Poezia e Antonio Machado

Portret i Antonio Machado.

Portret i Antonio Machado.

Antonio Machado Ruíz ishte një Sevillian me një talent të papërshkrueshëm, poezia e tij ishte pjesë e brezit të 1898 në Spanjë. Ky poet lindi më 26 korrik 1875, vëllai i Manuel Machado, gjithashtu një poet që ishte me të deri në ditën e vdekjes së tij në Collioure, Francë më 22 shkurt 1939.

Jeta universitare e Antonio u karakterizua nga ndikimi i disa prej mësuesve të tij, për të cilët ai mbante shumë dashuri dhe dashuri. Megjithatë, autori nuk u ndie kurrë rehat në kolegj apo shkollë; Në autobiografinë e tij ai rrëfeu: "Unë nuk kam asnjë gjurmë tjetër përveç një neveri të madhe ndaj gjithçkaje akademike".

Fëmijëria e tij dhe poezia e Machado

Antonio pasqyroi në veprat e tij kujtimet e fëmijërisë së tij, udhëtimet, dashuritë dhe aventurat e tij, njëra prej tyre ishte "Kujtesa e fëmijërisë", nga një prej librave të tij me poezi. Gjatë viteve të para të jetës së tij Machado i ri jetoi momente të veçanta që ai i përjetësoi përmes shkrimitMidis këtyre janë figura e babait të tij që ishte dikur në zyrën e tij dhe vendet ku ai frekuentonte në ditët e tij të pafajshme.

Punimet e tij të hershme

Trendi poetik i modernizmit ishte ai që karakterizoi veprën e shkrimtarit. Në fillimet e saj Anthony Machado shkruante në një mënyrë të paqartë dhe të rafinuar. Vetmitë, një përmbledhje me poezi të botuar në 1903, bëri të njohur talentin që kishte Antonio.

Fushat e kastileve është një libër me poezi i botuar në 1912, ku shprehet natyra e atyre tokave, duke përshkruar një realitet tragjik. Padyshim Machado pasqyroi ndjenjat e tij për Spanjën, dhimbjen për vdekjen e gruas së tij dhe dëshirat që ai kishte për të marrë përpara, pasi ngjalli shpresë në shumë prej shkrimeve.

Një shkrimtar, tre lëvizje

Karakteristikat e modernizmit ishin të dukshme: krijimtaria, melankolia dhe gjuha aristokratike dhe e dalluar, e cila ndiqej deri në detajet më të vogla, ishin thelbësore për autorin. Në fillim të jetës së Antonio Machado si shkrimtar kishte poezi të lidhura me këtë lëvizje, si p.sh. Vetmitë, galeritë dhe poezitë e tjera (1919).

Ai trajtoi romantizmin dhe mendimin e tij të thellë, duke marrë për të kapur me tekste të arritura mirë hijeshinë e mjedisit dhe errësirën e tij.. Nostalgjia, origjinaliteti dhe utopia janë karakteristikat e kësaj prirje letrare dhe ishin gjithashtu baza për të dhënë shkas për disa nga prodhimet e Machado; frymëzuar nga Spanja dhe dashuria për gruan e tij, Leonor.

Simbolizmi dhe pyetjet e tij në lidhje me ekzistencën gjithashtu mbizotëruan. Duke përdorur burime të tilla si sinestezia, ai u përpoq të mbante një muzikalitet në vargjet e tij. Machado ishte shumë afër këtij stili, kështu që shumë nga shkrimet e tij dëshmuan intimitetin e tij dhe mund të lexohen në mënyrë melodike.

Dashuria e jetës së tij

Ai ishte një mësues për një kohë në Soria, dhe atje, në 1907, ai takoi dashurinë e jetës së tij, Kjo ishte Leonor Izquierdo, një student i ri nëntëmbëdhjetë vjet më i ri. Dy vjet pasi ata ranë në dashuri, Machado dhe Izquierdo u martuan; megjithatë, në vitin 1912, e reja vdiq nga tuberkulozi.

Anthony ai i kushtoi asaj disa prodhime poetike, gjatë periudhës së sëmundjes, në kohën e vdekjes dhe pas saj. "Për një elm të thatë" ishte një poezi në të cilën ai dëshironte që Leonor të përmirësonte shëndetin e saj dhe në "A José María Palacio" ai e kujtoi atë pranë vendit ku ajo po pushonte dhe iu lut një prej miqve të saj ta nderonte duke e sjellë atë lule

Kisha, sipas Machado

Antonio Machado ishte një mendimtar i thellë, sentimentalizmi dhe mirëkuptimi i tij shkonin përtej atyre të autorëve të atyre ditëve. Ai ishte një njeri që pyeste, ndihej përpara kohës së tij, nuk ishte dakord me lidhjet apo doktrinat, gjë që bëri që vepra e tij të kishte një vlerë unike.

