Poetët e sotëm (unë)

poezi

Edhe pse jam nga poezia e mëparshme; megjithëse preferoj të humbas veten në disa vargje të të mëdhenjve Neruda ose "i adhuruari" im Bekoj, Unë nuk ndalem së njohuri se aktualisht ka poetë që më lënë me një "Oh" në gjoks; me një psherëtimë të pezulluar në ajër që më bën të mendoj se poezia, poezi e vertete, e vërteta, për fat të mirë akoma, nuk ka vdekur.

Do të filloj duke dhënë emra dhe duke përmendur për secilën prej tyre disa poezi që më transportojnë, që më bëjnë zvarritje lëkure, që më vijnë, që më tregojnë gjithçka dhe në të njëjtën kohë nuk thonë asgjë ...

Me siguri disa emra tingëllojnë të njohur për ju, të tjerët jo aq shumë, dhe të tjerët, ju mund t'i keni dëgjuar ata kalimthi. Mbase nga ky moment e tutje, edhe ju do të filloni të humbni veten në lirikat e tij.

Hëna Miguel

Hëna-Miguel

Moon Michael, nga poetët më të rinj që unë ndjek, lindi në 1990 në Madrid. Ai punon në gazetari dhe botim. Ajo është autore e librave me poezi «Ji i sëmurë " (2010), "Poezia nuk ka vdekur » (2010), "Mendime sterile » (2011) dhe «Varri i marinarit » (2013), ndër të tjera.

www.lunamiguel.com

Ju lë me një poezi që më prek, nga libri i tij i fundit "Stomakët":

Përkufizimi i barkut

Gjithçka është midis gjirit dhe vaginës. Gjithçka e rëndësishme

Isshtë dhe do të vazhdojë të jetë edhe pse ndoshta retë janë zhdukur

dhe ka vetëm bar, shumë bar, të fshehur nën qilim.

I përkëdheluri jam unë. Kafsha e kafshës merr veten për një shëtitje

në një akt rebelimi të qetë. Manar nuk e di verën.

Kafsha e kafshës shtëpiake ha veten në një akt dashurie. Kafsha shtëpiake

ka organe dhe të gjitha janë midis gjoksit dhe vaginës.

Si mund ta përcaktojmë barkun. Si

kafazi i kraharorit fsheh lëndë të tjera gri. Stomaku

është midis gjirit dhe vaginës. Më tej ose më afër se nervat.

Më tej ose më afër se dashuria e kafshës shtëpiake.

Gjithçka rreshtohet dhe ka bar. Shumë. Shumë bar.

Louis Seville

shtëpia në muzg

Luis Sevilla ende nuk ka ndonjë libër në treg, sinqerisht nuk e di pse. Ai është një nga poetët më të mirë aktualë që kam lexuar. Kanë teknikëajo ka bukuri në lirikën e saj, ajo ka melankolik… Është bloger, e atyre më parë, e atyre që shkruanin pothuajse çdo ditë sepse shkrimi ishte jeta e tij. Sigurohuni që ta vizitoni këtu: http://lacasaenpenumbras.blogspot.com.es/

Ndërsa unë ju lë me një vrojtim të vogël: The poezi 3 e tij "Dashnorët e bukur të thyer":

Një përmbytje e vogël po bie

Unë nuk kam dëgjuar nga ju për ditë

Edhe pse është menduar mirë, mund të kenë kaluar javë.

Ju gjithmonë humbni gjurmët e kohës

Kur diçka është e pranishme.

Ju dëgjoni shiun

Dhe tymi del nga një kafe e kohëve të fundit.

Ky mëngjes është shumë i errët

Dhe ju jeni shumë i qartë.

Goja juaj pikturuar ende e kuqe

Fustani juaj blu mbi gju.

Takat e tua të zeza që nuk i heq kurrë.

Ju nuk jeni këtu por përsëri më lexoni një nga ato poezitë e parëndësishme

Se ata janë gjithmonë kur jeni lakuriq në shtrat

Dhe nuk ka asnjë arsye për të shkruar një poezi.

Vetem te degjoj

Si një dritë që shkrihet pas syve që mbyllen rreth gojës.

Mendoj për këtë zyrë ku janë shpërndarë letrat

Dhe gjithçka duket e rregullt

Në të cilën unë uroj që disa gjëra të mund të shqyehen

Si kur rrobat

Ose thatësia e një rruge të përmbytur me ujë.

Unë mund të jemi të sëmurë duke na kërkuar pa lëvizur, mendoj

Ndërsa një gllënjkë kafeje

Dhe telefoni bie dhe unë humbas veten,

Edhe pse jo përgjithmonë

Brenda punës gri që më largon nga kudo që të jesh brenda meje.

Ana Patricia Moya

ana-patricia-moya-snacks-realitet-L-PLGjgU

Lindur ne Cordova në 1982 ajo studioi Marrëdhëniet e Punës dhe ka një diplomë në Shkencat Humane. Unë e përkufizoj atë si një «gjithëpërfshirëse», pasi ajo ka punuar si arkeologe, bibliotekare, argjendari, mësuese e klasës private, menaxhere e dokumentarit, Ajo nuk ndalet së studiuari dhe duke u përpjekur të gjejë jetën si pjesa tjetër e motaleve. Ajo është drejtor, koordinator dhe redaktues i Redaktues Grenlandë (projekt jo-fitimprurës kulturor i specializuar në botimet dixhitale). Unë ju lë me një nga poezitë e tij:

Poezi nga "Kafshimet e Realitetit"

Kështu ju shoh, të dashura gra që punojnë,
thjesht duke pasur një pidh mes këmbëve të saj:
pastrimin e mutit që të tjerët lënë pas,
duke akuzuar gjysmën e asaj që akuzon një njeri,
mbështetjen e drejtësisë së rrënjëve macho,
duke fshehur meritat tuaja pas shpine.

Dhe, me një frikë të caktuar, unë dridhem nga mendimi
që si e tashmja jote do të jetë e ardhmja ime e mundshme.

Për momentin që qëndroj me ta ... Në artikujt e ardhshëm, do të ketë shumë më tepër: shumë më tepër që meritojnë të lexohen, shumë më tepër që meritojnë të botohen pa pushim, shumë më tepër që kurrë nuk duhet të pushojnë së shkruari ... Faleminderit për secilën nga letrat tuaja!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Misael Bueso Gomez dijo

  Për Carmen Guillén
  Faleminderit për përzgjedhjen e poetëve të mirë dhe botimin e krijimeve tuaja madhështore;
  deri tani, ju jeni në vetvete një poezi e bukur. Përshëndetje të ngrohta nga larg.

  Misael Bueso Gomez
  nga Valle de Angeles, Honduras, CA

 2.   John dijo

  Me përjashtim të Luna Miguel, e cila shet shfaqjen e saj si poezi, është një përzgjedhje e mirë e poetëve.