Një poezi e Anne Frank është në ankand për 140.000 euro

ankand-poezi-nga-një-sinqertë

Këtë vit, jeta dhe vepra e Anne Frank po jep mjaftueshëm për të folur. Në Literatura aktuale, gjatë muajve kemi përsëritur disa lajme që po dilnin për vajzën më të famshme, për fat të keq, të holokaustit nazist. Nëse ju pëlqejnë veçanërisht lajmet e Anne Frank dhe doni të jeni të azhurnuar, mund të vizitoni këto artikuj tanë:

Gjithashtu, disa ditë më parë, mësuam se kishte ankandoi një poezi të Anne Frank për asgjë më pak se 140.000 euro. Poema, siç jemi informuar, do të ishte shkruar ca muaj përpara se e reja hebreje dhe familja e saj të fshiheshin në qytetin e Amsterdamit për t’i shpëtuar nazistëve. Ky ankand u mbajt në Hollandë, nga shtëpia e ankandeve e njohur si Bubb Kuyper (i specializuar në shitjen e librave, ilustrimeve, hartave, dorëshkrimeve dhe gjithçkaje që lidhet me artin e bukur të të shkruarit). Shtytja filloi me 30.000 euro, çmimi fillestar, derisa më në fund të blihet nga një blerës anonim me 140.000 euro.

Poema është shkruar në gjuhën Hollandeze dhe daton nga 28 Mars 1942. Ky shkrim u ruajt në përmbledhjen me poezi të Jacqueline Van Maarsen, motra e së cilës ishte kushtuar dhe drejtuar në të vërtetë, Christiane Van Maarsen.

ankand-poezi-nga-ana-frank-për-140-000-euro

8 vargje që përmban poezinë, katër të parat u kopjuan nga Anne Frank të një teksti të botuar në revistë "Het Ros Beiaard" ("Kariloni i Kuq"). Anne Frank vazhdoi atë poezi për ta përfunduar me gjithsej 8 vargje.

Ne duhet të kujtojmë se një nga polemikat më të fundit rreth jetës së vajzës është se nuk ishte në të vërtetë ajo që shkroi tërësinë e librit të saj "Ditari i Anne Frank", por ishte babai i saj Otto që e bëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.