Publikohet pjesa e dytë e Como agua para çokollatës, nga Laura Esquivel

Laura Esquivel

Postuar në 1992, Como agua para çokollatë, shkruar nga meksikanja Laura Esquivel, erdhi për të transferuar realizmin magjik të bumit të viteve 60 në zhanrin rozë, duke rezultuar në një recetë sa problematike aq edhe të paharrueshme për 7 milion lexues (dhe lexues) që e kanë gllabëruar atë që atëherë.

Suksesi i librit ishte i tillë që ne madje patëm një përshtatje filmi pas disa vitesh dhe autori i tij planifikoi një pjesë të dytë që i janë dashur njëzet e katër vjet për tu zhvilluar. Koha e nevojshme që, sipas Esquivel, i duhej për të pjekur përvojat e Titës, asaj gruaje të bllokuar midis nishanit dhe një dashurie të mohuar.

Doni te lexoni pjesa e dytë e Like ujë për çokollatë?

Njëzet vitet që nuk na thanë

Vendosur gjatë Revolucionit Meksikan në Piedras Negras, në shtetin verior të Coahuila, në Meksikë, Como agua para çokollatë paraqiti Tita, më e vogla nga tre motrat dhe dënoi, sipas traditave, të ruante prindërit e saj dhe të hiqte dorë nga dashuria. Marrëdhënia e saj me Pedro, të dashurin e saj të fëmijërisë, bëhet motori kryesor i këtij romani me trëndafila, në të cilin recetat tipike të kësaj zone të Meksikës përdoren si metafora për të evokuar ndjenjat e një gruaje të re të bllokuar midis dëshirës dhe traditës.

Çokollata Como agua para u botua në 1992 dhe fitoi një sukses të papritur në një kohë kur realizmi magjik besohej të ishte në gjendje të vështirë, falë pjesës së punës së mirë narrative të autorit të saj dhe përdorimit të një elementi të përditshëm si kuzhina për të përcaktoni ato pasione të mohuara.

Njëzet e katër vjet më vonë, Laura Esquivel, gjashtëdhjetë e gjashtë vjeç, ka botuar vazhdimin e romanit që e nisi atë në famë dhe e ka dubluar El Diario de Tita. Si një ditar personal, libri eksploron mendimin dhe veprimet e Titës në lidhje me traditën e padrejtë që ajo duhej t'i bindej, duke u përpjekur me të gjitha mënyrat për ta kthyer ankesën e saj në një frymëzim për brezat e ardhshëm.

Prandaj, autori, gjatë mbërritjes së saj të fundit në Madrid, pohoi se përveç theksimit të rëndësisë së ushqimit si një lëndë ushqyese për shpirtin, mbjellja është gjithashtu e nevojshme si në trillime ashtu edhe në një realitet politik konvulsiv në të dy anët e Atlantikut.

Ditari i Titës është botuar nga Suma de Letras.

Do guxoni ta lexoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ruth dutruel dijo

    Yesiiiii. Do të doja shumë. E para më pëlqente dhe jam e sigurt që do të më pëlqen e dyta.