Jeta dhe poezitë e Pablo Neruda: një poet universal

Jeta dhe poezitë e Pablo Neruda.

Jeta dhe poezitë e Pablo Neruda.

Për të folur për Pablo Neruda duhet t'i kthehemi lindjes së dyfishtë të po këtij poeti. Kjo do të thotë, ashtu si kishte një Ricardo Neftalí Reyes, kishte edhe një Pablo Neruda, dy emra të ndryshëm me dy mënyra të ndryshme të të folurit. Nuk do të ishte e mjaftueshme për ta deklaruar atë Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto lindi më 12 korrik 1904 dhe që Pablo vdiq më 23 shtator 1973, duhet të shkosh shumë më thellë dhe të eksplorosh detajet e pafundme të këtij poeti universal.

Ricardo Neftalí vendosi të shkojë në kryeqytet duke mbajtur të rinjtë në pendën e tij dhe duke mbajtur një muzë të prirur për dashuri, gëzim dhe nostalgji. Babait të poetit nuk i pëlqente talenti i tij për poezi, gjë që sillte ndryshime mes tyre. Si rezultat i ngërçeve me babanë e tij, Ricardo vendosi të adoptojë emrin e Pablo Neruda, një pseudonim që e shoqëroi deri në fund dhe që në atë kohë e liroi nga proceset gjyqësore familjare. Talenti i poetit ishte famëkeq, deri në atë pikë sa që, vetëm 16 vjeç, në 1921, ai fitoi konkursin e tij të parë poezi.

Punimet e tij të hershme

Stili i Pablo Neruda Ishte shpërthyese, i riu filloi të shkruante egër dhe ekzagjerimi që e karakterizonte atë në atë kohë ishte ylli i tij për jetën. Për shembull, Muzg (1923) lindi në mes të këtij zbulimi të emocioneve dhe ndjenjave të tij.

Tjetra, poeti i ri habiti komunitetin letrar me një nga veprat më të shitura në gjuhën spanjolle: 20 poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar (1924). Kjo vepër depërtoi thellë në botën e letrave dhe i hapi dyert e suksesit shkrimtarit të ri.

Poeti avangardë

Karakteristikat nerudiane ngadalë filluan të tregojnë një fytyrë inovative. Avangarda e Nerudës u pasqyrua në trajtimin e strukturave poetike, në çrregullimin e krijimtarisë së tij, në lirinë e mendimit dhe shqetësimin e thellë për çështjet shoqërore. I njëjti poet, në autobiografinë e tij, siguroi: "Nuk ishte e mundur të mbyllja derën e rrugës brenda poezive të mia". Në këtë pikë, Ricardo Reyes filloi të kuptonte se Neruda ishte bërë diçka përtej një emri: një famë.

Një ndryshim i mjedisit, një ndryshim i vizionit të jetës

E pra, Ndërsa kaloi nga qetësia e Parral, vendlindjes së tij, në fqinjin që i dha ardhja e karrierës së tij diplomatike nëpër botë, poeti botëror doli, mbledhësi i gjërave, poeti me vështrim të fryrë, amerikano-latin që shkroi Gjenerali këndon dhe marrësi i Çmimit Nobel për Letërsi në 1971. Me fjalë të tjera, nga një Ricardo i harruar u hodh një hap në Pablo të shenjtëruar.

Katër fazat krijuese të Neruda

Jeta e Pablo Neruda karakterizohej nga katër faza krijuese, secila e kushtëzuar nga rrethanat që e rrethuan.. Fillimisht, fëmijëria e tij në Parral dhe vitet e tij të hershme në Santiago, të cilat përshkruanin një poet dashurie të ndikuar nga modernizmi i Rubén Darío. Në një fazë të dytë, faza e punës së tij: Vendbanimi në tokë (1937), e cila identifikon qëndrimin e tij në Birmani, Colombo dhe Holland ku ai kontraktoi të parën nga tre martesat e tij. Së treti, faza e tij politike që, nga viti 1937, zgjati deri në vdekjen e tij. Në këtë fazë të fundit, libri i librave dallohet nga vepra nerudiane: Gjenerali këndon (1950).

