Pafundësi në një kallam

Pafundësi në një kallam

Pafundësi në një kallam

Pafundësi në një kallam është një ese e përgatitur nga shkrimtarja dhe filologia zaragozane Irene Vallejo. Botuar në vitin 2019, ky tekst kujton në detaje historinë e krijimit dhe evolucionit të librit në shekuj. Një vit më vonë, falë suksesit dhe pranimit të saj, vepra mori disa çmime, ndër të cilat janë: Çmimi Kombëtar Spanjoll për Ese dhe Syri Kritik për Tregimin.

Me këtë ese, karriera e autorit u katapultua, arriti të kalojë 200.000 kopje të shitura dhe shpejt bëhuni shitësi më i mirë. Puna e tij gëzoi miratim të madh në tokën spanjolle, e cila lejoi ndërkombëtarizimin e tij, pasi ishin përkthyer në më shumë se 30 gjuhë deri më tani.

Pafundësi në një kallam (2019)

Isshtë një histori me më shumë se 400 faqe, e cila rrëfen shpikja e librit, pjesë e zhvillimit të tij dhe ngjarjeve të rëndësishme gjatë historisë së tij. Në këtë vepër janë përshkruar afërsisht 3000 vjet ngjarje, midis së kaluarës dhe së tashmes. Ese va që nga krijimi i librit të parë, bibliotekat dhe lexuesit e parë të botës antike, deri më sot.

Me këtë vepër autori arriti të jetë gruaja e pestë që fiton Çmimin Kombëtar Spanjoll të Eseve (2020), përveç marrjes së komenteve të shkëlqyera. Ndër komplimentet, spikasin fjalët e Mario Vargas Llosa: “Shkruar shumë mirë, me faqe vërtet të admirueshme; dashuria për librat dhe leximi janë atmosfera në të cilën kalojnë faqet e kësaj kryevepre ”.

Një histori që lindi në mes të vështirësive

Autori po kalonte një kohë të vështirë familjare Kur filloi të shkruante këtë libër, djali i tij ishte shumë i sëmurë. Për shumë muaj ai jetoi në një spital me të voglin e tij, mes dhjetëra trajtimeve mjekësore, kimioterapive, gjilpërave dhe fustaneve blu.

Por Irene edhe një herë u strehua në letërsi, kësaj here duke shkruar esenë e saj. Ndërsa lehtësohej nga burri i saj, ajo shkonte në shtëpi, merrte fletoren e saj dhe fillonte të shkruante. Në këtë mënyrë, litterat kishin një moment qetësie dhe paqeje, larg nga ai shqetësim i momentit. Pa dyshuar as që ai do të shkruante suksesin që do të ndryshonte jetën e tyre.

Një histori ndryshe dhe e plotë

Shumë katalog Pafundësi në një kallam si një ese e jashtëzakonshme dhe e jashtëzakonshme, pasi përmbajtja e tij është e plotë dhe e larmishme. Në të, është e mundur të gjesh detaje të zakonshme dhe tradicionale të tilla si humor, poezi, tregime, histori rurale, biografi, fragmente gazetareske dhe etimologji. Përveç skenave të mëdha historike të pranishme gjatë asaj trajektore të gjerë prej më shumë se 30 shekujsh.

Emri që shkrimtari fillimisht donte të jepte ese ishte: Një besnikëri misterioze, për t’i dhënë haraç Borges. Por u modifikua me sugjerimin e shtëpisë botuese, kësaj here duke iu referuar Pascal, i cili vuri në dukje se qeniet njerëzore ishin "kallamishte që mendonin".

përbërje

Vepra përmban 2 pjesë; e para: Greqia imagjinon të ardhmen, me 15 kapituj të plotë brenda. Atje, historia përshkon mjedise të ndryshme: jeta dhe vepra e Homerit, fushat e betejës së Aleksandrit të Madh, Biblioteka e madhe e Aleksandrisë - lavdia dhe shkatërrimi i saj - Kleopatra. Gjithashtu, kohët e vështira të kohës dhe arritjet: fillimi i alfabetit, libri i parë dhe libraritë udhëtuese.

Atëherë ju keni segmenti i dytë: Rrugët e Romës. Kjo pjesë përmban 19 kapituj, ndër të cilët janë: "Shkrimtarët e varfër, lexuesit e pasur"; "Librero: tregtia e rrezikut"; "Ovidi përplaset me censurën"; dhe "Canon: historia e një kallami". Shkrimtari rrëfen se kishte një palë të tretë që shkonte deri në shpikjen e shtypshkronjës, por vendosi ta mbajë atë përmbajtje, pasi do ta bënte esenë shumë të gjatë.

