Personazhet letrarë të ditës: Luis Cernuda dhe Sam Shepard

luis-cernuda-dhe-sam-shepard

A priori, Luis Cernuda dhe Sam ShepardAta nuk kanë asgjë të përbashkët, por vetëm atë, apriori. Përveç pasionit të tyre të përbashkët për letërsinë, ata janë të bashkuar edhe nga një numër, 5. Konkretisht sot, 5 nëntor. Në këtë ditë, njëri lindi dhe tjetri vdiq, po, me shumë vite diferencë. Në këtë ditë si sot Sevilliani Luis Cernuda vdiq në Mexico City në 1963. Sam Shepard lindi më 5 nëntor 1943 në Illionois, Shtetet e Bashkuara.

Këtu keni pak nga secili, në mënyrën tonë dhe si një artikull i veçantë i së shtunës.

Luis Cernuda

Poeti Sevillian dikur shkroi:

«Poezia për mua është të jem me kë dua. Unë e di mirë që ky është një kufizim. Por kufizimi me kufizim është më i pranishmi në fund të fundit. Pjesa tjetër janë fjalë që vlejnë vetëm për aq kohë sa ato shprehin ato që unë nuk kam menduar ose nuk kam dashur të them. Me fjalë të tjera, një tradhti. Nëse ndahesh nga unë, le të jetë për të më tradhtuar. Era do t'ju shpërqendrojë me historitë e saj të shkurtra. Do të harroj të njëjtën gjë që harrohen edhe një pemë dhe një lumë ».

Luis Cernuda i përkiste atij grupi të poetëve të njohur si Brezi i 27. I diplomuar në drejtësi dhe mbështetës i Republikës, shkoi në mërgim pas Luftës Civile në Angli, Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë, ku ai më në fund do të vdiste.

Në veprën e poetit, konflikti midis "realitetit dhe dëshirës" është një konstante, në fakt, e gjithë vepra e tij poetike që nga viti 1936 është grupuar nën të njëjtin titull: "Realiteti dhe dëshira".

Ky evolucion poetik mund të ndahet në dy faza, posaçërisht ato që korrespondojnë me para dhe pas luftës. E para tregon një evolucion nga poezia më e pastër («Profili i ajrit», 1927) deri te a ndikimi surreal ("Kënaqësitë e Ndaluara", 1931). Alsoshtë gjithashtu në këtë fazë ku gjejmë veprën e tij të famshme "Ku ban harresa" (1932-1933) Pas luftës, tema kombëtare shënohet në vargjet e tij dhe çrrënjosja drejt vendit ku ai lindi. Pak nga pak vepra e tij i kapërcen disa nivele më metafizike dhe filozofike. 

Luis Cernuda i shkruante shumë shpesh zhgënjimi i dashurisë, për ta parë atë si të paarritshëm dhe "të ndaluar" përballë shoqërisë. Ndjenjat e vetmisë, mungesa e lirisë dhe kalimi i kohës gjithashtu perceptohen në vargjet e tij. Prandaj vargu i tij i famshëm: "Sa e bukur ishte jeta dhe sa e padobishme".

shtëpi-luis-cernuda

Fraza dhe vargje të poetit

 • "Ne dimë vetëm të përdorim të ftohtin si fëmijë nga frika se mos shkojmë vetëm në hijen e kohës."
 • «Ju arsyetoni ekzistencën time: nëse nuk ju njoh, nuk kam jetuar; nëse vdes pa të njohur, nuk vdes sepse nuk kam jetuar ».
 •  
   "Liria nuk e di por liria e të qenit i burgosur në dikë emrin e të cilit nuk mund ta dëgjoj pa u dridhur".
 • «Dikush për të cilin e harroj këtë ekzistencë të vogël, për të cilin dita dhe nata janë për mua ajo që dua, dhe trupi dhe shpirti im notojnë në trupin dhe shpirtin e tij si trungje të humbura që deti përmbytur ose ngritur lirshëm, me lirinë e dashurisë, e vetmja liria që më lartëson, e vetmja liri sepse unë vdes.
 • «Disa trupa janë si lule, të tjerë si kamë, të tjerë si shirita uji; por të gjitha, herët a vonë, do të jenë djegie që zmadhohen në një trup tjetër, duke e kthyer një gur në njeri për shkak të zjarrit.

Sam shepard

Sam Shepard (72 vjeç) konsiderohet një nga dramaturgët më të rëndësishëm bashkëkohorë të Amerikës. Punimet e tij të para kanë lindur në vitet 60, dhe përveç teatrit ai ka shkruar skenarë filmash, është aktor dhe muzikant. Dy nga filmat e tij më të njohur janë "Raporti i Pelikanit" y "Zgjedhur për lavdi".

Actualshtë aktuale anëtar i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Letrave dhe si dallime të ndershme që ai ka marrë janë Teatri Pulitzer në 1979 për punën e tij "Fëmija i varrosur" ("Djali i Mërzitur") dhe një Bursë e Guggenheim.