Në të njëjtin kuptim, kur flitet për një periudhë të katërt në punën e Nerudës, vëmendja e veçantë që ai i kushtoi gjërave më "të parëndësishme" duhet të katalogohet. Temat e përsëritura në punën e Neruda-s vërtiteshin rreth realitetit të përditshëm, për të brendshme, për ngjarjet e rrugës, për gjithçka. Poezia e tij në këtë kuptim shpaloset në Odat thelbësore. Për shembull, në "Ode to Angjinarja", jo vetëm dikush e kthen një bimë në një luftëtar që ëndërron ushtrinë dhe përfundon në paqen e një tenxhere. Gjeniu i Nerudës, pa dyshim, vallëzoi në kontekstin e tij. Ata gjithashtu mund të emërtohen: Oda në ajër, Oda në qepë, Oda në ndërtesë, Oda për zili, Oda për trishtimin, Oda për numrat, Oda për një orë natën, ndër të tjera.

Neruda dhe tre gratë e tij

Neruda kishte tre gra: María Antonieta Hagenaar, të cilën ai e takoi në Java, Delia del Carril, e cila pavarësisht 50 viteve të saj arriti të rrëmbej 30-vjeçaren Pablo dhe Matilde Urrutia, infermierja dhe shtëpiakja që u kujdes për të për flebitin ndërsa ishte në Meksikë. Këtij të fundit i kushtoi përmbledhjen e tij me poezi Vargjet e kapitenit, një libër që është i ndarë në shtatë pjesë dhe ku secila përshkruan sekuencat, sipas poetit, të të gjitha marrëdhënieve të dashurisë: "Dashuria", "Dëshira", "Furimet", "Jetët", "Oda dhe mbirja", " Epitalamio "dhe" Letra në rrugë ".

Poezi nga Pablo Neruda

Më poshtë janë tre nga poezitë e Pablo Neruda, ky gjeni i vargjeve:

Angela Adonica

Sot jam shtrirë pranë një gruaje të re të pastër
si në bregun e një oqeani të bardhë,
si në qendër të një ylli që digjet
hapësirë ​​e ngadaltë.

Nga vështrimi i tij i gjatë jeshil
drita ra si uje i thate,
në qarqe transparente të thella
me forcë të freskët.

Gjoksi i tij si një zjarr i dy flakëve
u dogj në dy rajone të ngritura,
dhe në një lumë të dyfishtë arriti këmbët e tij,
i madh dhe i qartë.

Një klimë ari mezi po piqej
gjatësitë ditore të trupit të tij
duke e mbushur me fruta të përhapura
dhe zjarri i fshehur.

Amor

Grua, unë do të isha djali yt, për të pirë ty
qumështi i gjinjve si një burim,
sepse të shikoj dhe të ndiej pranë meje dhe të kisha
në të qeshurën e artë dhe në zërin e kristaltë.
Për të ndjerë në venat e mia si Zoti në lumenj
dhe të adhuroj në kockat e trishtuara të pluhurit dhe gëlqeres,
sepse qenia jote do të kalojë pa dhimbje pranë meje
dhe doli në strofë - pastër nga çdo e keqe -.

Si do të dija të të dua, grua, si do ta dija
të dua, të dua ashtu si askush nuk e dinte kurrë!
Vdes dhe akoma
te dua me shume.
Dhe akoma
te dua me shume
dhe më shumë

Citim nga Pablo Neruda.

Citim nga Pablo Neruda.

Lagje pa dritë

A shkon poezia e gjërave
apo nuk mund ta kondensoj jeta ime?
Dje - duke parë muzgun e fundit -
Unë isha një copë toke myshk midis disa rrënojave.

Qytetet - thembra dhe hakmarrja -,
gri e ndyrë e periferisë,
zyra që përkul shpinën,
shefi me sy të turbullt.

Gjaku i një të kuqeje në kodra,
gjak në rrugë dhe sheshe,
dhimbja e zemrave të thyera,
Unë do të kalbet nga mërzia dhe lotët.

