Pema e dijes, nga Pío Baroja. Një analizë e shkurtër.

Pema e shkencësnga Pío Baroja, është një nga romanet e tij më të mëdhenj dhe gjithashtu një klasik i letërsisë kombëtare. Mishërim narrativ i zhgënjimit jetësor, kërkohet leximi në institute dhe të ngjashme. Sot sjell një analizë e shkurtër asaj Dhe nga rruga që të gjithë e kujtojmë atë.

Pema e shkencës

Baroja tha në kohën e tij se ishte romani më i mirë që shkroi. Në fakt, është shumë autobiografike sepse ai e shkruan atë sipas përvojave të tij dhe identifikohet me personazhin kryesor, Andrés Hurtado.

Tema dhe struktura qendrore

Histori e një çorientim ekzistencial, tregon jetën e Andres Hurtado, një njeri i humbur në një jetë pa kuptim dhe në mes të ngjarjeve të pafavorshme që e çojnë atë në zhgënjim të vazhdueshëm. Struktura rrotullohet rreth tij, por gjithashtu përzien shumë elemente.

ajo është e e ndare ne 7 pjese të cilat shtohen 53 kapituj zgjatje jo shumë e gjatë. Por, nga brenda, ajo ndahet në 2 cikle ose faza të jetës së Hurtado, të ndarë nga një ndërprerje në pjesën e katërt, një dialog me një xhaxha të tij ku ata diskutojnë problemin e pemës së jetës dhe atë të shkencës.

Pjesë

Dy të parat pjesët i kushtohen formimi i protagonistit, familjes së tij dhe studimeve. Një familje që e bën atë një djalë të tërhequr dhe të izoluar. Vëllezërit e tij dhe ngurtësia dhe mosmarrëveshjet me babanë e tij do të shënojnë konceptin e tij të mëvonshëm të jetës, ndërsa përpiqen t'i japin atij një qëllim.

Në atë pjesa e tretë. E tyre studime të mjekësisë (si Baroja) nuk e mbushin me dëshirën për dije që ka dhe, në të njëjtën kohë, kontakti me të sëmurin e dëshpëron shumë. Dhe gjithashtu shfaqet Lulu, një grua e cila më pas do të ndikojë fuqishëm tek ai. Sëmundja dhe vdekja e vëllait të tij të vogël do ta instalojnë atë patjetër skepticizëm para shkencës.

Në të katërtin ka debat përmendur më parë me xhaxhain e tij. Dhe në i pesti dhe i gjashti Andres ka përvojat e reja në fshat (Alcolea, një qytet nga La Mancha) dhe në qytet, kthimi i tij në Madrid dhe rishfaqja e Lulú. Nga e fundit, në të shtatën, do martohet me lulu dhe ai do të ketë një paqe relative, e cila do të prishet përfundimisht nga vdekja e djalit të tij dhe prishja me gruan e tij. Dhe e vetmja rrugëdalje do të jetë vetëvrasje.

Figurë

Të gjitha kanë rëndësi dhe rrotullohen rreth Andrés dhe Lulú. Kjo e fundit është prototipi i gruas karakteristikë e Barojës që, mbi të gjitha, vlerëson sinqeritetin dhe besnikërinë.

Ata janë babai despot nga Andres; Julio Aracil, playboy cinik dhe miqësor të Universitetit; Luisito, vëllai i tij i vogël, ose Iturrioz, xhaxhai i tij, një filozof i teorive shumë të veçanta.

Mjediset

Një element themelor për kornizimin dhe zhvillimin e romanit. Kjo Këndi i Andrés, atë që shihni nga dritarja juaj, kafene, dhoma e diseksionit, spitale, etj Nuk ka përshkrime të gjata të peizazheve, por skica për shembull të pueblo, casa, pemishte, bujtina, kazino, etj.

98

Theshtë koha që kushtëzon të gjitha më lart në Pema e shkencës, personazhet, mjediset, toni pesimist. Varfëria dhe kontrastet midis jetës rurale dhe urbane, paaftësia, mosinteresim dhe përbuzje ndaj kulturës ata endeshin të qetë.

Ato janë ato që Baroja dëshironte më shumë të reflektonte në këtë roman dhe, veçanërisht, dekurajimin që ata shkaktuan. Një dekurajim që shënon fatin tragjik të protagonistit të tij, të kapluar nga një zemërim i tmerrshëm dhe pesimizëm për të mos ditur se si të menaxhojmë një zgjidhje ose të gjejmë një mënyrë. Lufta për të jetuar dhe vetë jetën, këtu shihet si ajo e të gjitha qenieve njerëzore, lihen pa shpjegime dhe kuptime dhe, siç shkon një frazë në shfaqje, "atij iu duk një gjë e shëmtuar, me re, e dhimbshme dhe e padepërtueshme".

Patjetër

Jo, Pema e shkencës nuk është lexim i lehtë për verën, ose për çdo kohë tjetër të vitit, por është më përfaqësuesja e kohës së vet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.