Pedro Santamaría. Intervistë me autorin e Në shërbim të perandorisë

Fotografi: Mirësjellje e Pedro Santamaría.

Pedro Santamaria është një nga autorët më të njohur të romanit historik e këtyre viteve, duke marrë parasysh që filloi botimin në 2011 dhe ka nxjerrë tituj të rinj pothuajse çdo vit. E gjithë puna e tij është vendosur në botën antike të Greqia dhe Roma dhe personazhe dhe periudha të ndryshme të tregimeve të tyre. libri i fundit ka qenë Në shërbim të perandorisë, botuar 2 vjet më parë. Dhe gjithashtu ka fituar Awards si Hislibris për autorin më të mirë spanjoll të një romani historik për Rebelët (2015).

Unë ju falënderoj shumë tuajat moti, mirësia dhe përkushtimi për këtë intervistë ku na tregon për gjithçka pak për të parën e tij të fala letrare, e tyre Autorët y libra të preferuarat dhe të cilët kanë ndikuar më shumë tek ai, të tijat sjellje dhe hobi si shkrimtar dhe i radhës i tij Projektet.

INTERVIST ME PEDRO SANTAMARÍA

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

PEDRO SANTAMARÍA: Nuk mbaj mend as njërën as tjetrën. Kujtesa e parë e një libri që kam është ajo e një seri mitesh greke për fëmijë që nëna ime më bleu. Me ta filloi imja pasion për të gjitha gjërat greke. Më kujtohet me kënaqësi se sa i emocionuar isha në lidhje me panoramën greke, përkrenaren korintase, hoplonin e madh, parzmore prej bronzi. Më pushtuan aventurat e Odiseut, Herkulit dhe Jasonit, Lufta e Trojës ...

Lidhur me historinë e parë, Nuk mund ta tregoja. Në gjashtëmbëdhjetë kam shkruar një histori për një çmendinë shtatëmbëdhjetë-histori frymëzuar nga një shaka e cmendur që tregonte se si rastet më të lehta ishin në katin përdhes dhe ato më të rëndat në katin e fundit. Në katin e fundit ishte zyra e drejtorit.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

PS: Nuk ishte e para që më goditi, por ishte ajo që më goditi më shumë sepse më çoi disi në nihilizëm: Ndjenja tragjike e jetës, Unamuno. Nuk jam shëruar ende dhe dyshoj se do ta shëroj.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

PS: Unë duhet të zgjedh Gjyqtar që favorizon ekipin vendas. Iliada nuk është tejkaluar kurrë dhe as nuk do të jetë.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

PS: Do të doja të krijoja Ignatius reilly, Bashkimi i ceciuos.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

PS: Uf, shumë. Dhe ato ndryshojnë me kalimin e viteve. Brenda manive të rrëfyeshme mund të them se tani jam në fazë pipat kur shkruaj. Kjo fazë ka zëvendësuar fazën gjel sheqeri. Them se duhet të kem diçka në duar dhe diçka në gojë. Një filxhan i kafe në desktop është gjithashtu thelbësore, edhe nëse është bosh.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

PS: Vendi është gjithmonë imi dërgoj, kudo që të jem (kam lëvizur disa herë që kur fillova të postoj). Sa për momentin, në fillim Kam shkruar më shumë gjatë natës, deri në orët e vona, tani ngrihem në gjashtë ne mengjes. Idetë duket se rrjedhin më mirë në atë kohë, megjithëse nuk jam plotësisht i sigurt.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

PS: Përsëri, dhe sa i përket trillimit, duhet të përdor Iliada. thellësia e tekstit, luftimet, dialogu, vdekja gjithmonë e pranishme, nderi, guximi, konflikti ... 

Sa për librat jo-trillues, unë duhet të citoj veprat e Joaquin Gonzalez Echegaray rreth Cantabria antike. Romani im i pare, okelaUa kam borxh librave të tij që i lexova kur isha katërmbëdhjetë vjeç. Se, sipas Strabonit, Cantabria ishte pushtuar nga Spartanët ishte diçka që më shoqëroi për vite me radhë. Histori si Pena Amaya y Në shërbim të Perandorisë ato gjithashtu e kanë zanafillën në tekstet e Echegaray.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

PS: Më pëlqen të lexoj ese dhe filozofi. Dhe unë jam i apasionuar pas zhvillimi i krishterimit.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

PS: Po lexoj Kalorësi i Gjelbër, Havier Lorenzo. Një telenovelë. Sa i përket shkrimit, unë thjesht i dhashë fund timen Thes rome. Tani jam duke u përzier projekte të ndryshme, por mendoj se do të vazhdoj të zgjedh vitet e fundit të Perandoria romake.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të merrni diçka pozitive prej tij për romanet e ardhshme?

PS: Të dyja. Po e kam të vështirë të përqendrohem në të shkruar pasi ajo që po përjetojmë është mbizotëruese në shumë mënyra dhe ndjenja e pasiguri Po rritet. Nga ana tjetër, është e qartë se çdo përvojë shërben, në një mënyrë apo në një tjetër, për të mbushur atë çantë shpine që kemi brenda dhe që herët a vonë shfaqet dhe bëhet letra dhe histori.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.