Poetë të mëdhenj të Letërsisë

Dita Ndërkombëtare e Poezisë

Hoy, 21 Mars, Dita Ndërkombëtare e Poezisë, ne kemi dashur të bëjmë një referencë të veçantë për ato poetë të mëdhenj të letërsisë klasike dhe bashkëkohore. Falë këtyre autorëve, sot kemi një numër të madh të librave me poezi në të cilët humbasim veten jo vetëm për të menduar bukurinë e një rrëfim kaq i shkurtër dhe intensiv pasi është një poezi por edhe duke u përpjekur t'i imitojmë ato kur duam të krijojmë nga asgjëja diçka aq e bukur dhe e mundimshme sa kjo zhanër letrar.

Thjesht duken poezitë e Gustavo Adolfo Bécquer, Neruda, Darío apo Benedetti, apo jo? Ata thonë se kur dikush është në gjendje të bëjë diçka që duket e thjeshtë në shikim të parë, kjo është për shkak se ata vërtet po e bëjnë mirë edhe pse është gjëja më e komplikuar në botë ... Dhe nëse poezitë e tij ende mbijetojnë, pasi kanë kaluar shumë vite nga vdekja e disave, kjo është për shkak se ata ishin të një cilësie supreme.

Bécquer dhe rimat e tij

Poetë të Mëdhenj të Letërsisë 2

Bekoj ai na la herët, në moshën e re 34 vjeç, por së pari na la brenda trashëgimia kulturore dhe letrare jo vetëm cilësia e tyre legjendat, por edhe përzierja e sa bukur dhe tragjik na tregoi në poezinë e tij.

Poeti Sevillian ndonjëherë e përsëriste frazën e Lamartine (Poet francez), i cili e tha atë "lpoezia më e mirë e shkruar është ajo që nuk shkruhet. Ndoshta ai kishte të drejtë, sepse ka ndjenja dhe emocione aq të vërteta dhe në të njëjtën kohë kaq efektive sa nuk jemi në gjendje t'i transkriptojmë në fjalë dhe t'i emërtojmë, por sinqerisht, për mendimin tim modest, për Bécquer që ishte një copë tortë, ose të paktën dukej sikur.

Bekoj ishte poeti që, së bashku me të madhin Rosalia de Castro, rikthyer në jetë, ata u ringjallën, goditjet e fundit të mbetura të Romantizmi Spanjoll. Poezia e tij romantike, si dhe tragjike, u njoh dhe vlerësua më shumë pas vdekjes së tij sesa në jetë (diçka që ndodhi shpesh, për fat të keq, me shumë shkrimtarë të dikurshëm).

Por meqë sot është Dita e Poezisë dhe duhet të flasë thelbësisht për këtë, ju lë me një nga poezitë më të njohura dhe gjithashtu më të recituara nga Gustavo Adolfo Bécquer:

Farë është poezia?

Çfarë është poezia? -thua ti ndërsa gozhdon
te nxënësi im nxënësi yt i kaltër.
Çfarë është poezia? A po me pyet keshtu?
Ju jeni poezi.

Pablo Neruda, i lavdëruar nga një tjetër i madh: GG Márquez

Poetë të mëdhenj të Letërsisë

 

Gabriel García Márquez tha se Neruda ishte poeti më i madh që letërsia kishte lindur në shek. XX, dhe ai mund të ekzagjeronte ose jo, por askush nuk dyshon në cilësinë e punimeve të tij.

Jeta jo e lehtë e Nerudës mund t'i shërbejë atij për të shkruar disa shkrime më solemne dhe dramatike, megjithatë, poezia e tij është e ëmbël, e drejtpërdrejtë për zemrën dhe ndjenjën. Dhe megjithëse ka një fije të caktuar trishtuese në vargjet e tij, ajo që mbizotëron më shumë është dashuria e pastër, ajo që i jep vetes vetëmohim edhe me rrezikun që të të vidhet gjithçka ... Dhe nëse jo, vazhdo të lexosh këto vargje që kopjoj ju pas Sonetit të tij 22:

«Sa herë, dashuri, të kam dashur pa të parë dhe ndoshta pa kujtesë,
pa e njohur vështrimin tënd, pa të shikuar ty, centaury,
në rajone të kundërta, në një mesditë të ndezur:
Ti ishe vetëm aroma e drithërave që unë dua.