Për shekuj me radhë, kisha ka rregulla që besimtarët duhet të ndjekin për t'i përkitur dhe Machado nuk i miratoi ato, edhe kur besimi i tij ishte te Zoti. Sipas shkrimtarit, agjërimi, pendimet dhe të tjerët Detyrimet që kleriku duhet të ndjekë nuk ishin asgjë më shumë se mënyra e indoktrinimit të popullsisë; megjithatë, në "Profesionin e Besimit" ai demonstroi dashurinë e madhe që ndjeu për Krijuesin.

Poezi nga Antonio Machado

Këtu është një shembull i poezive më përfaqësuese të Antonio Machado:

Në një elm të thatë

Tek elmi i vjetër, i ndarë nga rrufeja

dhe në gjysmën e saj të kalbur,

me shirat e prillit dhe diellin e majit

kanë dalë disa gjethe jeshile.

Elm njëqind vjeçar në kodër

që lëpin Duero! Një myshk

e verdhe

njollos lëvoren e bardhë

tek bagazhi i kalbur dhe i pluhurosur ...

Fragment i një prej poezive të Antonio Machado, "Caminante no hay camino".

Fragment i një prej poezive të Antonio Machado.

Kur eshte jeta ime ...

Kur është jeta ime

të gjitha të qarta dhe të lehta

si një lumë i mirë

duke vrapuar i lumtur

në det,

në detin e panjohur

që pret

plot diell dhe këngë.

Dhe kur ajo buron në mua

pranvera e zemres

do jesh ti, jeta ime,

frymëzimi

e poezise time te re ...

Art poetik

Dhe në tërë shpirtin ka vetëm një parti

do ta dini vetëm, dashuri me hije me lule,

ëndërr aroma, dhe pastaj ... asgjë; rrënojat,

inat, filozofi.

Thyer në pasqyrën tuaj idilin tuaj më të mirë,

Dhe i ktheu shpinën jetës,

Duhet të jetë lutja juaj e mëngjesit:

Oh, të varet, ditë e bukur!

Indërrova se po më merrje

Indërrova se po më merrje

poshtë një rruge të bardhë,

në mes të fushës së gjelbër,

drejt bluve të maleve,

drejt maleve blu,

një mëngjes i qetë ...

Ata ishin zëri juaj dhe dora juaj,

në ëndrra, aq e vërtetë! ...

Shpresa e gjallë kush e di

çfarë gllabëron toka!

Spanja e Machado

Sevilliani kishte një dashuri të madhe për vendin e tij, për këtë ai i kushtoi disa poezi të Fushat e kastileve. Megjithatë, Antonio shprehu pakënaqësinë e tij për zhvillimin e vogël të zonave rurale. Shkrimtari foli për mungesën e strategjive nga ana e qeverive për të bërë që zonat rurale të evoluojnë dhe përparimi i tyre të jetë në të njëjtin nivel me ato urbane.

Në atë kohë, popullata spanjolle që jetonte në fshat i përmbahej rrënjëve të saj. Shumica e këtyre qytetarëve nuk e konsideruan idenë e ndryshimit të jetës së tyre të përditshme, që do të thotë se përveç që politikanët nuk ndihmojnë, kolonët nuk ishin të interesuar të evoluonin. Machado pohoi se kjo mungesë guximi dhe dëshire për të ecur përpara ishin problemet kryesore në shoqërinë e kohës së tij.

Antonio Machado në pleqërinë e tij.

Antonio Machado në pleqërinë e tij.

Trashëgimia e tij

Institucionet në të gjithë botën, të tilla si Instituti Hispanik në Shtetet e Bashkuara, i kanë dhënë Machado vlerësimin e duhur. Cfare ka me shume, veprat e tij janë shndërruar në prodhime muzikore nga Manuel Serrat, kantautor që prodhoi një album të titulluar Kushtuar Antonio Machado, ku shkrimi i Sevillian merr jetë. Jo më kot poeti është midis poetë të mëdhenj të letërsisë.

Antonio Machado ishte një njeri që e kishte të qartë arsyen e poezisë së tij, dinin të kapnin besimet, moskonformitetet dhe përvojat e tyre të jetës në një mënyrë unike dhe të sinqertë. Megjithëse ai jetoi në një kohë kur kishte shumë paragjykime, ai nuk kishte frikë të shprehte të vërtetën dhe ndjeshmërinë e tij ndaj botës, duke rezultuar në poezi të tilla si: "Kur është jeta ime", "Ndoshta", "Art poetik" dhe "Unë ëndërrova se po më merrje ”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.