Poezi nga Mario Benedetti

Poeti Mario Benedetti.

Mario Benedetti.

Poezitë e Mario Benedetti kanë shënuar një moment historik në historinë letrare të kontinentit amerikan dhe përtej kufijve të tij. Ky uruguajan Ai ishte një nga shkrimtarët më pjellorë dhe universalë të gjuhës Spanjolle, me më shumë se 80 tituj të botuar që mbulojnë të gjitha zhanret dhe stilet letrare. Shkrimet e tij tejkaluan për të arritur tek lexuesit e tij të kurorëzuar me thjeshtësi, por të ngarkuar me një emocion unik.

Lidhur me kontributin e tij në botën letrare, Remedios Mataix, PhD në Filologjinë Hispanike në Universitetin e Alicante, deklaroi: “Vepra e Benedetti sfidon çdo përpjekje për të klasifikuar autorin, dhe ai ka pasuruar çdo zhanër që praktikon me përvojën e fituar në të tjerët".

Fëmijëria, rinia dhe frymëzimi

Mario Benedetti Ai lindi në 14 shtator 1920, në Paso de los Toros, Tacuarembó, Republika Orientale e Uruguajit. Pak para se të mbushte 4 vjeç, familja e tij u transferua në Montevideo, ku poeti kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij. Në kryeqytetin Uruguajan ai shkroi poezitë dhe tregimet e tij të para ndërsa studionte shkollën fillore në Shkollën Gjermane.

Ishte një kohë e vështirë për grupin e tij familjar nga pikëpamja ekonomike. Ai mezi mund të studionte një vit në Liceo Miranda, sepse pasi ishte katërmbëdhjetë u detyrua të punojë tetë orë në ditë në një dyqan të pjesëve të automjeteve. Studimet e mesme duhej të përfundonin si student falas.

Sidoqoftë, Mario i ri përfitoi nga rrethanat për të njohur me detaje botën gri të zyrave të Montevideo, pasqyruar në disa histori të tij të mëvonshme. Në përgjithësi, literatura qytetare është mediumi më i përdorur nga autori uruguajan për të transmetuar konceptet e tij tek lexuesit spanjishtfolës dhe - për shkak të përkthimeve të tij - në të gjithë botën.

Ndikimet në punën e Benedetti

Nuk është për t'u habitur atëherë që shumë prej personazhet dhe hapësirat e trilluara të rrëfimeve të tyre korrespondojnë me referencat e Montevideo. Futja e tij e hershme në tregun e punës nuk e pengoi atë të vazhdonte të lexonte dhe shkruante. Ndër ata autorë të hershëm që e ndikuan dhe e frymëzuan atë janë Maupassant, Horacio Quiroga dhe Chejov.

Më vonë në adoleshencën e tij ai vazhdoi si një "i ngrënshëm i librave"”Lexoni njerëz të mëdhenj si Faulkner, Hemingway, Virginia Woolf, Henry James Proust, Joyce dhe Italo Svevo. Pastaj ai u fut në letërsinë dhe përmbajtjen politike të Amerikës Latine së bashku me Peruan César Vallejo dhe Argjentinasin Baldomero Fernández Moreno si ndikimet më të shquara.

Jeta në Buenos Aires

Midis 1938 dhe 1941 ai jetoi shumicën e kohës në Buenos Aires. Në kryeqytetin argjentinas ai punoi si stenograf në një shtëpi botuese. Vetë Benedetti tregoi në një intervistë të bërë në 1984 që Plaza San Martín ishte vendi ku ai vendosi të ishte shkrimtar.

Në vitin 1945 ai u bashkua me ekipin editorial të Marcha, një javë shumë e famshme në atë kohë deri në mbylljen e saj në 1974 për arsye politike. Po atë vit ai filloi të stërvitej si gazetar me Carlos Quijano dhe gjithashtu shkroi librin e tij të parë me poezi të quajtur La víspera indelble, botuar në 1945.

Fragment i një prej poezive të Mario Benedetti.

Fragment i një prej poezive të Mario Benedetti - Saudaderadio.com.

martesë

Mario Benedetti ai u martua me Luz López Alegre në 1946, partneri i saj i jetës dhe "muza e përjetshme" deri në vdekjen e saj më 13 prill 2006, një viktimë e sëmundjes Alzheimer. Dashuria për këtë marrëdhënie të gjerë u pasqyrua në poezinë e tij "Boda de Perlas", nxjerrë nga tulla La Casa y el (1977).

Karakteristikat e punës së tij

Ndër tiparet dalluese të stilit të Mario Benedetti mund të përmenden: personifikimi, hiperbola dhe dramatizimi ishin figura të shpeshta letrare. Përvojat dhe elementet e jetës së përditshme shfaqen në temat e tyre në një mënyrë të qartë, ose përndryshe, të nënkuptuar, me protagonistë të qartë ose të heshtur.

