Pesë orë me Mario

Miguel Delibes.

Miguel Delibes.

Miguel Delibes konsiderohet si një nga autorët më të rëndësishëm të shekullit të XNUMX-të, për shkak të të tjerave, për shkak të kryeveprës së tij: Pesë orë me Mario. Botuar në vitin 1966, ky roman është një eksponent besnik i socrealizmit, një prirje letrare shumë e rëndësishme në Spanjë në mesin e shekullit të kaluar. Prandaj, ishte një stil narrativ me peshë të madhe kulturore gjatë regjimit të Frankos.

Përmes dialogut të brendshëm të një gruaje në krizë - Carmen, protagonistja e saj - Delibes ekspozoi shumicën e tensioneve të vazhdueshme politike dhe shoqërore në Spanjë në atë kohë. Jo më kot, gazeta El Mundo përfshirë Pesë orë me Mario brenda listës së tij të "njëqind romaneve më të mira të shekullit XX".

Sobre el autor

Miguel Delibes Setién lindi në Valladolid, Spanjë, më 17 tetor 1920. Ai ishte fëmija i tretë i martesës midis Adolfo Delibes dhe María Setién. Babai i tij ishte mbajtës i karriges së Drejtësisë në Shkollën e Tregtisë të Valladolid. Nga ana tjetër, gjyshi i tij nga nëna - Miguel María Setién - ishte një jurist i njohur i cili ishte anëtar i lëvizjes politike Carlist.

Studimet dhe përvoja ushtarake

Në 1936 ai u diplomua me një shkollë të mesme në Kolegjin Lourdes në vendlindjen e tij. Menjëherë pas Ai shërbeu si vullnetar në marinën e ushtrisë rebele gjatë Luftës Civile Spanjolle (1936-39). Sapo mbaroi lufta, ai u kthye në atdheun e tij për të marrë trajnim universitar; rradhazi ai përfundoi studimet për Tregti, Juridik dhe Arte.

Punët e para

Në vitin 1941, gazeta Valladolid Veriu i Castile punësoi Delibes si karikaturist. Pas diplomimit si Intercant Mercantile në Bilbao, i riu Miguel mori karrigen e së drejtës tregtare në Universitetin e Valladolid. Në prill 1946 ai u martua me gengeles Castro, i cili ishte muza e tij në shumë nga veprat e ardhshme letrare të shkrimtarit spanjoll.

Karriera letrare

Libri i tij i parë përfaqësoi një debutim në stil: Hija e selvi është e zgjatur (1947), fitues i Çmimit Nadal. Sidoqoftë, romani i tij i dytë, Edhe është ditë (1949), u sanksionua nga censura e Frankos. Pas asaj fatkeqësie, ai filloi të ndiqej nga afër nga verifikuesit e regjimit kur jepte lëndë në lidhje me Luftën Civile.

Gjithsesi, me Rruga (1950) Delibes arriti në shenjtërimin në botën e letrave dhe shprehjes letrare të periudhës spanjolle të pasluftës. Megjithëse, në mënyrë të qartë, censura nuk pushoi së ngacmuari atë, veçanërisht pasi u emërua nëndrejtor Veriu i Castile. Pavaresisht kesaj, autori i Valladolid nuk e ndaloi ritmin e tij gjatë viteve pesëdhjetë dhe ai vazhdoi të botonte mesatarisht një libër në vit.

Pjesa tjetër e romaneve nga Miguel Delibes

 • Djali im i idolizuar Sisi (1953).
 • Ditari i Gjahtarit (1955) Fitues i Çmimit Kombëtar për Letërsi.
 • Ditari i një emigranti (1958).
 • Gjethja e kuqe (1959) Fitues i Çmimit të Fondacionit Juan March.
 • Minjtë (1962) Fituesi i Çmimit Kritikët.
 • Shëmbëlltyra e hedhur poshtë (1969).
 • Princi i rrëzuar nga froni (1973).
 • Luftërat e paraardhësve tanë (1975).
 • Vota e diskutueshme e Señor Cayo (1978).
 • Të pafajshmit e shenjtë (1981).
 • Letra dashurie nga një seksagenare vullnetare (1983).
 • Thesari (1985).
 • Druri i heroit (1987) Fitues i Çmimit City of Barcelona.
 • Zonja me të kuqe në sfond gri (1991).
 • Ditari i një pensionisti (1995).
 • Heretiku (1998) Fitues i Çmimit Kombëtar për Letërsi.

