Pavlichenko dhe Záitsev. Snajperët më vdekjeprurës rusë. Kujtimet

Beenshtë përkthyer për herë të parë Snajper i Stalinit, autobiografia e Liudmila Pavlichenko, dhe Kujtimet e një Snajperi në Stalingradnga Vasili Záitsev, ndoshta një nga më të famshmet e Luftës së Dytë Botërore.

Dhe është që snajperët, ata ushtarë të padukshëm kaq precizë dhe vdekjeprurës, zakonisht prodhojnë një magjepsje e veçantë si në realitet ashtu edhe në trillim. Protagonistët e atyre librave dhe tregimeve të tyre ishin të vërtetë. Dhe tashmë e dimë që realiteti gjithmonë e tejkalon trillimin. Sot jua kushtoj këtë artikull.

Snajperistët dhe unë

«Ne burrave na pëlqen lufta, Shoku Sukarov, lufta, nderi dhe lavdia që vdekja është përgjegjëse për shpërndarjen me drejtësi dhe pa të ». Shtë një nga frazat e romanit tim të fundit që sapo nxora. Unë bëj një karakter të vogël, një ish-revolucionar rus, që ia them protagonistit, Nikolai Sukarov. Ata janë në Bashkimin Sovjetik nga viti 1944.

Unë jam i dhënë pas Luftës së Dytë Botërore padyshim dhe ai roman ishte haraçi im shumë modest për episodin e tmerrshëm historik. Dhe unë gjithmonë kam qenë më i interesuar për frontin evropian, posaçërisht për pushtimin gjerman të Rusisë. Kështu që unë vendosa, vetëm në referim, jo ​​në vetë narrativën, protagonistin tim në betejat e Moska, Stalingradi dhe Kursk. Dhe në Stalingrad përkoi me Hrushovi dhe, natyrisht, me Vasily Zaitsev, megjithëse me këtë të fundit nuk e gjeti veten sepse ishte i padukshëm, një fantazmë. As me Lyudmila Pavlichenko, madje edhe më vdekjeprurëse se Zaitsev, por shumë më pak i njohur dhe që ishte në fronte të tjera.

Kështu që edhe unë e pranoj dobësia ime për ta, snajperë. Në fakt, një tjetër nga protagonistët e historive të mia është një detektiv nga vitet '50 i cili ishte gjithashtu një detektiv në frontin evropian dhe që tregon një përvojë që një tjetër në vetën e parë. Me fjalë të tjera, unë kam dashur të hyj në atë lëkurë të veçantë nga një vizion po aq i largët, i huaj dhe injorant sa imi. Por kjo është ajo për të cilën është letërsia, që të futet në lëkurë dhe sekse të tjera, dhe të jetojë kohë të tjera dhe jetë të tjera. Ose imagjinoni ata. Y Záitsev dhe Pavlichenko janë dy nga referencat e mia.

Tani historitë e tyre takohen në libraritë Dhe, për adhuruesit e zhanrit të luftës dhe biografitë, ato janë thelbësore.

Snajperi i Stalinit - Lyudmila Pavlichenko

Kur Hitleri pushtoi Rusinë në 1941, Liudmila Pavlichenko u regjistrua në Ushtrinë Sovjetike dhe kërkoi të caktohej në këmbësorisë dhe duke përdorur një pushkë. Ai ishte i pari në Mbrojtja e Odesës dhe më vonë në betejën e Sevastopol. Në ato fronte ai vrau 309 armiq me pushkën e saj, dhe u bë shënjestra më e spikatur e konfliktit, duke shkëlqyer mbi kolegët e tij meshkuj si Zaitsev.

Un llaç e plagosi atë në 1942, u tërhoq nga fronti dhe u dërgua brenda misionet propagandistike në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara. Atje ai dha disa konferenca për shtyp dhe ishte në shumë ngjarje politike. Ajo madje ishte strehuar në Shtëpinë e Bardhë dhe filloi një miqësi e mirë me Eleanor Roosevelt. Ai mori dekoratën e Heroina e Bashkimit Sovjetik dhe vazhdoi të shërbente në Ushtrinë e Kuqe duke dhënë biseda dhe konferenca ndërkombëtare deri në 1953.

Kur lufta mbaroi, ai ishte në gjendje ta mbaronte të tijën Studime historie se ai kishte parkuar. Ishte e tija ditarët e luftës ata që e ndihmuan për të shkruar këto kujtime. Në to ai tregoi pasigurinë dhe pasigurinë e luftimeve të përditshme. Dhe gjithashtu e tyre më shumë përvoja personale, si marrëdhënia e saj me toger Alexei Kitsenko, me të cilin u martua. Ai vdiq në 58 vjeç nga një sulm në zemër.

Kujtimet e një Snajperi në Stalingrad - Vasily Zaitsev

Vasily Zaitsev, gjuetar i lindur në Urale, ai ishte një qitës i jashtëzakonshëm. Ai gjithashtu studioi kontabilitet dhe ishte inspektori i sigurimeve. Në vitin 1937 ata e thirrën atë dhe ai ishte si marinar në Flotën e Paqësorit. Pastaj ai kërkoi transferimin në një kompani të pushkëtarët dhe përfundoi në Stalingradit. Aty ai vrau 242 gjermanë dhe 11 qitës të tjerë armik. Ai fitoi dekorata të shumta, përfshirë Heroi i Artë i Artë i Bashkimit Sovjetik.

Ky libër i ribotuar tani është llogari personale e përvojave të tyre në luftë dhe në atë betejë që konsiderohet si më e përgjakshmja në histori. Por fillon me të tijën fëmijëri, për shkak të asaj se si gjyshi i tij, nga një varg i gjatë gjuetarësh nga Uralet, i dha atij pushkën e tij të parë. E si e mësoi aiastrear dhe kërcell vrasin ujqër. Pastaj ka shumë dëshmi rreth tyre veprimet dhe padyshim që pikëpamja e tij mbi historinë është subjektive. Ai gjithashtu jep shumë këshilla për snajperët, në fakt, ai më vonë u bë një instruktor.

Regjisori francez Jean Jacques Annaud mori në kinema në 2001 figura e tij në Armiku te Portat, me protagonist një të butë dhe shumë të pashëm Jude Law. Ishte një version i dështuar, me shumë falsifikime të historisë origjinale, por kaq mund të shihet nga kurioziteti dhe për vendosjen e kujdesshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.