Peter Ustinov, shumë më tepër sesa aktor. Librat dhe veprat e tij

Foto e Peter Ustinov: (c) Allan Warren.

Peter Ustinov nuk ishte vetëm një aktor, por një artist i plotë. Edhe pse kinema i dha atij përjetësinë duke mishëruar personazhe të përjetshëm si perandori Neron de quo Vadis (askush nuk mund ta imagjinojë atë me një fytyrë tjetër), Ustinov ishte gjithashtu regjisor, skenarist, piktor, muzikant dhe shkrimtar si teatri, romanet dhe tregimet. Përveç kësaj, ai shkroi dy autobiografi dhe ishte shumë aktiv në anën e tij më mbështetëse. Kjo eshte nje rishikim jetës së tij dhe veprës më letrare në këtë korrik kinematografik që kam.

Peter Ustinov

Nació en Londër 16 Prill 1921, në Swiss Cottage, në lagjen Hampstead. Nga prindër rusë i cili iku kur Revolucioni i 1917 u diplomua nga Shkolla Westminter, dhe pastaj u regjistrua në Studio e Teatrit në Londër. Por para se të mbaronte studimet e tij në artin dramatik, veproi në dhoma duke bërë imitime personazhe të njohur.

Ai debutoi në moshën 19 vjeç si aktor në një vepër që ai kishte shkruar dhe, në të njëjtën kohë, ai punoi për shtypin dhe radion. Shërbyer në Luftës së Dytë Botërore ku ishte nën urdhrat e një oficeri të quajtur David niven, për të cilin ai shkroi skenarin e tij të parë më vonë në 1952.

Një vit më parë Ustinov i kishte dhënë jetë Neron en Quo Vadis, duke arritur në sukses global që e ka shoqëruar gjithmonë. Fitoi dy Oskar për Lentulo Batiatusin e tij të paharrueshëm Spartacus dhe për Topkapi. Dhe shkroi scripts programe televizive, përveç gjykimet y artikuj të temave sociologjike. Ishte gjithashtu një shumë e denjë Hercule Poirot.

Ishte gjithashtu drejtor si i kinemasë ashtu edhe i operës, i cili ishte i apasionuar pas, si dhe një piktor dhe një aktivist i madh i kauzave të solidaritetit që e çuan atë të ishte një ambasador i vullnetit të mirë për Unicef.

Jeta është një operetë

Përpilimi i tregimeve.

 • Jeta është një operetë është një vizion i mprehtë i një bote që është gjithmonë në kolaps, megjithëse personazhet e saj rimishërohen në të gjitha epokat.
 • Kufijtë e detit. I vendosur në një qytet bregdetar spanjoll, ai luan dy burra kundërshtarë, një peshkatar analfabet i vjetër dhe një shqiptar i mbytur në anije, të cilët krijojnë një marrëdhënie të ngushtë pa fjalë por përtej detit.
 • Dndrrat e Papua-s është një satirë e mprehtë mbi kultin e mediokritetit dhe mbrojtjes agresive amerikane.
 • Vrasësit Bëhet fjalë për një bandë pleqsh të padëmshëm të cilët shpallin se çfarë synojnë të bëjnë për t'u ndalur.
 • Qen i talentuar na çon në klasën e lartë angleze për të përshkruar mënyrën e tyre të jetës dhe qëndrimet, veçanërisht, ndaj martesës.
 • Te mbaroj, Zoti dhe hekurudhat shtetërore Kamë mëndafshi ata vazhdojnë të thellohen në portretet e thella psikologjike të gjendjes njerëzore që Ustinov pa dhe analizoi.

Krumnagel

Bart Krumnagel është protagonisti i këtij romani që zhvillohet në një qytet të madh ku ai është el shefi epror i policisë. Përndjek pafundësisht kriminelët dhe ata që përpiqen të korruptojnë ose devijojnë mënyrat e vendosura të jetës. Të gjitha në një mënyrë mjaft të pafajshme por të paepur që, në fund të fundit, kthehen në hakmarrje të dhunshme. kundër korrupsionit.

Plaku dhe Z. Smith

Premisë interesante në këtë udhëtimi më i mahnitshëm në çift që mund të imagjinohet: Zoti dhe djalli. Të dy duhet të kryejnë një studimi i kohës së tanishme. Problemi është se të qenit i pavdekshëm i bën ata të mos përshtaten mirë me këto kohë.

Kështu që, shpejt, ata ndalohen nga policia kur mbërrijnë në Amerikën e Veriut, të akuzuar për futjen e monedhës së falsifikuar. Padyshim që arratisja e tyre do të jetë e lehtë dhe ata do të vazhdojnë fluturimin e tyre nëpër botë. Dhe në ato avatarët e përbashkët gjithashtu do të kenë kohë për të treguar e tyre më shumë ndjenja njerëzore dhe fal mëri të përjetshme.

Humbësi

Heroi më i vështirë, por çuditërisht simpatik i këtij romani është Hans winterschild, i lindur në kohën e duhur për t'u bërë një njeri në vitet e Hitleri. Hans do të dashurohet me një prostitutë e trazuar dhe e trishtuar 16 vjeçare, e cila do të ndikojë në jetën tuaj përgjithmonë.

I dashur im dhe Rusia ime

Janë të tyre autobiografi botuar në 1977 dhe 1983.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.