Pedro Antonio de Alarcón. Përvjetori i vdekjes së tij. Sonete

Pedro Antonio de Alarcon Ai ishte një gazetar, romancier, dramaturg dhe gjithashtu një poet. Grenade de Guadix, ishte një nga përfaqësuesit më të shquar të lëvizja para-realiste. Anëtar i Akademisë Mbretërore të Gjuhës, vepra e tij më e njohur është mbase historia e shkurtër Gozhdën, sigurisht, Kapelja me tre qoshe, por kishte shumë më tepër. Cila është më pak i njohur Është e juaji aspekt si poet, në fakt ai kurrë nuk u njoh shumë për të. Por sot, për të përkujtuar sot një përvjetor të ri të tij vdekja në Madrid në 1891, unë dua t'i nxjerr në pah këto sonete të zgjedhura.

Pedro Antonio de Alarcon

Iousshtë kurioze që të jesh përfaqësuese e kësaj lëvizjeje të tranzicionit në realizëm, tregime, tregime dhe romane e Alarcón kanë një ton romantik të kujton Zorrilla ose al Duka i Rivasit. Dhe gjithashtu ka qenë si një figurë ndërmjet ellos dhe romancierë të mëdhenj të kohës së tij si Galdos, Huan Valera ose Leopoldo Mjerisht «bori» Këto janë 5 sonete të zgjedhura të prodhimit të tij poetik që nuk arriti suksesin e prodhimit të tij prozë.

Tymi dhe hiri

Unë isha duke pirë duhan, i shtrirë në kolltukun tim,
kur, në përgjumje të marramendjes së qetë,
ëndrrat e mia të arta bëhen realitet i shoh
të tymit të dendur mes mjegullës së errët.

Por as lavdia ambicia ime nuk qetësohet,
asgjë nuk ma qet dëshirën e ethe
derisa, i mbështjellë nga ajri, besoj
të shoh të lëkundesh në një hamak me avull.

Unë vrapoj drejt teje, zemra ime të evokon,
dhe kur zjarri i dashurisë tënde më magjeps
dhe buzët e mia do të vulosin gojën tënde,

prej tyre, mjerisht, puroja rrëshqet
dhe mbetet vetëm, nga një iluzion i tillë i çmendur,
tym në ajër dhe, te këmbët e mia… Hiri.

Kambana e agonisë

Ora një!… Paqja për ju! -Çdo gjë pushon,
Nata fle botën ... Por unë shikoj,
duke i dhënë në libra mallin tim të çmendur
djegia e pabulumit dhe zgjerimi shpirtëror.

Zëri i një zile të tmerrshme
kaloni ajrin me fluturim në distancë ...
Lamtumirë një shpirt që ngrihet në qiell:
aye i një trupi që u zhyt në varr.

Gëzuar i vdekshëm, që ikni nga kjo jetë,
Kush je ti? Kush keni qene Cfare ke gjetur
ne boten qe largohesh? Loja juaj,

Në cilin rajon të ri ju ka drejtuar ai?
Hijet apo drita? A kuptoni diçka tani?
Ah! Më thuaj çfarë injoron ky libër!

Cigaren

E ngatërroj duhanin në një letër; kap
E ndez dhe e ndez, ajo digjet tashmë si
që digjet, vdes; vdes dhe menjëherë
Unë hedh majën, e fshij ... Dhe te makina!

Një shpirt e mbështjell Zotin në baltë të brishtë,
dhe e ndez atë në zjarrin e jetës,
thith kohën dhe rezulton në largim
një kufomë. Burri është një puro.

Hiri që bie është fati i tij i mirë;
tymi që të rrit shpresën;
çfarë do të digjet pas mallit të tij të çmendur.

Puro pasi koha e cigares po troket;
prapanicë pas prapanicë në gropën e shtizës,
por aroma… humbet në parajsë!

Roma

Vetëm ju për dy herë perandorinë!
O Romë! Ju keni ushtruar në mosha!
Vetëm ju nga dy qytete të famshëm
ju e mbyllni misterin në vjollcë!

Dy herë mahnitën hemisferën
ai parashikoi madhështinë tuaj ose të këqijat tuaja,
sipas fuqive të botës
Leon ose Borgia, Cezar ose Tiberius.

Nga Persepolis, Nineveh dhe Carthage
ka mbetur më shumë se rrënoja funereale,
rërë e ngrohtë dhe pëllëmbët e vetmuara:

Dhe ti i pavdekshëm në mes të shkatërrimit,
kur shqiponjat latine zhduken,
ti pushtove perandorinë e shpirtrave!

Agimi!

Gjeli këndon ... Dhe mëngjesi jo i shenjtë
zgjon njerëzit me dritën e saj,
duke i bërë ata shkëmbime të gabuara të kota
nga dëshira e detyruar e një dite të re.

Ata kthehen, pra, për t'i sulmuar me kokëfortësi
ambicia dhe dashuria, tiranë të egër,
punët e tmerrshme ditore ...
Borxhi, shefi, mërzia, mania ...

Dhe, ndërkohë, i dashuri i zhveshur,
që në ëndrra ndanin jastëkun
me këtë apo atë grua që ai e kishte dashur,

dita e paepur e zgjon
për ta bërë atë të shikojë ish-të dashurin e tij
murgeshë e moshuar, e martuar, e çmendur apo e vdekur.

Burimi: Buscapalabra


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.