Një lumë përqafon periferi
si një dorë e akullt që tundon në errësirë:
në ujërat e saj kanë turp
për të parë yjet.

Dhe shtëpitë që fshehin dëshirat
pas dritareve të ndritshme,
ndërsa jashtë erës
sillni pak baltë në secilën trëndafil.

Larg ... mjegulla e harresës
-Dymi i dendur, kanalet e prishura-,
dhe fusha, fusha e gjelbër! në të cilën ata gulçojnë
qetë dhe djemtë e djersitur.

Dhe ja ku jam, i mbirë në gërmadha,
duke kafshuar vetëm gjithë trishtimin,
sikur të qash ishte një farë
dhe unë jam e vetmja brazdë në tokë.

Neruda, pena që poetizoi gjithçka

Pablo Neruda ishte një poet universal sepse i shkruante gjithçkaje që ekziston, në pyetje, në përgjigje, në siguri, në gënjeshtra, në keqkuptime, në drejtësi, në vlera. Në të njëjtën mënyrë, ai nuk la në vargun e tij përvojat e së kaluarës së tij, ankthin e së tashmes dhe iluzionet e së ardhmes së tij.

edhe ai i këndoi kauzave, politikës, njeriut, fëmijërisë, adoleshencës, gëzimit dhe mizorive. Sidoqoftë, gjëja më e pabesueshme është të lëmë pas krijimeve të tij imazhe të padeshifrueshme që ne vazhdojmë t'i zbulojmë edhe sot. Shtë kjo e fundit që e bën atë një poet të pamundur për të kataloguar.

Epistolari i Pablo Neruda

Duhet të përmenden posaçërisht letrat e tij, në të janë letrat dërguar dashurisë së moshës së tij të hershme, Albertina Azocar, letrat për familjen e tij, mikut të tij Héctor Eandi dhe letrat e dashurisë për Matilde Urrutia. Në lidhje me personin i cili ishte dashuria e fundit e madhe e jetës së tij, ai i shkroi një letër të datës 21 dhjetor 1950 dhe i tha sa vijon: “Nëse vini, mund të mbështeteni tek unë që të heq zemërimin tim. Me te vertete kam nevoje per ty Tani mos më shkruaj më privatisht. Më përgjigjeni në përgjithësi për jetën dhe projektet tuaja ”. Qartë, u vu re se ai nuk dëshironte më të vazhdonte të fshihte këtë marrëdhënie me Urrutia.

Isla Negra, porti i saj përfundimtar

Përveç veprave të përmendura tashmë, mund të citohet si më poshtë: Muzg, Lamtumirë dhe të qara, Dhimbje entuziaste, Rrushi dhe era, Estravagario, Navigations and Returns, Njëqind Sonnets e Dashurisë, Dhe Memoriali i Isla Negra. Lidhur me Isla Negra, ku janë varrosur mbetjet e tij mortore, është aty ku ai shkruajti: "Kjo jam unë, do të them, të lë këtë pretekst të shkruar: kjo është jeta ime".. Shtë e qartë, kjo përmbledhje me poezi filloi fazën e saj të fundit dhe u mbetet lexuesve entuziastë të shekullit XNUMX të vazhdojnë të eksplorojnë universin e stërmadh Nerudian.

Poeti Pablo Neruda.

Pablo Neruda në një adresë.

Neruda dhe lartësia e substancave dhe elementeve

Me poezinë e Pablo Neruda gjithçka mori një kuptim të ri, vargjet e borës u ngritën, ngjyrat blu u vërshuan dhe kërmijtë e Oqeanit Paqësor u katapultuan. Me Neruda, njerëzit e thjeshtë vazhdojnë të ngrihen, sytë e çoroditur, shtëpitë e shkatërruara, vezoret e fermentuara. Prandaj, nuk është e mundur të katalogohet një poet që i shkruajti pothuajse gjithçkaje dhe që vazhdon ende të shkruajë pa shkruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.