Poet në Nju Jork

Fraza nga Federico García Lorca.

Fraza nga Federico García Lorca.

Emri i Federico García Lorca është sinonim i madhështisë dhe tragjedisë. Ai janë disa nga veprat më përfaqësuese të poezisë spanjolle të shekullit të XNUMX-të, ndër to, Poet në Nju Jork konsiderohet më e rëndësishmja. Jo çuditërisht, shumica e specialistëve akademikë e vënë në dukje këtë pjesë të frymëzuar nga metropoli amerikan si një pikë kthese në karrierën e tij.

Shkruan poeti nga Granada Poet në Nju Jork duke jetuar në “qytetin që nuk fle kurrë” (qershor 1929 – mars 1930). Është një pjesë e përbërë nga vargje të lira të ngarkuara me imazhe surreale, perfekte për të ilustruar kaosin mbizotërues urban. Atje Lorka tregoi vështirësitë e më të pafavorizuarve në dëm të teknologjisë dhe rritjes së qytetërimit.

Analiza e Poet në Nju Jork

Temat dhe stili

Lorka demonstron në Poet në Nju Jork një përpunim më i rafinuar dhe një evolucion konceptual i mungojnë temat që lidhen me folklorin e atdheut (të shpeshta në veprat e paraardhësve). Po kështu, vargjet e lira të shkruara të ngarkuara me shprehje oneirike, subjektive dhe irracionale, kërkojnë të nxisin reflektimin e lexuesit nëpërmjet shfaqjes spontane të ndjenjave.

Per kete arsye, kjo pjesë përfaqëson një pikë tranzicioni në karrierën e poetit andaluzian nga poezia tradicionale në propozimet avangarde. Kompozimet metrike të bazuara në romancën dhe librin e këngëve janë zhdukur (e qartë në këngët, për shembull). Tashmë në fund të viteve 1920, poezia lirike e Lorkës i dha shumë hapësirë ​​fantazisë dhe surrealizmit.

Dehumanizimi

Vepra e frymëzuar nga Big Molla përfaqëson një protestë sociale që ekspozon mjerimin e banorëve më të dobët të metropolit. Atje, afrikano-amerikanët dhe fëmijët e klasave të ulëta duken të zhveshur mizorisht nga humanizmi i tyre në dëm të mekanizimit dhe gjeometrisë arkitekturore. Në të kundërt, imazhi idilik i zbuluar në pjesën tjetër të botës tregon një qytet luksoz.

Në mënyrë të ngjashme, Lorka e bëri të qartë refuzimin e kapitalizmit dhe pasojat e modernizimit. Po kështu, diskriminimi sistematik dhe padrejtësitë e pandërprera që pësuan minoritetet zezake e mbushën me pesimizëm shkrimtarin nga Granada. Kështu, Poet në Nju Jork Konsiderohet si një klithmë në favor të lirisë, bukurisë dhe dashurisë.

Fataliteti

Fauna urbane - kryesisht qentë - plotësojnë panoramën e zymtë të nëntokësor New Yorker. Qentë nuk u shpëtojnë fatkeqësive të krijuara nga një qytetërim i industrializuar, i tjetërsuar, materialist dhe hipokrit. Për më tepër, koha nuk mund të ishte më e keqe: mbërritja e Lorca në tokën e Amerikës së Veriut ndodhi në prag të Përplasjes së vitit 1929.

Rrjedhimisht, autori iberik ndjeu një hidhërim të thellë teksa udhëtonte në Harlem me miqtë e tij të xhazit nga klubi Small's Paradise. Këto përshtypje ishin të dukshme në çfarë Lorca e quajti "shtypjen e njeriut nga njeriu" në xhunglën e ftohtë dhe të errët të betonit. Kjo gjeneroi një përplasje frontale me dritën e mjedisit natyror dhe vitalitetin me të cilin ai ishte mësuar.

diskutimet e brendshme

Imoralitetet e vuajtura nga shtresat e ulëta zgjuan ndjeshmërinë e një poeti, i cili gjithashtu e perceptonte veten të lidhur nga konventa. Ndërkohë, Lorca zbuloi në mënyrë delikate kontradiktat e krijuara nga homoseksualiteti i tij në mes të normave rigoroze shoqërore të asaj kohe.

Duhet theksuar se preferenca seksuale e Lorkës ka qenë gjithmonë një çështje diskutimi për historianët. Është më shumë, ai orientim ishte pjesë e imputimeve (së bashku me akuzat për lidhje me grupet komuniste) përdorur nga falangistët për të justifikuar arrestimin e tyre dhe ekzekutimin pasues.

Një vepër me vlefshmëri të përhershme

Ankesat që Lorka shprehu në Poet në Nju Jork gati një shekull më parë ato janë latente edhe sot. Sigurisht, dixhitalizimi nuk i ka korrigjuar pabarazitë e mëdha sociale, ndërsa më të pafavorizuarit vazhdojnë të jenë të padukshëm brenda imazhit magjepsës të projektuar në gjerësi të tjera. Për më tepër, këto kontradikta janë të vazhdueshme në shumë qytete të tjera të mëdha në planet.

