Pas errësirës. Një roman perfekt për të filluar me Haruki Murakami.

Pas errësirës, ​​roman nga Haruki Murakami

Murakami Oneshtë një nga ata autorë që shkaktojnë një respekt të caktuar midis atyre që nuk e dinë punën e tyre. Romanet e shkrimtarit japonez kanë një reputacion konfuz, pretendues dhe të çuditshëm. Mbi të gjitha, në keqkuptimin e zakonshëm që është leximi (gjatë së cilës ne riinterpretojmë fjalët e dikujt tjetër në mënyrë të pasaktë) duhet t'i shtojmë ndryshimet e dukshme kulturore. Japonezët as nuk mendojnë dhe as nuk ndjehen si evropianët. Kjo mishërohet në nevojën për shënime në librat tuaj për të shpjeguar terma si hikikomori, Otakuose Kokoro.

Sidoqoftë, duke hyrë në rrëfimin e Haruki murakami është shumë më lehtë sesa mund të tingëllojë. Dhe në shumicën e rasteve një përvojë shumë e këndshme. Për këtë, unë rekomandoj romanin e shkurtër Pas errësirës (フ タ ー ダ ー ク Afutā Daku në japonisht), emëruar pas këngë xhazi Pesë pika pas errësirësnga Curtis Fuller. Kjo pjesë përshkon pak më shumë se 240 faqe të një romani që butësisht, por me vendosmëri na çon nga dora përmes natë e gjallë e Tokios. Në skenarin më të keq, do të na ndihmojë të dimë nëse merremi vesh me autorin apo jo. Edhe nëse shumica do të bien në dashuri me botën e ëndrrave të Murakami.

Jazz, macet dhe errësira

Arkada të mëdha të mbushura me të rinj. Tinguj të lartë elektronikë. Grupet e studentëve të universitetit që kthehen nga një parti. Adoleshentë me flokë bjonde të lyer dhe këmbë të guximshme që vështrojnë nga poshtë minifundit. Nëpunës me kostume që vrapojnë përtej kryqëzimit për të mos humbur trenin e fundit. Edhe tani, pretendimet për karaoke vazhdojnë t'ju ftojnë me gëzim. […] Jemi në fund të vjeshtës. Era nuk po fryn, por ajri është i ftohtë. Për një kohë shumë të shkurtër do të fillojë një ditë e re.

Me këto fraza Murakami na udhëheq rrugët e tokyos. Romani shpaloset gjatë një nate të vetme, në vetën e tretë dhe me një gjuhë kinematografike, sikur po e shihnim veprimin përmes një aparati fotografik. Nga ana tjetër, kapitujt, në vend të emrit, tregojnë një orë që shënon kohën në të cilën ndodhin ngjarjet.

Historia fillon kur Mari Asai, një student nëntëmbëdhjetë vjeçar, pajtohet me të Takahashi tetsuya, muzikant i xhazit, mbi kafe në Denny's. Së shpejti ata zbulojnë se ishin takuar më parë, gjatë një takimi të dyfishtë në të cilin motra e tij mori pjesë, Eri Asai. Si rezultat i kësaj takimi, Mari do të jetojë përvoja të ndryshme me njerëz të tjerë, me sa duket fatkeq, ndërsa motra e saj mbetet në një botë më afër ëndrrave sesa realitetit.

Pas Mbulesës së Errët

Kopertina e edicionit MaxiTusquets të Pas errësirës në spanjisht

Kjo është historia e romanit, e cila në të vërtetë nuk ka shumë rëndësi. Ajo që e bën historinë të paharrueshme janë gjatësitë e saj dhe dialogje karizmatikesë bashku me errësirën e saj bota e kalbjes së hidhur. Të gjitha të stolisura me xhaz (Murakami është një dashnor i deklaruar i muzikës), vajzat me flokë të ngjyrosur, dhe macet. Unë rekomandoj të mos kërkoni më shumë informacion në lidhje me argumentin e tij dhe le të na tregojë vetë historia.

Dy faqet e së njëjtës medalje

Për njerëzit, kujtimet janë lënda djegëse që i lejon ata të vazhdojnë të jetojnë. Dhe për mirëmbajtjen e jetës nuk ka rëndësi nëse ato kujtime ia vlejnë apo jo. Ato janë lëndë djegëse e thjeshtë.

Lexoj Pas errësirës Isshtë si të lexosh dy libra të ndërthurur që në fund të fundit lidhen me njëri-tjetrin. E para tregon kostumbrismo e jetës së natës në Tokio, mjerime të vogla të shpirtrave që trazojnë në kryeqytetin japonez, së bashku me dialogje për atë që është pjata më e mirë në një restorant që duket se nuk ka filma Pulp Fiction. Këto biseda, megjithëse duken të parëndësishme, përfundojnë gradualisht duke na lënë të dimë se si janë personazhet:

"Unë jam i shkurtër, me gjoks të vogël, flokë plot me rrotullime, gojën time shumë të madhe dhe, mbi të gjitha, kam miopi dhe astigmatizëm".

Kaoru buzëqesh.

"Njerëzit e quajnë atë" personalitet ". Secili është ashtu siç është.

Libri tjetër është shumë më tepër komplekse dhe e erret. Dialogët u japin vendin përshkrimeve të sakta që na tregojnë se çfarë bën Eri Asai, apo ndoshta ëndërron. Këto fragmente shqetësojnë lexuesin, por arrijnë t’i zgjojnë kureshtjen. Të gjithë ata bazohen në citatin e mëposhtëm:

Maska kombinon, në doza ekuivalente, magjinë dhe funksionalitetin. Ata na e kanë lënë trashëgimi që nga kohërat antike së bashku me errësirën, na është dërguar nga e ardhmja me dritë.

Ajo që në kontekstin e romanit simbolizon djalë shoku, i cili mbart trashëgiminë mitologjike dhe historike të prejardhjes së tij, me botën moderne. Në ditët tona nuk ka më ide unike të vetvetes, kështu që është në modë para shekullit të XNUMX-të. Vetëdija e njeriut është e ndarë, dhe maska ​​përfaqëson një nga ato pjesë të vetes sonë, atë që fsheh të gjitha të tjerat.

Shkurtimisht: çdokush mund të gjejë diçka interesante në roman, qoftë një nga fytyrat e tij, tjetra, ose të dyja. Për të gjitha këto, dhe shumë më tepër, unë rekomandoj shumë të lexoni Pas errësirës de Haruki murakami.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.