Poeti i vdekjes Shoqëria

Tom Shulman.

Tom Shulman.

Poeti i vdekjes Shoqëria (libri) është një përshtatje letrare e skenarit të botuar nga Tom Schulman në 1989 për filmin artistik homonim. Kjo histori është përshtatur në formatin romanistik nga gazetarja amerikane Nancy H. Kleinbaum. Kush është i njohur gjithashtu për të qenë autor i librave për fëmijë, dhe, veçanërisht, falë disa librave të bazuar në filma të Hollivudit.

gjithashtu, Shoqëria e Poetëve të Vdekur (titulli origjinal në anglisht) ishte adaptimi i parë i një skenari të përfunduar nga Kleinbaum. Në këtë mënyrë, shkrimtarja amerikane përfitoi nga vlerësimet e shkëlqyera të marra nga filmi për ta bërë të njohur veten. Sigurisht, teksti i përgjigjet cilësisë së filmit. Përndryshe, fama e famshme e marrë do të kishte qenë joproduktive dhe jetëshkurtër.

Për shkrimtarin

Gazetarja dhe shkrimtarja Amerikane Nancy H. Kleinbaum (1948 -) është një e diplomuar në Universitetin Northwestern Evanston. Për momentin bëhu pjesë e ekipit të revistës Lifestyles dhe banon në malin Kisco, New York, me partneren dhe tre fëmijët e tij. Përveç Shoqëria e Poetëve të VdekurMidis adaptimeve të tij letrare të bazuara në skenarë filmash, spikasin:

  • Histori fantazmë (nëntëmbëdhjetë e nëntëdhjetë e pesë). Skenari origjinal nga Kermit Frazier.
  • Doktor Dolittle dhe familja e tij e kafshëve (1999). Skenari origjinal nga Hugh Lofting.
  • Udhëtimet e doktor Dolittle (Udhëtimi i doktor Dolittle, 1999). Skenari origjinal nga Hugh Lofting.
Nancy H. Kleinbaum.

Nancy H. Kleinbaum.

Shoqëria e Poetëve të Vdekur

Autori vendosi ta përshtasë këtë shkrim me letërsinë për shkak të vlerave të mëdha arsimore të transmetuara. Përveç kësaj, historia është vërtet motivuese nga pikëpamjet e shumta - përtej nivelit pedagogjik - sepse përmban një mësim të jashtëzakonshëm jete. Rezultati është një libër po aq argëtues dhe emocionues sa filmi me protagonist Robin Williams.

Personazhi kryesor është John Keating, Një mësues anglisht me pamje informale me metoda mësimore jokonvencionale. Qëllimi kryesor i tij është t'i afrojë studentët me letërsinë për t'i inkurajuar ata - jo vetëm për të lexuar - edhe për të shprehur veten e tyre përmes shkrimit. Në këtë mënyrë, mësuesi shpreson të zgjojë farën krijuese tek nxënësit e tij dhe të kapërcejë kufijtë e tij.

Përmbledhje e Poeti i vdekjes Shoqëria

Klubi i emrit të poetëve të vdekur, në Spanjë.

Klubi i emrit të poetëve të vdekur, në Spanjë.

Librin mund ta blini këtu: Poeti i vdekjes Shoqëria

Në fillim të rrëfimit, Z. Gale Nolan, Drejtori i Akademisë Welton, mban një fjalim për të gjithë studentët. Adresa adreson katër shtyllat e institucionit: tradita, nderi, disiplina dhe përsosmëria. Drejtori më pas prezanton mësuesin e ri të gjuhës angleze, Z. Keating, si dhe një student të ri me emrin Todd Anderson.

Ndërsa ditët kalojnë, Todd njihet me shokët e tij të klasës. Ata janë Neil Perry, Charlie Dalton, Knox Overstreet, Steven Meeks, Richard Cameron dhe Pitts. Pas ditës së parë të orëve të mësimit, studentët kuptojnë veçantinë e Profesor Keating dhe metodat e tij jokonvencionale. Sidomos kur hidhet mbi një tavolinë dhe reciton fragmente nga një poezi e Walt Whitman.