Ai ka një marrëdhënie të mirë me çmimin e fundit Nobel në Letërsi, Bob Dylan me të cilin ka punuar në film "Renaldo dhe Clara" dhe së bashku me atë që shkroi këngën "Brownsville Girl", një nga këngët më të mira të Dylan.

Drama e tij e fundit e shkruar ka qenë "Ftohtë në korrik" (2014).

sam-shepard-dhe-bob-dylan

Sam Shepard me Bob Dylan

Fraza nga ky autor i gjithanshëm

 • «Sigurisht që është një pyetje e padrejtë, nuk mendoni? Pyete dikë pse janë kaq të pakënaqur?
 • Kuajt janë si njerëzit. Ata duhet të dinë kufijtë e tyre. Sapo t'i zbulojnë ata janë të lumtur thjesht duke kullotur në fushë.
 • "Streha ime e fundit, librat e mi, janë kënaqësi të thjeshta si gjetja e qepëve të egra buzë rrugës ose një dashuri e ndërsjellë."
 • "Çështja është që gruaja ime gërvitet me pilula dhe unë pi, është marrëveshja e rënë dakord, një klauzolë e kontratës sonë të martesës."
 • “Demokracia është një gjë shumë e brishtë. Ju duhet të kujdeseni për demokracinë. Sapo të pushoni së qeni i përgjegjshëm para saj dhe ta lini të shndërrohet në taktika të frikshme, nuk është më demokraci, apo jo? Somethingshtë diçka tjetër. Mund të jetë një inç larg totalitarizmit. '

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Valentina Ortiz-Urbina dijo

  Unë i admiroj shumë veprat e atyre që guxojnë të kritikojnë sistemin në të cilin jetojnë; ose që shprehin ëndrra të frustruara nga fatkeqësia; se ata nuk kanë rrugëdalje tjetër veçse të shprehin dhimbjen e tyre, shpresën e tyre dhe dënimin e tyre. Sidoqoftë, më dhemb që ata gjejnë në letërsi, mjetet për të shprehur ëndrrat e tyre për të shkaktuar dhimbje, për kënaqësinë e ndjenjës së shkëlqyeshme.

  1.    Carmen Guillen dijo

   Përshëndetje Valentina!

   Më vjen keq që nuk jam dakord me atë që thua se ata e bëjnë atë "për kënaqësinë e ndjenjës së rritur" ... Të paktën jo në lidhje me Luis Cernuda.

   Një përshëndetje!

   1.    Alberto dijo

    Hey.

    As unë nuk jam dakord me ato që thotë Valentina. Ata nuk duan të shkaktojnë dhimbje, por të shfaqin të tyren, ta kanalizojnë atë përmes fjalës së shkruar. Dhe disa duan të ndihen shkëlqyeshëm dhe të kërkojnë lavdi letrare. Por të tjerët me siguri që jo.

    Një përshëndetje.

 2.   Alberto dijo

  Përshëndetje karmen.
  Faleminderit për artikullin tuaj, shumë interesante. Kam mësuar rreth disa çështjeve për të cilat nuk isha i vetëdijshëm. Sa të bukura janë frazat e Luis Cernuda. Statusi i tij si poet është qartë i dukshëm në to. Një nga gjërat më të trishtueshme që mund të të ndodhë është të kesh mërgim.
  Një përqafim letrar nga Oviedo.

  1.    Carmen Guillen dijo

   Përshëndetje Alberto!

   Luis Cernuda u bashkua me disa fatkeqësi: mërgimi, duhej të fshihej gjendja e tij seksuale sepse nuk vlerësohej mirë ose po gjykohej për të, duke mos qenë në gjendje të shprehte lirisht idealet e tij politike nga frika e hakmarrjeve, etj. Unë nuk bëj një jetë shumë të lumtur ...

   Faleminderit për komentin tuaj! Nje perqafim! 🙂

   1.    Alberto dijo

    Përshëndetje përsëri, Carmen.

    Po, është e vërtetë. Ai kishte shumë fronte të hapura në jetën e tij. Sigurisht, çfarë fati të keq kishte njeriu i varfër si kaq shumë njerëz, të shquar ose jo, gjatë gjithë historisë. Nuk e di pse kjo mani e mallkuar e disa prej mosrespektimit të ideve politike apo fetare ose gjendjes seksuale të të tjerëve. Sikur duhet të detyrohen të bëjnë ose të mendojnë njëjtë kur nuk janë të tillë.

    Nuk e dija që ai nuk bëri një jetë shumë të lumtur, por nuk habitem pasi lexova komentin tuaj.

    Faleminderit përsëri

    Një përqafim nga Oviedo.

   2.    Alberto dijo

    Sapo kam lexuar poezinë e Luis Cernuda me titull "Nëse njeriu mund të thotë" nga e cila keni marrë disa nga fjalitë tuaja. Sapo më erdhi me email kur u abonova në një faqe në internet letrare. Çfarë rastësie është po ajo poezi dhe jo ndonjë tjetër.

    Një përqafim letrar nga Oviedo.

 3.   Alex dijo

  Na vjen keq Carmen, por ai që shoqëron Shepard në foto nuk është Dylan, por shoku i tij Johnny Dark. Të gjitha të mirat!