Fragment nga "Dusk at Coney Island"

Gruaja e trashë ishte përpara

nxjerrja e rrënjëve dhe lagja e pergamenës së daulleve;

gruaja e trashë

që kthen oktapodët që vdesin brenda jashtë.

Gruaja e trashë, armiku i hënës,

vraponte nëpër rrugë dhe banesa të pabanuara

dhe lanë kafka të vogla pëllumbash në qoshe

dhe ngriti furitë e banketeve të shekujve të kaluar

dhe thirri demonin e bukës përtej kodrave të qiellit të rrëmbyer

dhe filtroi ​​një mall për dritë në qarkullimet nëntokësore.

Janë varrezat, e di, janë varrezat

dhe dhimbjet e kuzhinave të zhytura nën rërë,

janë të vdekurit, fazanët dhe mollët e një ore tjetër

ata që na shtyjnë në fyt.

Rreth autorit, Federico Garcia Lorca

Federiko Garcia Lorka.

Federiko Garcia Lorka.

Ai "poet martir» u bë një emblemë e rezistencës pas ekzekutimit të tij në duart e palës rebele gjatë Luftës Civile. Historianët besojnë se ky ekzekutim ka ndodhur më 18 gusht 1936, në rrugën midis Viznar dhe Alfacar, Granada. Në këtë mënyrë u shua jeta e një poeti shumë përpara Spanjës së kohës së tij dhe një prej ikonave të Brezit të 27-të.

Për këtë arsye, Jeta e Federico García Lorca mund të përshkruhet vetëm nga fëmijëria e tij deri në rini, pasi maturimi i tij ishte shumë i shkurtër. Ai lindi më 5 qershor 1898, në Fuente Vaqueros, Granada. Ai u rrit në një familje të kryesuar nga një pronar toke (babai i tij) dhe një mësues (nëna e tij), gjë që i lejoi një fëmijëri plot shëtitje në fshat, lexim, muzikë dhe gëzim.

Një rini plot udhëtime dhe gëzim intelektual

Në vitin 1914 Federico i ri u regjistrua në Universitetin e Granadës, atje ai studioi karrierën e Filozofisë dhe Letrave dhe Juridikut. Gjatë kohës së lirë, pasioni i tij për të shkruar u zgjua ndërsa ai udhëtonte në gjeografinë spanjolle në shoqërinë e shokëve të tij të klasës në universitet. Në atë kohë, ai përfundoi shkrimin e tij të parë të botuar, Përshtypjet dhe peizazhet (1918).

Më vonë, Lorka jetoi për disa vite në Residencia de los Estudiantes të famshme në Madrid, ku takoi Ajnshtajni dhe Marie Curie (ndër të tjera). Gjithashtu, Së bashku me artistë dhe intelektualë si Salvador Dali, Rafael Alberti apo Luis Buñuel, poeti andaluzian ishte pjesë e lëvizjes avangarde. që kaloi te pasardhësit me emrin "Brezi i 27".

Turne në Amerikë

Fërkimi politik i shkrimtarit spanjoll me diktatura e Primo de Rivera e shtyu atë të largohej nga Spanja midis pranverës së 1929 dhe verës së 1930. Gjatë kësaj periudhe, ai mbajti leksione duke rënë në kontakt të ngushtë me kulturën dhe njerëzit e vendeve si Nju Jorku, Vermonti, Miami, Havana dhe Santiago de Kuba.

Paralelisht shkruante Lorka Poet në Nju Jork - botuar katër vjet pas vdekjes së tij - dhe, Gjatë qëndrimit të tij në Karaibe, vepra e tij më e shquar teatrale ishte Publiku. Intelektuali nga Granada do të kthehej në kontinentin amerikan në vitin 1933, kur bëri prezantime të suksesshme të veprave të tij dramatike (dhe një numër të mirë konferencash) në Buenos Aires dhe Montevideo.

Ndërtimi

Libra me poezi

 • këngët (1921)
 • Poezi Cante jondo (1921)
 • Ode për Salvador Dalin (1926)
 • Romancë cigane (1928)
 • Poet në New York (1930)
 • Vajtim për Ignacio Sánchez Mejías (1935)
 • gjashtë poema tëgaliane (1935)
 • sonetet e errëta të dashurisë (1936)
 • Tamarit Divan (1940)

pjesë teatrale

 • Gjashtëmbëdhjetë Butterfly (1920)
 • Mariana pineda (1927)
 • Këpucari i mrekullueshëm (1930)
 • Altari i Don Cristóbal (1930)
 • Publiku (1930)
 • Kështu kalojnë pesë vjet (1931)
 • Dashuria e Don Perlimplín me Belizën në kopshtin e tij (1933)
 • Dasma e Gjakut (1933)
 • shterpë (1934)
 • Doña Rosita e vetme ose gjuha e luleve (1935)
 • Shtëpia e Bernarda Alba (1936).

prozë

 • Përshtypjet dhe peizazhet (1918).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.