Carpe Diem

Profesori i çon studentët e tij në sallën e nderit të akademisë. Atje, ai shpjegon kuptimin e fjalëve Carpe Diem në poezi. Termi shpreh "shfrytëzojeni rastin për të bërë një jetë të jashtëzakonshme". Më tej, Neil Perry gjen Librin vjetor të Profesor Keating, i cili tregon për Johnin si anëtar të Shoqërisë së Poetëve të Vdekur.

Neil e pyet profesorin për këtë. Keating shpjegon se ishte një grup sekret kushtuar leximit të poezive Shelley, Thoreau, Withman dhe shkrimet e tij. Këto recitime u bënë brenda një shpelle antike. Pra, Perry dhe miqtë e tij vendosin të ringjallin aktivitetet e klubit të vjetër.

Sfida

Profesori Keating vazhdimisht u kujton studentëve të tij rëndësinë e të parit të gjërave nga një këndvështrim tjetër. Prandaj, një nga praktikat e tij më të shpeshta është të ngjitet në majë të tryezës së tij. Po kështu, mësuesi këmbëngul që të gjithë duhet të mbrojnë gjërat për të cilat janë të sigurt. Për këtë, ai mbështetet në parullën Carpe Diem, Maksima e Horacios, si udhëzues ditor.

Megjithatë, Kur mësuesi u kërkon nxënësve të recitojnë poezitë e tyre, askush prej tyre nuk guxon të dalë para klasës. Si pasojë, Keating zgjedh Todd Anderson si njeriun e parë trim për dinamikë. Duke parë shqetësimin e studentit, mësuesi i kërkon që të përshkruajë një nga personazhet e Whitman me imagjinatën e tij.

Tronditje

Një natë, Shoqata e Poetëve të Vdekur takohet në shpellë, me përjashtim të Neil dhe Cameron. Në këtë takim, Todd më në fund guxon të lexojë poezitë e tij. Diten tjeter të gjithë anëtarët e Akademisë Welton preken nga lajmi i vdekjes së Neil Perry. Me sa duket ai bëri vetëvrasje sepse babai i tij e ndaloi të interpretojë shfaqje (poetike).

Më vonë, Cameron ankohet për metodat e mësimdhënies së Profesor Keating drejtorit Gale dhe i tregon atij për Shoqërinë e Poetëve të Vdekur. Drejtori i gjykon gabimisht strategjitë pedagogjike të mësuesit, pasi i konsideron ato "nxitëse" të sjelljes së rrezikshme te nxënësit. Midis tyre, shfaqjet e roleve që shkaktuan kaq shumë konflikte në Neil.

harmoni

Drejtori Gale shkarkon profesorin John Keating në një mënyrë shumë të keqe. Në përputhje me rrethanat, studentët janë zemëruar me mosrespekt dhe ata vendosin ta bëjnë të qartë qëndrimin e tyre për këtë çështje. Në fund, të gjithë studentët që janë anëtarë të Shoqërisë së Poetëve të Vdekur hipin në tryezat e tyre.

Analizë

Gjatësia e tekstit - 166 faqe - e vendos atë në kategorinë e "librit të xhepit". Kështu, është një përmbajtje e kondensuar plotësisht dhe, në të njëjtën kohë, e lehtë për t’u lexuar. Edhe kopertina ofron një detaj domethënës: veshjen e thjeshtë të mësuesit (i cili shfaqet i rrethuar nga studentët e tij). I cili nuk është një detaj i vogël, sepse është një institucion mjaft formal.

Citim i Tom Schulman.

Citim i Tom Schulman.

Në mesin e studentëve, personazhi me udhëtimin më të jashtëzakonshëm të vetë-përmbushjes është Todd Anderson. Sepse në fillim nuk e tërheq letërsia (aq më pak ideja e leximit të poezive të tij në publik për shkak të ndrojtjes së tij). Por falë frymëzimit krijues "ngjitës" të Profesor Keating, Todd arrin të kapërcejë kufizimet e tij dhe të recitojë shkrimet e tij para të tjerëve.

Haraç

Me adaptimin letrar të Shoqëria e Poetëve të Vdekur, Nancy H. Kleinbaum u nis për të evokuar kujtimin e atyre poetë që kanë vdekur. Në fakt, mesazhi i brendshëm në histori përfaqësohet në mënyrë të përsosur nga fraza Carpe Diem... Isshtë një parullë universale: bëjeni çdo ditë të jashtëzakonshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.