Palma në dëborë nga Luz Gabás

Palma në dëborë nga Luz Gabás

Berta Vázquez në adaptimin filmik të Palmeras en la Nieve, nga Luz Gabás.

Veçanërisht e famshme pas premierës së adaptimit të saj ambicioz të filmit në 2015, Palma në dëborë nga Luz Gabás Isshtë një udhëtim në ishullin Fernando Poo, në Guinea Spanjolle, i cili hap rrëfime të reja për publikun që i pëlqen romanet historikë jo pa romantizëm.

Përmbledhje e Palmave në Borë

Mbulesa e palmave në dëborë

Viti është 1953 dhe Kilian, një djalë i ri nga Huesca, nis një aventurë me vëllanë e tij Jacobo në një ishull magjik, Fernando Poo, e cila në atë kohë ishte e pushtuar nga Spanjollët. I harlisur dhe unik, ky vend është shtëpia e fermave të ndryshme dhe plantacioneve të kakaos që i përkasin disa prej njerëzve më të pasur në Spanjë, me fermën Sampaka që është ajo që strehon pjesën më të madhe të zhvillimit të historisë.

Një komplot që do të ndiqet nga afër nga Clarence, vajza dhe mbesa e Jacobo dhe Kilian respektivisht, të cilët filluan një hetim në 2003 në lidhje me origjinën e tyre duke udhëtuar për në Fernando Poo, tani e quajtur Bioko, dhe duke u zhytur në parcelat e pasurisë Sampaka, ndërsa hapet gjithashtu për një kulturë lokale afrikane sa interesante, aq edhe enigmatike.

Dy fije komploti që ndërthuren për të zgjidhur intrigat dhe romancat e një dekade të viteve 50 në të cilat xhaxhai i tij Kilian përfundoi duke kapërcyer një vijë të rrezikshme duke u dashuruar me një vendas, Bisila, që përkon me kohë të vrullshme tensionesh të forta midis vetë vendasve, veçanërisht midis Bubi dhe Fang, dhe kolonizatorëve Spanjollë.

Një rreze X e përsosur e një episodi deri më tani jo aq e shfrytëzuar në letërsi sa ishte një jetë në Fernando Poo plot kontraste, kufij dhe pasione të humbura që krijojnë historinë e Clarence.

Palma personazhe në dëborë

Filmi akoma nga Palmat në Borë

Palmeras en la Nieve është një përmbledhje interesante e personazheve të kapur midis traditës dhe dëshirës, ​​zakoneve dhe lirisë, duke formuar një histori unike. Këta janë personazhet kryesore në roman:

 • Killian: Protagonisti i historisë kurrë nuk është larguar nga malet e Huescës së tij amtare, derisa në 1953 vendos të regjistrohet, së bashku me vëllain e tij Jacobo, në një aventurë për të punuar në Fernando Poo, një ishull i Guinesë së sotme Ekuatoriale të marrë nga Spanjollët. Kilian do të fillojë të punojë në një fermë ku do të krijojë lidhje të reja me disa vendas, përfshirë Bisila.
 • Bisilah: I përkasin grupit etnik Bubi, Bisila është një grua e re enigmatike që bie në krahët e Kilian pasi bashkëvepron me të pas mbërritjes në fermë. Bisila është një nga personazhet më interesantë në shfaqje, pasi që pavarësisht ndjenjave të saj për protagonisten, ajo ndihet e ndarë midis burrit që do dhe traditave të shumta të imponuara nga populli i saj.
 • James: Vëllai i madh i Kilian, Jacobo është një personazh që vuan shumë trauma, për këtë arsye ai vendos të shkojë me Kilian në Fernando Poo për të punuar me babanë e tij Antón në fermën Sampaka. Ai është i dashur, por i gjallë dhe alergjik ndaj angazhimit.
 • julia: Feministe dhe përpara kohës së saj, Julia është një grua e re gazmore dhe ëndërrimtare, e cila jeton në fermën Sampaka. Ajo krijon një bashkëpunim të veçantë me Kilian që në momentin e parë, duke qenë një vajzë, idetë e së cilës shtypen vazhdimisht nga koha dhe vendi në të cilin ajo është dashur të jetojë.
 • Clarence: Pas zbulimit të një letre misterioze, Clarence, vajza e Jacobo dhe mbesa e Kilian, vendos të fillojë një udhëtim në Bioko të sotëm në mënyrë që të zbulojë historinë e paraardhësve të saj dhe të gjitha intrigat e pasurive të Sampaka.
 • Anton: Gjyshi i Clarende dhe babai i Kilian dhe Jacobo është një njeri i hekurt që nuk miraton çdo ndryshim të lehtë në mjedisin e tij, veçanërisht kur ai lëviz nga Huesca në Guinea për të punuar me dy fëmijët e tij.

Palmat në dëborë: Spanja ekzotike

gaba të lehta

Luz Gabás, autor i Palmeras en la Nieve.

Nga të gjitha vorbullat në historinë e Spanjës, periudha e pushtimit të Fernando Poo, në Guinenë e sotme Ekuatoriale, kishte qenë një nga më pak të trajtuarat si në letërsi ashtu edhe në kinema. Kjo ishte arsyeja që e bëri Luz Gabás të zhytej në atë aspekt ekzotik të vendit tonë përmes personazheve të tij, kontrasteve dhe plantacioneve të kakaos që, veçanërisht në vitet 50, u bënë një magnet për të gjithë ata spanjollë që kërkuan të iknin nga varfëria dhe të bënin para diku tjetër.

Pas muajsh kërkimesh, kjo BA në Filologji Angleze shpalosën dy histori, atë të Clarence dhe xhaxhait të tij Kilian, mbështjellë me një prezantim të asaj bote të fshehtë që tërhoqi vëmendjen e shtëpisë botuese katalanase Tema de Hoy, e cila botoi romanin në 2012, duke u bërë një bestseller i shkëlqyer dhe i përkthyer në gjuhë të tjera si italisht dhe holandisht.

Sidoqoftë, suksesi i madh i librit erdhi falë adaptimi i tij filmik, i cili u lëshua në Dhjetor 2015 pas një prodhimi prej 10 milion dollarësh dhe vendndodhjeve të ndryshme në Spanjë, Kolumbi, Gambia dhe Senegal. Starring Mario Casas, Berta Vázquez, Emilio Gutiérrez Caba, Adriana Ugarte, Macera García and Alain Hernández, filmi u bë një sukses në arka, duke konsoliduar potencialin e kinemasë spanjolle për të bërë përshtatje ambicioze letrare.

Pas suksesit të Palmeras en la Nieve, Luz Gabás gjithashtu botoi dy romane të tjerë: Kthehu në lëkurën tuaj, botuar në 2014 dhe vendosur në Pyrenees of Huesca e cila është bërë vendi kryesor për një histori dashurie; Y Si zjarri mbi akull, botuar në vitin 2017 i cili zhvillohet në shekullin e XNUMX-të midis maleve të Francës dhe Spanjës.

Palmat në borën e Luz Gabás janë një nga më të mëdhenjtë më të mirë-shitësit Spanjollët e dekadës. Një ushtrim interesant hulumtues që arrin të na transferojë në atë Afrikë të bashkimeve, atë të bananeve të sinqerta nga fise autoktone, pallate koloniale të okupuara nga Spanjollë ambiciozë dhe histori dashurie që përpiqen të anashkalojnë ligjet e botës.

Doni te lexoni Palmat në dëborë nga Luz Gabás?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.