Personazhi: Kojirô Hyûga (Mark Huadhënësit)

Në shumë manga, armiku ose rivali i protagonistit mund të bëhet po aq popullor sa vetë protagonisti, apo edhe më shumë. Një nga shembujt më të hershëm të kësaj lloj ndjenje gjendet në mitikun Mark Huadhënësit (Kojirô Hyûga fillimisht), rivali i Oliver (Tsubasa) në Champions (Kapiten Tsubasa).

Stili i tij i lojës dhe personaliteti ishin krejtësisht të ndryshëm nga ai i Oliver: Mark ishte agresiveAi po luante dhe nuk tregonte dhembshuri për të tjerët. Në fakt, e vetmja herë që bëri, duke parë Julian Ross (Jun Misugi) duke humbur vetëdijen në fushë për shkak të sëmundjes së tij të zemrës, ai tregoi anën e tij më njerëzore dhe forca e tij u vu në pikëpyetje. Ai do të kthehej i forcuar dhe me thonjtë e tij të mprehtë tigër dhe dhëmbët, por pavarësisht stilit të tij të ashpër dhe tigrit gati të pandalshëm, Marku nuk ishte më aq i keq ndaj një personi sa dukej në episodet e para.

Herën e parë që e pamë, ai luajti në Muppet (Meiwa) dhe mundi Newpi (Nankatsu), duke vendosur kështu një rivalitet të qëndrueshëm midis Oliver dhe tij, me momente kulmi në finale të të njëjtit vit (i cili fitoi Newpi). Dhe një tre vjet më vonë (i cili fitoi Ekipin e Ri, emrin e ri të ekipit të Oliver), në të cilin Mark mori pjesë si kapiten i ekipit të një instituti tjetër, toho, së cilës ai u zhvendos për të përfituar nga bursa që i ofruan dhe që do ta lejonte atë të mbante familjen e tij, pa baba.

Jashtë fushës, ai u bë praktikisht miq me Oliver me kalimin e kohës, dhe ata ranë dakord për ekipin kombëtar japonez. Pas asaj që pamë në serialin origjinal, Mark luajti në Juventus pa shumë fat dhe u huazua Reggiana, nga Seria C. Italiane. Një fat disi mizor për një personazh i cili, me shfaqjen e rivalëve të rinj në karrierën e shkëlqyer të Oliver, po humbte rëndësinë, por që ishte e preferuara e vajzave spanjolle që shikuan serialin në fillim të viteve nëntëdhjetë, dhe larg nga dukja japoneze, u dallua për muskujt e tij të zhvilluar, lëkurën e nxirë dhe mëngët e shkurtra të mbështjella.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marco dijo

  Estif i madh

 2.   Antonim dijo

  Hyuga ishte një personazh për të cilin luftonte dhe thellë brenda tij luftonte gjithmonë, nuk kishte një jetë shumë të lehtë.