"The pazos de Ulloa" nga Emilia Pardo Bazán

Dje ju kujtuam këtë shkrimtar të mrekullueshëm, Emilia Pardo Bazán. Ne ju sollëm pak nga jeta dhe puna e tij, të dyja përmbledhur shkurtimisht, dhe ju lëmë dhjetë frazat e tij më të famshme. Sot, ne duam të analizojmë, gjithashtu në një mënyrë të shkurtër dhe argëtuese, një nga romanet e tij më të famshëm: "The pazos de Ulloa".

Nëse doni të dini se për çfarë flet ky libër dhe të lexoni një fragment të shkurtër nga ai, pini kafe ose çaj dhe shijoni këtë artikull me ne.

"The pazos de Ulloa" (1886)

Ky libër shkruar në 1886 përshkruan historinë e Don Pedro Moskoso, Markezi i Ulloas, i cili jeton i izoluar në mjedisin e brutalizuar të pazove të tij, sferën e shërbëtorëve të tij. Me Sabelin, vajzën e shërbëtorit të tij Primitivo, markezi ka një pasardhës bastard, të cilin ata e quajnë Perucho. Kur Julián, kapelani i ri, arrin në pazo, ai këmbëngul që markezët të gjejnë një grua të përshtatshme, kështu që ai martohet me kushëririn e tij Nucha, gjë që nuk do ta pengojë atë që t'i nënshtrohet dashurisë së paligjshme të shërbëtorit të tij.

Në këtë fragment që vendosim më poshtë, ne mund të shohim interesin për natyrshmërinë, tipike të Natyralizmit (derivimi i Realizmit) të kohës:

Nxënësit e engjëllit po shkëndijonin; faqet e tij lëshuan zjarr dhe ai zgjeroi hundën e tij klasike të vogël me epshin e pafajshëm të Bacchus si fëmijë. Abati, duke shkelur syrin e majtë me djallëzi, derdhi një gotë tjetër drejt tij, të cilën e mori me dy duar dhe e zhyti pa humbur asnjë pikë; ai menjëherë shpërtheu duke qeshur; dhe, para se të mbaronte së qeshuri e tij bacchic, ai ra kokën e tij, shumë i çngjyrosur, në gjoksin e markezit.

-A e shihni? - thirri Julian në ankth. Ai është shumë i vogël për të pirë ashtu dhe do të sëmuret. Këto gjëra nuk janë për krijesa.

-Bah! Primitivo ndërhyri. A mendoni se rapptori nuk mundet me ato që ka brenda? Me atë dhe me të njëjtën gjë! Dhe nëse nuk do ta shihni.

[...]

-Si po shkon? - e pyeti Primitivo. Jeni në humor për një qindarkë tjetër për dolli?

Perucho u kthye te shishja dhe pastaj, si në mënyrë instiktive, ai tundi kokën jo, duke tundur lëkurën e trashë të deleve nga kaçurrelat e tij. Ai nuk ishte një njeri primitiv që të hiqte dorë kaq lehtë: ai varrosi dorën në xhepin e pantallonave dhe nxori një monedhë bakri.

"Në atë mënyrë ..." murmuriti abati.

"Mos u bë barbar, Primitivo", murmuriti markezi midis të këndshmes dhe varrit.

- Për Zotin dhe për Virgjëreshën! Juliani iu lut. Ata do ta vrasin atë krijesë! Burrë, mos këmbëngul që të dehet fëmija: është mëkat, një mëkat aq i madh sa çdo tjetër. Ju nuk mund të dëshmoni disa gjëra!

Primitivo, duke qëndruar gjithashtu, por pa e lëshuar Perucho-n, e shikoi kapelin ftohtë dhe dinak, me përçmimin e këmbëngulësit për të cilin ata lartësohen për një moment. Dhe duke vendosur monedhën e bakrit në dorën e fëmijës dhe shishen e verës të zbuluar dhe ende të derdhur midis buzëve, ai e anoi, e mbajti në atë mënyrë derisa i gjithë alkooli të kalonte në stomakun e Perucho-s. Me shishen e hequr, djalit i kishte sytë të mbyllur, krahët i ishin qetësuar dhe nuk ishin më të zbardhur, por me zbehtësinë e vdekjes në fytyrë, ai do të kishte rënë rrotull mbi tryezë, nëse Primitivo nuk do ta mbështeste atë ».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.