Ndoshta të pashë, të mendova duke kaluar duke ngritur një gotë
në Angola, në dritën e hënës së qershorit,
apo ishe beli i asaj kitare
qe kam luajtur ne erresire dhe me dukej si deti i tepert.

Të kam dashur pa e ditur, dhe kam kërkuar kujtimin tënd.
Unë hyra në shtëpitë e zbrazëta me një elektrik dore për të vjedhur portretin tënd.
Por unë tashmë e dija se çfarë ishte. Papritur

ndërsa po shkonit me mua ju preka dhe jeta ime u ndal:
para syve të mi ti ishe, duke mbretëruar dhe mbretëresha.
Si një zjarr zjarri në pyll, zjarri është mbretëria juaj.

Benedetti, plaku i dashur

Poetë të mëdhenj të letërsisë3

Për këtë të madh Shkrimtar uruguajanNe patëm mundësinë që ta "kishim" atë pak më gjatë me ne, dhe madje ta dëgjonim zërin e tij duke recituar disa nga poezitë e tij (shumë prej tyre mund të gjenden në YouTube).

Autori i më shumë se 80 libra, shumë prej tyre të përkthyera në më shumë se 20 gjuhë, gati 7 vjet më parë ai na tha lamtumirë. Ai besonte në dashuri, në mirësinë njerëzore dhe në thjeshtësinë, ashtu si poezia e tij ishte, e thjeshtë dhe e aftë të kuptohej nga çdokush. Ai tha se e bëri poezinë të pastër, të thjeshtë dhe pa shumë zbukurime, në mënyrë që të arrinte të gjithë, në mënyrë që të gjithë të ishin në gjendje ta kuptonin atë dhe, në të njëjtën kohë, ta transmetonin atë. Ai i pëlqente njerëzit e thjeshtë, njerëzit e thjeshtë dhe përveç dashurisë, shumë nga poezitë e tij tregojnë ndjenjat dhe emocionet që jeta dhe vdekja i transmetuan atij, si të tilla. Në fakt, një nga librat e tij (që unë kam me vete) titullohet "Dashuria, gratë dhe jeta".

Fromshtë nga ky libër që unë kopjoj fragmentin e mëposhtëm, natyrisht, të një prej poezive të tij më emblematike:

«Taktika ime është
shikoje veten
meso si je
te dua ashtu si je

taktika ime është
flas me ju
dhe te degjoj
ndërto me fjalë
një urë e pashkatërrueshme

taktika ime është
qëndro në kujtesën tënde
Unë nuk di si dhe as nuk e di
me çfarë preteksti
por qendro ne ty

taktika ime është
të jetë i sinqertë
dhe ta dini se jeni të sinqertë
dhe se ne nuk e shesim veten
stërvitje
kështu që midis të dyve
nuk ka perde
as humnera

strategjia ime është
në anën tjetër
më thellë dhe më shumë
i thjeshtë

strategjia ime është
se çdo ditë tjetër
Unë nuk di si dhe as nuk e di
me çfarë preteksti
më në fund ke nevojë për mua ».

Dhe shumë autorë të tjerë ...

Dhe nuk dua ta përfundoj këtë artikull pa pushuar së përmenduri poetë të tjerë të mëdhenj sa poezi te mrekullueshme na dhane:

 • William Shakespeare.
 • Charles Bukowski.
 • Federiko Garcia Lorka.
 • Juan Ramon Jimenez.
 • Antonio Machado.
 • Walt Whitman.
 • Jorge Luis Borges.
 • Gabriela Mistral.
 • Raphael Alberti.
 • Miguel Hernandez.
 • Julio Cortazar.
 • Lope de Vega.
 • Charles Baudelaire.
 • Fernando Pesoa.
 • Garcilaso de la Vega.

Dhe shume te tjere poetë anonimë që megjithëse nuk dihen ose jetojnë në të, ata shkruajnë mrekulli të mëdha të bëra me poezi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Grafoja dijo

  Benedetti është një zotëri i vërtetë, megjithëse për ironi të fatit unë kam lexuar më shumë është Bukowski, "plaku i pahijshëm".

 2.   CARLOS ALBERTO FERREYRA dijo

  Mrekullia e shprehjes së ndjenjave tuaja
  E SHPIRTIT /
  SHIKONI JETN TON /
  LANI SHTETSIN E ÇFAR S VUAJ
  DHE T THE SAMITEVE T MO MOMENTEVE TVE DASHURIS
  Lotët që vrapojnë në faqe