Lamtumirë Peter Berling. Vdes autori i _Fëmijët e Gralit

Fotografi (c) Getty Images

Shkrimtar dhe aktor gjerman, Peter berling, autori i famshëm i pentologji filloi me Fëmijët e Gralit, ndërroi jetë më 20 në Vjet 83. Fama me këtë seri romanesh i erdhi në vitet '90 kur Berling tashmë kishte mbushur 60 vjeç. Ishte gjithashtu prodhues dhe kritik i ushqimit audioviziv.

Ai kishte guximin të paraqiste këtë vepër me 881 faqe të vendosur kryqëzatat dhe botojeni atë në 1991 në Gjermani për tu bërë një dukuri letrare e zhanrit historik. Sot Unë rishikoj punën e tij si një haraç për figurën e tij.

në fillim

Berlingu Ai ishte një njeri i televizionit dhe kinemasë. Kishte punuar në më shumë se 100 filma dhe me drejtorë të mëdhenj avangardë të Gjermanisë së viteve 70 si Fassbinder dhe Herzog. Ai kultivoi një reputacion kulti që ndau me letërsinë. Kështu arritën ata Fëmijët e Gralit dhe suksesi ishte aq i madh sa që ai iu përkushtua tërë kohës.

Kinemaja

Berlingu Ai luajti në disa prodhime gjermane dhe ishte gjithashtu dytësor në të tjerë me rëndësi. Ndër titujt e tij janë Fitzcarraldo me Klaus Kinski, Kobra jeshile y Aguirrezemërimi i zotit gjithashtu me Kinski dhe me drejtimin e de Werner Herzog. me Fasbinder Une punoj ne Martesa e Maria BraunY. Dhe gjithashtu me Martin Scorsese, me të cilin mori pjesë Tundimi i fundit i Krishtit y Gangsterët e Nju Jorkut.

Në vitin 1986 ai bashkëpunoi në prodhimin e regjisorit francez Jean-Jacques Annaud, se do të adaptohesha në kinema Emri i trëndafilit, suksesi i madh i italianit Umberto Eco dhe dera e parë e madhe që u hap në botën mesjetare. Berlingu Ai ishte një nga vëllezërit e delegacionit Benediktin që shkon në Abacinë e Krimit. Ajo përvojë me Mesjetën duhet ta ketë shënjuar atë për punën e tij të mëvonshme.

Fëmijët e Gralit

Publikimi i mostrës në momentin më të përshtatshëm që përfitoi nga zgjimi i të vlerësuarve globalisht Shtyllat e tokës (nga Uellsishtja) Ken Follett, botuar në 1989) dhe pak më parë Kodi i Da Vinçit (Dan Brown). Por tërheqja e Mesjetës ekziston pasi bota letrare është bota letrare. Nuk ishte precedenti i përmendur i Umberto Eco dhe gjithashtu nga krijuesi i Vëllait Cadfael, shkrimtari britanik Ellis Peters. Dhe sigurisht që mund të kthehemi te të ashtuquajturat mesjetare fantastik e, për shembull, Tolkien dhe trilogjia e tij e Zoti i unazave (1954).

Por Berling vendosi për zhvillimin e një universi të linjat e gjakut të destinuara për të mbretëruar dhe për të prodhuar heronj. Papritmas, protagonistët nuk ishin detektivë të mrekullueshëm që zbulonin misteret në abacitë e largëta, por kishin Knights Templar, mikpritës, Katarët, Vrasësit, më shumë shoqëri ose enigma sekrete të mbështjella me një univers historik. Fëmijët e Gralit mund të inkuadrohet ose konsiderohet si lidhje midis atij parimi të kukudhëve, hobbit dhe orkave të Tolkien dhe fenomenit të fundit dhe po kaq botëror që tani ka qenë Lojë e froneve dhe ajo Një këngë akulli dhe zjarri de George RR Martin, filloi në 1996.

Fëmijët e Gralit tregoni historinë të dy vëllezërve me gjak mbretëror që ndajnë rrugët e tyre jetësore, por kanë fatin e dhjetëra mbretërive. Të dy udhëtuan nëpër një Evropë të ndikuar shumë nga feja, e zhytur në luftëra dhe plot komplote. Suksesi pas botimit të tij inkurajoi Berling të vazhdojë të shkruajë dhe kështu përfundoi katër vëllime të tjera. Rezultati është se saga e gjatë e aventurave për të gjithë audiencat, por, në të njëjtën kohë, me prekjen e shitësve më të mirë të kultit. Përzihet romani historik dhe intrigës me një mjedis shumë të hollësishëm falë një dokumentacioni të përpunuar.

Librat e serive

Gjaku i Mbretërve, Kurora e Botës, Kupa e Zezë dhe Kelimi i Princeshës Ata përbëjnë katër tituj të tjerë në seri, por siç ndodh shpesh, është gjithmonë titulli i parë që merr gjithë lavdinë.

Më shumë tituj

Berling gjithashtu botoi Nata e Iesi, Peshkopi dhe Shenjtori i tijKryqëzata e fëmijëveKontesha heretike ose Kalorësit e Varrit të Shenjtë. Kjo e fundit përshkruan intrigat dhe betejat për pushtet që i paraprinë kryqëzatave të para dhe rrëfen ngjarjet që ndodhën pak më parë Fëmijët e Griasl.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.