishëm në shoqëri.

Kastro shpejt u martua me Murgía. Rosalía e re ishte afërsisht tetë javë shtatzënë kur ceremonia e martesës së saj u zhvillua më 10 tetor 1858.

Disa kohë më vonë lindi vajza e tij Alejandra, e ndjekur nga: Aura, Gala dhe Ovidio, Amar. Adriano i cili vdiq si i ri nga një aksident dhe Valentina që vdiq para se të lindte; të gjithë fëmijët e tij vinin nga entiteti i Galicisë.

Shumica e punëve përfaqësuese

Autori praktikisht filloi nga e para krijimin e veprave të shkruara në gjuhën Galike, sepse nuk kishte histori historish në Galisht. De Castro nisi atë që quhej Rimbushje me librin e tij Këngë galike (1863).

Shkrimtari Rosalía de Castro u lidh me meloditë dhe këngët e Galicia. Rrënjët e tokës së tij ishin çelësi për krijimin e librit të tij të parë Këngë galike, e cila ka tridhjetë e gjashtë poezi ku mund të shihni tema dashurie, intime, sjelljeje, shoqërore dhe politike rreth këtij rajoni.

Më 1880 ai shkroi një vepër tjetër të quajtur Galike Ju qij novas, ishte e dyta e shkruar në këtë dialekt. Rosalía prodhoi këto poezi në fund të viteve XNUMX dhe në fillim të viteve XNUMX. Ishte një histori që shprehte abuzimet ndaj grave, foshnjave të braktisura dhe fshatarëve; gruaja letrare deklaroi në këtë vepër se nuk do të shkruante më në Galisht.

Në brigjet e Sar Wasshtë botuar në 1886Ishte prodhimi i fundit i autorit dhe ishte një libër me më shumë se njëqind poezi që në të njëjtën mënyrë lidhen me një qëllim të vetëm. Në këtë vepër Rosalía ekspozoi përvojat e veta dhe këto ishin plot lidhje me burrat, ankth, nostalgji, zhgënjim dhe dashuri për Zotin.

Këto shkrime krijuan pjekurinë e saj si person dhe shkrimtar, duke e lejuar atë të konsiderohet si një nga autorët më të rëndësishëm të romantizmit spanjoll. Rosalía u sëmur me kancer të mitrës dhe vdiq më 15 korrik 1885 në Padrón, Spanjë, duke lënë një trashëgimi kulturore në të gjithë vendin.

Portret i Rosalía de Castro.

Portret i Rosalía de Castro.

Poezi nga Rosalía de Castro

Këtu janë disa fragmente të veprave më përfaqësuese poetike të Rosalía de Castro (shkruar në spanjisht dhe përkthyer në të):

Cantares Gallegos (përkthim)

Lamtumirë, lumenj; lamtumirë, burime;

lamtumirë rrjedha të vogla;

lamtumirë, shikimi i syve të mi,

Nuk e di kur do të shihemi

Toka ime, toka ime,

toka ku jam rritur,

kopësht i vogël që e dua shumë

fiku që kam mbjellë.

Padros, lumenj, pemishte,

pemët me pisha që lëvizin erën,

cicërimë zogjsh,

shtëpi të vogla të përmbajtjes sime ...

Mos me harro, o i dashur,

nëse vdes nga vetmia ...

kaq shumë liga në det ...

Lamtumirë shtëpia ime! Shtëpia ime!

Follas novas (përkthim)

Si retë në hapësirën e pakufishme

endacakët përplasen!

Disa janë të bardha,

të tjerët janë të zinj;

disa pëllumba të butë më duken,

ata pushojnë nga puna të tjerët

drita e shkëlqimit ...

Erërat e kundërta fryjnë në lartësi

tashmë shpërndarja,

ata po i marrin ato pa rregull dhe mençuri,

As nuk e di se ku

As nuk e di pse.

Ata i kanë veshur, cilat kanë qenë vitet

endrrat tona

dhe shpresa jonë.

Në brigjet e Sar

Përmes gjethit me gjelbërim të përhershëm

se dëgjimi lë thashetheme të çuditshme,

dhe midis një deti të valëzuar

perime,

rezidencë e dashur e shpendëve,

nga dritaret e mia shoh

tempulli që gjithmonë e doja aq shumë.

Tempulli që aq shumë doja ...

Epo, nuk di si të them nëse e dua

që në lëkundjen e vrazhdë që pa pushim

mendimet e mia janë të trazuara,

Unë dyshoj nëse inati i zymtë

jeton e bashkuar per te dashur ne gjoksin tim.

Poezi nga Rosalía de Castro.

Poezi nga Rosalía de Castro - Lectorhablandoagritos.com.

Ri-zhvillimi i letrave të Galicia

Reexurdimiento Ishte faza në të cilën kultura dhe letrat e Galicisë po rigjenin rëndësinë e tyre në Spanjë dhe Rosalía de Castro ishte gruaja pioniere e kësaj lëvizjeje.

Pjese e forca e punës së Rosalía qëndronte në përfaqësimin e më shumë se gjithçkaje që përcaktonte njerëzit e Galicisë,

Vitet kaluan pa u prodhuar ndonjë punë në Galician, kështu pas Rosalía shumë shkrimtarë të tjerë shkruajnë histori në këtë gjuhë. Shfaqja Këngë galike filluan këtë lëvizje dhe mbetën në zemrat e popullsisë së Galicës, pasi ata madje morën pjesë në krijimin e disa poezive së bashku.

Ideologjitë e imponuara nga qeveritë e Spanjës në atë kohë injoruan plotësisht rëndësinë e komunitetit galician, kështu që me kalimin e viteve anëtarët e tij u diskriminuan. Sidoqoftë, pas mbërritjes së veprës së Rosalía de Castro, i gjithë perceptimi i Galicisë ndryshoi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aralia dijo

  Mirëdita:

  Unë do të doja të komentoja diçka në lidhje me atë që komentoni në paragrafin e tretë të fundit:

  «Galikishtja është një gjuhë që nuk ka shumë shpjegime ose rregulla për mënyrën e të shkruarit, kështu që gabimet janë të zakonshme kur e përdorin atë, megjithatë, për shkrimtarin këta faktorë nuk ishin aq të rëndësishëm për të mbajtur gjallë fuqinë e këtij dialekti me anë të shkronjat ".

  Galikishtja është një gjuhë dhe jo një dialekt, dhe Akademia Mbretërore Galike është një nga organet zyrtare që hartojnë rregulloret për këtë gjuhë.

  Do të ishte mirë nëse ata do të informoheshin para se të shkruanin një artikull.