Në mënyrë të ngjashme, përdorimi i gjuhës bisedore (the Unë vouse, për shembull) është i bollshëm për të gjeneruar identifikim me lexuesin. Ajo paraqet situata komike në krahasim me ankthin, në të cilin humori është i lidhur me patetikin. Po kështu, Benedetti përdor të ashtuquajturën poezi të dyshimtë për të mbajtur vëmendjen e lexuesit në veprat e mëvonshme.

Sigurisht, pothuajse gjithmonë shton disa prekje të vizioneve surrealiste, unike për "poezinë"benedettiana". Mesazhi i tij ka gjeneruar aderim të madh në mesin e lexuesve të të gjitha moshave për shfaqjen e tij të padiskutueshme të angazhimit etik dhe politik.

Por përqendrimi vetëm në atë aspekt të autorit uruguajan është një mënyrë për ta analizuar atë në një mënyrë shumë të njëanshme, pasi që struktura e shkrimeve të tij (sidomos poezia e tij) demonstrojnë një thellësi filozofiko-ekzistenciale, me dilema të mëdha nga pikëpamja sociale, shpirtërore, psikologjike dhe fetare.

Analizë e disa prej poezive më të shquara të Mario Benedetti

Hobi

Kur ishim fëmijë

të vjetrat ishin si tridhjetë

një pellg ishte një oqean

vdekja e thjeshtë dhe e thjeshtë

nuk ekzistonte

më vonë kur djema

burrat e moshuar ishin njerëz të dyzetave

një pellg ishte oqean

vetëm vdekja

një fjalë

kur martohemi

pleqtë ishin pesëdhjetë

një liqen ishte një oqean

vdekja ishte vdekje

të të tjerëve

tani veteranë

ne tashmë jemi kapur me të vërtetën

oqeani është përfundimisht oqean

por vdekja fillon të jetë

tonën

Hobi është një poezi e përbërë nga katër strofa, secila me pesë vargje. Matësi i tij është i parregullt, megjithatë, vargjet e lira transmetojnë një ritëm të caktuar. Secila strofë lidhet me një fazë të ciklit jetësor të qenieve njerëzore (fëmijëria, adoleshenca, pjekuria dhe mosha e vjetër).

En Hobi, Mario Benedetti zhyt veten në një temë ekzistenciale në lidhje me evolucionin psikologjik dhe perceptues të qenies njerëzore ndërsa vitet kalojnë, nga fëmijëria në pleqëri dhe më në fund vdekja. Stili lirik mishërohet - me sa duket - nga një i rritur në moshë mesatare, i cili tashmë ka lënë pas naivitetin e kohërave të reja në një ton trishtimi të sigurt.

Zgjohu, dashuri

Bonjour buon giorno guten morgen,

zgjo dashurinë dhe mbaj shënim,

vetëm në botën e tretë

dyzet mijë fëmijë vdesin në ditë,

në qiellin e qetë të kthjellët

bombarduesit dhe shkabat notojnë,

katër milion kanë SIDA

lakmia depilon Amazonën.

Mirëmëngjes mirëmëngjes zgjohu,

në kompjuterët e gjyshes un

jo më kufoma nga Ruanda

theksojnë fondamentalistët

të huajt,

Papa predikon kundër prezervativëve,

Havelange mbyt Maradonën

zoti bonjour le maire

forza itali mirëmëngjes

Guten Morgen Ernst Junger

opus dei mirëmëngjes

Zgjohu, dashuri është një vepër fantastike që shfaq burime të shumta letrare për të pasqyruar mizoritë e shoqërisë moderne: luftërat, pandemitë, katastrofat ekologjike dhe absurditetin e radikalizmit fetar.

Në këtë poezi Benedetti përpiqet të trondisë lexuesin duke i folur në vetën e parë ndërsa ironizon me diplomacinë ndërkombëtare dhe sportin si një mjet shpërqendrimi.

Imazhi i shkrimtarit Mario Benedetti.

Imazhi i shkrimtarit Mario Benedetti.

Poezitë e Mario Benedetti: një trashëgimi për historinë

Poetika e Benedetti është një shembull i qartë i një komande të shkëlqyeshme të shkronjave dhe një vëzhgimi më të mirë të mjedisit. Nëse kësaj i shtojmë faktin që shkrimtari lexon çdo libër të mirë që hasi dhe e erëzon stilin e tij me mendimin dhe vizionin e shkrimtarëve më të mirë, atëherë rritet perspektiva që mund të ketë për poetin. Jo më kot antologjia e tij poetike është ndër librat më të mirë me poezi në histori.

E vërteta është se nuk mund të flasësh për poezinë e Amerikës Latine pa përmendur emrin e saj, dhe se ai do të jetë i pranishëm në historinë e letrave, në secilën Dita e poezisë, derisa të mos shkruhet më; kjo është sa e madhe është trashëgimia e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.