XXVIII Panairi i Vjeshtës i Librit të Vjetër dhe Antik në Madrid.

Librat e hallave dhe babait tim

Librat e hallave dhe babait tim

Si çdo vit për 28 në këto data (29 shtator - 16 tetor) po zhvillohet në Madrid Panairi i Vjeshtës XXVIII i Librit të Vjetër dhe të Vjetër. Isshtë organizuar nga Asociación de Libreros de Viejo de Madrid (LIBRIS) dhe sponsorizohet nga Zyra e Kulturës dhe Turizmit e Komunitetit të Madridit. Këtë vit ka 39 librari të ftuar që vendosin stendat e tyre në Paseo de Recoletos, në pjesën nga Calle Prim në Plaza Colón.

Titulli që është zgjedhur është Ideali i kuzhinierëvenga T. Waps. Vizitorët dhe vendasit e Madridit mund të admirojnë dhe të blejnë libra për të gjitha çantat dhe të gjitha temat. Ka botime xhepi dhe lidhje shumë të kujdesshme. Midis atyre temave kemi nga libri më kurioz për fëmijë deri te botimet më të rralla dhe të vjela të autorëve të Epokës së Artë. Dhe ata libra në kopertinë janë nga atje? Jo. Ata kanë më shumë histori ...

Ato i përkasin hallave dhe babait tim dhe sigurisht që janë të denjë të jenë në kabinën më të dalluar të antikave, por nuk janë më të pavlefshme. Vlera e tyre sentimentale nuk mund të përcaktohet dhe aq më pak kur i kemi shijuar ata fëmijë, kushërinj, nipër e mbesa. Fotoja është marrë në habitatin e saj nga shumë vite më parë, një trung i vogël, gjithashtu i pavlefshëm për kohën e drurit të tij. Dhe ato mbahen brenda saj, në një dhomë të mbyllur, me një mjedis të thatë dhe të errët. Më shumë trungje dhe gjokse qindra vjeçare e rrethojnë, kështu që gjithçka rreth tij lëshon atë aromë të pagabueshme të vjetrës. Ajo në letër është padyshim më karakteristike.

Kështu që ato gjithashtu mund të konsiderohen xhevahire si ato që ekspozohen në Panair. Ashtu si ata libra në sfond, të dorës së dytë ose të shtypura, kaq të vështirë për tu gjetur. Ose ato botime speciale, ose zgjedhja e gjerë dhe shumë e kujdesshme e shtypjeve, gazetave, revistave, komike (shumë të ruajtura në kopertina plastike), hartave ... Por ajo që është thënë, për mua nuk kanë më një çmim.

Oh, dhe në Panair, Nuk ka justifikime për të mos vizituar Café Gijón ose tavernën e saj për të thithur më shumë atmosferën e relikeve letrare historike që merren me frymë.

La Taberna del Gijón. Këndi i rrugës Admiral.

La Taberna del Gijón. Këndi i rrugës Admiral.

Prandaj mos hezitoni të dilni për një shëtitje. Do të gjeni dhe mbi të gjitha admironi libra të pakrahasueshëm. Këtë vit padyshim që veprat e Miguel de Cervantes dhe William Shakespeare janë të jashtëzakonshme.. Por të gjithë jetojnë me të gjithë.

Sidoqoftë, se bibliofilët, studiuesit, koleksionistët, adhuruesit, lexuesit e të gjitha kushteve dhe kuriozët janë me fat. Dhe unë përfundoj me një pyetje: A ka relike edhe në bibliotekat tuaja? A i mbani ato? A i trashëguat ato? Shpresojmë po.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nurilau dijo

  OMG çfarë thesare! ke ne familjen tende. Hej, ata më kanë bërë të dua të ndalem pranë Panairit. Hyrje shumë e mirë.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit. Dhe le të shohim nëse e përsërisim vizitën tonë, që herën e kaluar kemi kaluar shumë mirë.