Duke kujtuar Don Pedro Calderón de la Barca. 20 fraza dhe një heshtje

Statuja e Calderón de la Barca. Plaza de Santa Ana. Madrid. Fotografi e (c) Mariola DCA.

Sot 25 maji është një i ri përvjetori i vdekjes në Madrid të Don Pedro Calderón de la Barca në 1681, ndoshta poeti dhe dramaturgu më i rëndësishëm, së bashku me Lope de Vega, të tanëve Mosha e artë. Disa nga veprat e tij më të famshme janë Jeta është ëndërr, Kryetari i komunës së Zalamea, Teatri i madh i botës, o Zonja goblin. Sot, në kujtim të kujtimit të tij, unë theksoj Fraza 20 të teksteve të tij dhe fragmentin e një poezie, Në lavdërim të heshtjes.

Fraza 20

 1. Por nderi është trashëgimi e shpirtit dhe shpirti i përket vetëm Zotit.
 2. Pasuria nuk pushtohet me padrejtësi dhe hakmarrje, sepse më parë ajo nxitet më shumë.
 3. Vdekja e dashurisë është xhelozia, e cila nuk fal askënd, as nuk e lë atë të përulur, as nuk e respektojnë atë si serioze.
 4. Nga karafila më e bukur, shkëlqimi i një kopshti të këndshëm, aspi tërheq helmin, mjaltin e bletës së zellshme.
 5. Kurdoherë që dashuria dhe urrejtja garojnë, është dashuria ajo që fiton.
 6. Kam aq frikë sa edhe për të ikur nuk kam guxim.
 7. Për të zbutur dëmin, këshilla e matur e memecit.
 8. Madhështia dhe madhështia nuk është të jesh zot, por të kesh ty si të tillë.
 9. Dhe duke pasur më shumë shpirt, a kam më pak liri?
 10. Asnjëherë mos i jepni këshilla dikujt që ju kërkon para.
 11. Kush dashuron pa u ndjerë, tingulli e bën instrumentin, por jo se tingëllon mirë.
 12. Arsyeja, arsyeja, sa do të të rrahë dashuria?
 13. Në skajet e fatit nuk ka njeri aq të mjerë sa të mos ketë një njeri ziliqar; as nuk ka një njeri kaq me fat që të mos e ketë zili.
 14. Qëllimi bën gabim.
 15. Kush nuk di të dashurojë, të jetë mermer, jo grua. Ai që më do, unë e dua. Për të cilën harroj, harroj.
 16. Të mashtrosh sot dhe të presësh nesër.
 17. Vdekja është gjithmonë e hershme dhe nuk kursen askënd.
 18. Nga të këqijat tek mallrat thonë se kalon lehtë; por nga e keqja në të keqe, them se është më e shpeshtë.
 19. Megjithëse kujtesa zakonisht vdes në kohën e duhur, ajo gjithashtu ka tendencë të ringjallet në funksion të objekteve, veçanërisht kur marrëveshjet e tyre janë të dhimbshme.
 20. Një miqësi e vërtetë është lidhje farefisnore.

Në lavdërimin e heshtjes (fragment)

Heshtja është një skedar i rezervuar
ku diskrecioni ka vendin e vet;
përmbajtje e mendjes, sa krenare
zvarritem pa atë të mendimit;
dinak dinak i më pak diskursive,
dhe kuptimi më diskursiv:
sepse askush nuk u pendua që kishte heshtur,
dhe shumë u penduan që folën.

       Againstshtë kundër armikut më të zemëruar
frenimi më i butë i zemërimit,
e pasionit dëshmitari më i ligjshëm,
sepse ai që psherëtin thotë më shumë se ai që flet;
e së vërtetës, aq mik i njohur,
sesa për simulimin e gënjeshtrës
çehre zbehet, sepse sa, enden,
gjuha gënjeu, fytyra u mohua.

       Isshtë qetësia e shpirtit hyjnor,
të cilin bota nuk mund ta kontrastonte;
imazhi i pelegrinit i modestisë,
që njëra dorë i jep buzës, një tjetër mburoja.
Sa sakrifica panë të padenjët
adhurimi i peshkut, kafshëve memece,
e ndaluar ishte që në dritën e sakrificës,
Vice nuk e ka shkatërruar ende këtë virtyt.

       Dhe nëse ata i jepnin atij fjalim dhe heshtje
koha për të cilën përsosmëria lakmon më shumë,
Ishte sepse gjyqtari bëri zemrën
të sinqeritetit të tij apo të ligësisë së tij.
Jo për shkak të heshtjes që ata nuk besuan
bëhu kulti më i madh i drejtësisë,
sepse nëse Perëndia në veprat e tij e nderoj,
Gjuha e Zotit është heshtja.

       Thuaje parajsës ditën e parë
që fuqia e Krijuesit u shfaq,
sepse në parajsë ishte një heshtje e madhe,
ndërsa Miguel me dragoin luftuan.
Toka, pra, nata e ngrirë dhe e ftohtë
që njeriu e adhuronte, në heshtje ajo ishte,
dhe tashmë nga arbitri ishte paqja dhe lufta:
ajo që e donte atë thoshte qielli dhe toka.

       Shkolla e Pitagorës pesë vjet
vetëm lition për të heshtur dha;
La Tebaida, në zhgënjimet e saj të arsyeshme
ai u mblodh vetëm për të heshtur;
Epo nëse vetë filozofët dhe të huajt
heshtja retorike e indoktrinuar,
Cila palestër ka më shumë dafina
sesa ai që mori pjesë në besnik dhe jo besnik?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.