Plani Kombëtar për Nxitjen e Leximit. Si dhe nga kur.

Duket se nuk lexojmë

Qeveria, përmes Ministrisë së saj të Kulturës, ka planifikuar një Plani Kombëtar për Nxitjen e Leximit përfshirë në një më të përgjithshme, Plani i veprimit kulturor 2020. Kam lexuar dje se Federata e Esnafave të Botuesve (FGEE), përgjegjës për përgatitjen e raportit Leximi në Spanjë 2017, jep një paralajmërim se ne nuk jemi në gjendje të rrisim nivelin e leximit këtu.

Shifrat janë marramendëse: pothuajse a 40% të qytetarit nuk lexoi jo një libër në 2015. Sa do të ketë qenë në vitin 2016? Por tani për tani, bëhet fjalë për këtë, për një propozim, një qëllim. Nuk specifikon kur dhe si do të jetë ai plan. Ne rishikojmë panoramën.

Si të inkurajohet leximi

Premton Sekretari i Shtetit për Kulturën, Zotëri Fernando Benzo, të cilat Qeveria i projekton rritje atë përqindje të dobët shtëpia e lexuesve. Plani do të jetë pjesë e Planit më të përgjithshëm të veprimit kulturor 2020, i cili do të përfshijë një pjesë kushtuar leximit. Përveç kësaj, ata shpresojnë të thonë se iniciativa përfshin sektori i botimeve dhe Komunitetet Autonome. Por mbi të gjitha synon të përfshijë E gjithë shoqëria. Si

Para së gjithash ata duan që në shkolla koha e leximit barazohet me kohën e edukimit fizik dhe sportiv. Me fjalë të tjera, disa shtytje, një kapitull, një karrierë, një kapitull tjetër, një lojë basketbolli, të paktën gjysmë libri. Diçka është më mirë se asgjë. Mendoj se mbaj mend nga vitet e mia të reja që kisha kohë për të dy.

Së dyti, bëni leximin a veprimtaria transversale përfshirë "në të gjitha lëndët". Duket se deri më tani nuk ishte lexuar për të studiuar Histori ose Gjuhë ose Shkencë ose Fizikë ose Letërsi. Sidoqoftë, nuk keni lexuar për të studiuar.

Së treti, dëshirohet që i ri në veçanti konsiderojnë leximi si një tjetër aktivitet i gjallë. lexojnë për të zhvilluar gjuhën e tyre dhe Creativo. Por si ta arrijmë atë midis konkurrencës së WhatsApp dhe derivateve dhe zvogëlimit absolut të leximit në 140 karaktere? Ndërmarrje e vështirë pa dyshim.

Dhe së fundmi, aspiron arrij atë kthim lexuesi "nga ligjshmëria". Pa dyshim, zoti Benzo ka vullnet të mirë, por me piratët bakri gjithmonë është dashur të rrihet me të mirë. Dhe atje ata do të duhet të rrotullohen mirë.

Pse nuk lexojme

Shume keqardhje se tashme po komentoja me pare asgje. Por arsyet ... Kjo tashmë është më e vështirë të specifikohet.

Në raportin e Federatës së Sporteve të Botuesve, Leximi në Spanjë 2017, bie në sy mbyllja e librarive dhe qendrave të shitjes së shtypit. Ishte shumë e trishtuar, për shembull, të shihja verën e kaluar në Madrid dryn dhe zhdukja e degës së Fnac në Nuevos Ministerios. Gjithmonë me pak popullsi dhe me shumë konkurrencë për zonën e rëndësishme dhe të larmishme tregtare përreth saj.

Ai gjithashtu jep ato të dhëna të ftohta të 40% të një popullsie që nuk kanë interes për të lexuar, si dhe plakja e fondeve të bibliotekave publike. Ndoshta gjithashtu që disa janë shumë të vegjël dhe kanë atë fond të vjetër që nuk mund ta rinovojnë. Për mua, që herë pas here bëj donacione, ata gjithmonë më thonë të njëjtën gjë. Se nuk kanë vend. Por ata gjithashtu gjithmonë mbajnë atë që unë u sjell.

Shpresat

atje jane. Sepse sekretari theksoi gjithashtu se leximi është aktiviteti i dytë i preferuar kulturor të spanjollëve, pasi dëgjuan muzikë. Dhe kjo përqindja e thirrjes lexues i shpeshtë (lexoni të paktën një herë në javë) është rritur vitet e fundit në 47% të stafit. Si e quajmë veten ne që lexojmë të paktën një herë në ditë? Apo ata prej nesh që e kalojnë jetën duke lexuar me shaka dhe pothuajse me lubrifikim?

Epo, pyetja do të ishte parandaloni që kjo pabarazi e leximit të rritet midis shumë të përkushtuarve dhe interesave absolutë. A) Po, redaktorët për shembull ata kërkojnë disa matje të sakta: Ulja e TVSH-së në librat elektronikë, tani në 21%, deri në 4% të punimeve të letrës; a Luftë më e fortë kundër piraterisë; a plani i ndihmës për libraritë, veçanërisht për të vegjlit, dhe dhurata më të mëdha për bibliotekat.

A do ta shohim atë plan? Dhe a do të funksionojë? Le të shpresojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.