Paradoksi i Bibliotekarit të Verbër: Romani i krimit që zhytet në abuzim.

Ana Ballabriga dhe David Zaplana: Autorët e Paradoksit të Bibliotekarit të Verbër.

Ana Ballabriga dhe David Zaplana: Autorët e Paradoksit të Bibliotekarit të Verbër.

Paradoksi i Bibliotekarit të Verbër: Dhuna e papërpunuar dhe emocionet e pakontrolluara transmetohen nga brezi në brez brenda një familje dhe mjedisit të saj.

Tani ai po flinte i qetë, me shpinë te ajo. Për të kishte kaluar gjithçka, përsëri qetësia mbizotëronte. Megjithatë, për të, cikli po fillonte përsëri; ishte vetëm çështje kohe kur burri i saj do të përgatitej për të dhënë goditjen tjetër ".

Agresionet shtëpiak që pasqyron romanin ato nuk janë të përshtatshme për të gjithë audiencat, janë të ndërthurur midis përshkrimeve të jetës së përditshme dhe hetimit të një rasti vrasjeje, duke sulmuar ndërgjegjen tonë dhe zorrët tona si pupat në zgjebe për pre e tyre. Pafuqia e mbërthen lexuesin në valë, përbuzje, zemërim, refuzim. Përmbysja emocionale është e garantuar.

La origjinalitet i romanit shquhet midis atributeve të tij që nga viti protagonista dhe fill i përbashkët i komplotit ai është një abuzues. Rreth tij, personazhe të ngarkuar me një pasuri të mirë dhe vepra mizore, përbëjnë një komplot kompleks në të cilin pilulat e dhunës së urryer dhe të pashpirt lëvizin lexuesin derisa të vazhdojë me imazhin e formuar në kokë shumë kohë pas mbylljes së librit.

"Ai gjithmonë kishte një koment të thartë të përgatitur në majë të gjuhës së tij, sikur të kishte një fole akrepash që mblidhnin helm".

Dhe është se, në Paradoksin e Bibliotekës së Verbër, Ana Ballabriga dhe David Zaplana, ne ato tregojnë ato realitete që ne zakonisht nuk duam t'i shikojmë në fytyrë.

 • Ngacmuesit e dhunshëm dhe agresivë të shkollës janë fëmijët që jetojnë me dhunë në shtëpi.

“Ai ishte i vetëdijshëm se mllefi që kishte kushëriri i tij ndaj tij nuk ishte paramenduar, por pasoja e krahasimeve urrejtëse që kishin zhbërë miqësinë e tyre për t’i bërë ata të shpallur armiq. »

 • Fëmijët që përçmohen ose abuzohen në foshnjërinë e tyre priren të përsërisin modelet si të rritur.

"Një urrejtje e ashpër u lëshua brenda saj, u përqendrua fillimisht tek nëna e saj dhe më pas u përhap me analogji te gratë e tjera."

 • Viktimat e keqtrajtimit fillojnë duke justifikuar abuzuesit, ata fajësojnë të gjithë për nxitjen e tyre sepse është shumë e vështirë të shohësh fytyrën e dështimit jetësor që i rrethon.

Beatriz e urrente Feliksin me gjithë fuqinë e saj, e cila kishte qenë duke e nxitur kafshën. Ajo e dinte shumë mirë se sa orë kaloi Camilo duke shkruar, që ato faqe ishin më të rëndësishme për të sesa familja e tij dhe se plaku me fytyrën e dashur i ishte kushtuar hedhjes së punës. Dhe nëse Camilo do të ishte në humor të keq, e para që do të paguante do të ishte vet ajo, kjo ishte e qartë për të ".

 • Edhe fëmija me zemrën më të mirë është i aftë për mizoritë më të mëdha kur dhuna rreth tij tejkalon atë që ai është i përgatitur të trajtojë.

«Nëna e tij kishte kaluar nga shtypja në qortim në vetëm disa sekonda. Ai nuk mund të duronte ta shihte atë të frikësuar ashtu, mbledhje, e tkurrur, e reduktuar në të njëmijtën e vetvetes ".

 • Një përdhunim shënon një person për pjesën tjetër të jetës së tij. Ju mund të vazhdoni, të mundni, të dominoni, por ka përvoja që nuk i kaloni kurrë.

"Ajo kurrë nuk ishte ndjerë kaq e ndyrë, madje as kur Aliu e bëri atë. Përbuzja e nënës së tij ishte padyshim shumë më e keqe ".

 • Dhuna ka një efekt spiral, keqtrajtimi i fortë është më pak i fortë dhe më i dobët.

"Normalisht ai arriti ta mbajë atë urrejtje të qetësuar, por herë pas here ai do të dilte jashtë kontrollit pa ilaç, duke zgjuar brenda vetes një kafshë që mori frenat e trupit dhe mendjes me qëllimin e vetëm për të shuar etjen për hakmarrje".

Paradoksi i Bibliotekarit të Verbër: Dhuna kalon nga prindi tek fëmija si gjenet.

Paradoksi i Bibliotekarit të Verbër: Dhuna kalon nga prindi tek fëmija si gjenet.

Megjithatë, historia është një këngë shprese: Ka histori që përfundojnë mirë, dhe në të njëjtën kohë është realiste sepse jo të gjitha po, dhe këto nuk janë domosdoshmërisht më të vështirat. Ndonjëherë dhuna përfundon në vdekje, të tjerët në çlirim, të tjerët në më shumë dhunë dhe të tjerët në iluzion për një jetë tjetër.

Ngjarjet e së keqes së përditshme, ndryshimet personale utopike, por jo më pak të besueshme e mbyllin këtë roman që Mund të shkoja në pafundësi, sepse kjo është një histori në lidhje me zhvillimin personal të protagonistëve në shkallën e përcaktuar nga rrethanat e tyre dhe njerëzit kurrë nuk pushojnë së evoluari dhe as jeta nuk i vë ata në situata komplekse.

«A nuk keni dëgjuar kurrë që e kaluara është themeli i së tashmes? Nëse i përkushtoheni heqjes së saj, jeta juaj mund të lëkundet, ose edhe më keq, mund të shembet ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.