Vdekja dhe trashëgimia

Miguel Delibes vdiq në 11 Mars 2010. Më shumë se 18.000 njerëz morën pjesë në kishëzën e tij që digjej. Ai la një vepër shumë të gjerë dhe të pasur. Epo, përveç 20 romaneve të tij të botuar, ai përfundoi lansimin e nëntë librave me tregime të shkurtra, gjashtë libra udhëtimesh, 10 libra gjuetie, 20 ese dhe artikuj të panumërt të gazetave.

Analiza e Pesë orë me Mario

Pesë orë me Mario.

Pesë orë me Mario.

Librin mund ta blini këtu: Pesë orë me Mario

Sfond

Më 1 Prill 1939, përfundoi konflikti më i ashpër në historinë e fundit në Spanjë. Fitorja e Frankos nënkuptonte ngritjen e Falangistëve në pushtet nën sundimin e pakontestueshëm të "el caudillo". Për më tepër, reformat kushtetuese të 1942 dhe 1947 përfunduan "legalizimin" e regjimit, me bashkëpunimin e nevojshëm të Kishës Katolike.

kontekst

Mjerimi ishte mbizotërues, nuk kishte të drejtë për kritikë ose ndonjë zhgënjim të drejtpërdrejtë. Në kusht, narrativa e angazhuar shoqërisht u bë një nga dritaret e pakta të afta për të përshkruar vuajtjet e një pjese të madhe të popullsisë. Në këtë kuptim, incidentet më të dukshme janë këto:

 • Paga e shumicës së punëtorëve mezi lejoi mbijetesën e tyre.
 • Megjithëse u krijuan biznese të shumta të vogla, këto zakonisht burojnë nga tregu i zi (sepse nuk kishin zgjidhje tjetër).
 • Patriotizmi justifikoi gjithçka. Nga nxjerrja e naftës (në fusha bituminoze) te censura më absurde në rast dyshimi për "qëllimet e mira" të regjimit ndaj qeverisjes së tij.

Përmbledhje

Brenda nëngjinisë së letërsisë së angazhuar, Pesë orë me Mario i përket romanit ekzistencial neorealist (periudha midis 1939 - 1962). Në këtë shfaqje, Diskutime përdor monologun e protagonistit të saj - i cili është në zgjim të burrit të saj - për të zbuluar nuancat e një personi të irrituar, shumë egocentrik dhe, kryesisht, mjaft fashist.

Kontrasti midis dy stileve të jetës

Personazhi kryesor shkarkon në dialogun e tij të brendshëm të gjitha fyerjet e grumbulluara ndaj burrit të tij të ndjerë. Në mënyrë të ngjashme, ajo i paraqet lexuesit një pasqyrë të detajuar të jetës së klasës së mesme të Valladolidit gjatë epokës së pasluftës. Sidoqoftë, e gjithë ashpërsia sentimentale e shprehur zbutet, në një farë mase, nga segmentet e shkurtra humoristike ose të buta të tekstit.

Shfaqja paraqet gjithashtu një kontrast midis familjeve të protagonistëve. Nga njëra anë, nëna e Carmen kishte një jetë dinjitoze, korrekte dhe të ndershme, ashtu si babai i saj ishte gazetar për gazetën ABC. Nga ana tjetër, nëna e Mario (burri i vdekur) mbajti zakone të pakujdesshme dhe babai i tij ishte një njeri shumë pesimist, me mungesë të mirësjelljes edhe për të vdekur.

Egoizëm

Citim nga Miguel Delibes.

Citim nga Miguel Delibes.

Në fund të të gjitha fyerjeve të Carmen, ekziston një motivim material. Pra, pretendimi i saj më i madh është se burri i saj nuk fitoi mjaft para në jetë për t'i blerë asaj më shumë sende dhe të marrin më shumë shërbime. Ajo gjithashtu zbulon anën e saj të kotë duke u mburrur me shikimet që mori nga djemtë e tjerë kur ishte më e re.

Për më tepër, Menchu ​​- nofka e protagonistit - nuk e kuptonte as sjelljen e sjellshme dhe të sjellshme të Mario ndaj njerëzve nga klasat më të pafavorizuara. Më në fund, protagonistja rrëfen se kishte pasur një lidhje dashurie me një shoqe të fëmijërisë se (betohet) se nuk u rrit më. Shfaqja mbyllet me kërkesën e Carmen për falje ndaj burrit të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.