Përmbledhje

Shtë një ese që ecën përmes bërjes së librit përmes materialeve të ndryshëm, të tilla si: tymi, guri, balta, kallamishtet, qeramika, papirus, pergamenë dhe dritë. Cfare ka me shume, gjithashtu rrëfen ngjarje historike në të cilat përshkruhen: fushat e betejës, shpërthimet e vullkaneve, pallatet greke, fillimet e bibliotekave dhe vendet për të bërë kopje të shkruara me dorë.

Gjatë historisë shfaqen dhe bashkëveprojnë personazhe të ndryshëm, duhet të kapërcehen një numër i konsiderueshëm i vështirësitë për të mbrojtur librat. Nuk ka të bëjë me superheronjtë, por me njerëzit e zakonshëm: mësuesit, shitësit, skribët, tregimtarët, rebelët, përkthyesit, skllevërit, ndër të tjera.

Po kështu, ajo flet për historinë bashkëkohore; Një pjesë e rëndësishme e luftimeve që kanë të bëjnë me temën letrare janë të ekspozuara. Një përmbledhje e plotë e fazave të ndryshme nëpër të cilat kaluan librat në procesin e tyre të mbijetesës si një nga mjetet më thelbësore të përhapjes së njohurive.

Rreth Autorit

Në vitin 1979, qyteti i Zaragoza pa lindjen e Irene Somoza. Që në moshë shumë të re, ajo krijoi një lidhje me librat, si rezultat i prindërve të saj që i lexonin asaj dhe i tregonin histori para se të flinin. Në 6 u takua Odisea, babai i tij e lidhte atë me të natë për natë si një histori, dhe prej andej ajo është adhuruese e tregimeve rreth mitologjisë.

Në moshën e tij shkollore ishte viktimë e ngacmimi nga shokët e tij studentë, të cilët madje i shkaktuan abuzim fizik. Familja e tij ishte mbështetja themelore në këtë fazë, megjithëse streha e tij kryesore ishin librat. Për Irene, kthimi në shtëpi dhe leximi u pa si një lloj shpëtimi.

Studime Profesionale

Shkrimtari bëri studimet e tij epror en universitetet e Zaragozës dhe Firences, ku u diplomua dhe më vonë mori një doktoraturë në Filologji klasike. Pas përfundimit të karrierës së tij, ai i është përkushtuar thellimit dhe shpërndarjes së gjithçkaje që lidhet me klasikët e letërsisë.

Jeta private

Litterat është martuar me producentin e filmit Enrique Mora, me kë ai ka një djalë me emrin Pedro.

Punë

Përveç punës së saj si shkrimtare dhe filologe, ajo punoi si mësuese në universitete të ndryshme në vend. Për momentin shkruan artikuj për gazetat spanjolle Vendi y Herald i Aragonit, në të cilën mençuria e lashtë ndërthuret me temat moderne. Disa nga këto recensione u përpiluan në dy prej punimeve të tij: E kaluara që ju pret (2008) y Dikush foli për ne (2010).

Garë letrare

Shkrimtarja ka për të kredituar 8 libra, postimi i tij i parë ishte: Drita e varrosur, një thriller që u lansua në 2011. Më vonë, ai zhytej në letërsi për fëmijë dhe të rinj, me Shpikësi i udhëtimeve (2014) y Legjenda e baticave të buta (2015) Ai vazhdoi me: Bilbili i shigjetarit, një histori dashurie dhe aventureske botuar në 2015.

Libri i tij i fundit arriti në 2019: Pafundësi në një kallam, y në një kohë të shkurtër u bë bestselleri. Kjo ese është dhënë shumë herë që nga botimi i saj. Përveç Syrit Kritik të Rrëfimit (2019) dhe Ese Kombëtare (2020), ai gjithashtu mori dallimet: Los Libreros Rekomandoni (2020), José Antonio Labordeta Çmimin për Letërsi (2020) dhe Aragón Çmimin 2021.

Ndërtimi

 • Biblioteka dhe terminologjia kritiko-letrare në Marcial (2008)
 • E kaluara që ju pret (2010)
 • Drita e varrosur (2011)
 • Shpikësi i udhëtimeve (2014)
 • Legjenda e baticave të buta (2015)
 • Bilbili i shigjetarit (2015)
 • Dikush foli për ne (2017)
 • Pafundësi në një kallam (2019)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.