Star Trek. Përzgjedhja e librave në lidhje me serinë origjinale

Star Trek është seria më e famshme shkencore-shkencore jo nga historia e televizionit, por nga të gjitha kohërat. Krijuar nga Gene Roddenberry dhe me një mori versionesh dhe më shumë seri gjatë viteve, origjinal Mbetet më ikonike. Dhe sot dhe ditën tjetër 26 të ditëlindjen e Protagonistët e tyre: William Shatner, i cili arrin 90 vjet, dhe Leonard nimoy, i cili vdiq në 2015 dhe gjithashtu do të kishte arritur atë shifër. Kapiten James TiberiusKirk dhe zoti spockSidoqoftë, ata tashmë do të jenë të pavdekshëm. Kështu që, hyj në modë trekkie dhe ka nje te tille zgjedhja e titullit —Nga qindra që ka - libra për to dhe seritë. Jetë e gjatë dhe prosperitet.

Star Trek: Udhëtimi i një Brezi - Doc Pastor

Titulli i botuar nga shtëpia botuese Dolmen, është nga më të fundit dhe përqendrohet kryesisht në seri origjinale (lëshuar midis 1966 dhe 1969) dhe 6 filma të ekuipazhit origjinal të anijes ENTREPRISE (pushkatuar midis 1979 dhe 1991) Kapiten nga James T Kirk, ai ekuipazh përbëhet nga oficeri i tij i parë, Vulcan Mr. Spock, mjeku Leonard Bones McCoy, zyrtari i komunikimit Uhura, oficeri inxhinier inxhinier Scott dhe oficerët Chekov dhe Sulu. Shtatë emra që tashmë e kanë kapërcyer zhanrin në të gjitha format e tij: televizion, letërsi, komike ose kinema.

Ky libër u përgjigjet disa prej pyetje më themelore rreth saj nga fillimet e saj te ekskluzivitetet e ndryshme që arrijnë sot. Dhe të gjitha të shoqëruara me detaje dhe deklarata të shumë emrave që janë ende pjesë e saj.

Star Trek. Kufiri i fundit - Carlos Díaz Maroto dhe Luis Alboreca

Shumë gjithëpërfshirëse, ai gjithashtu na tregon për të origjinë të serisë, ndërsa autorët shqyrtojnë titull pas titulli çdo episod. Ata gjithashtu komentojnë mbi serinë e animuar, filma origjinalë të ekipit ose filma, si dhe diskutojnë rreth fenomen i madh tifoz që gjeneroi dhe vazhdon të gjenerojë, me konventat gjatë viteve ose Merchandising përreth

Bibla Trekkie - Ramón nga Spanja, Jordi Sánchez, Sergi Sánchez dhe Antonio Trashorras

Wasshtë botuar në 1995 dhe është një udhëzues themelor për të mos humbur në pafundësinë e aspekteve që ka seriali dhe përfshin: nga sekretet e suksesit të saj, të cilat u rritën pas transmetimit, personazhet e saj dhe momentet më të lavdishme, kërcimi i saj në kinema dhe versionet e tij të pashtershme në çdo format.

Unë jam spock - Leonard Nimoy

Nuk mund të humbas një autobiografia e aktorit që luajti personazhin më ikonik nga seriali, ai Z. Spock i cili tashmë e ka kapërcyer atë. Wasshtë botuar këtu në 2009 dhe është përkthimi i origjinalit Unë jam spock 1995. Nimoy i tregon të tijat kontaktet e para me interpretimin në fëmijërinë e tij dhe më pas përqendrohet në Star Trek ku ishte edhe drejtor.

Ajo gjithashtu llogarit çfarë e përfshiu atë duke krijuar Spock dhe marrëdhënia e saj me të, e cila zhvillohet në dialogje. Kërkohet kundër vizionin të cilën ai e shtypi në autobiografinë e tij të hershme, të cilën e kishte botuar 30 vjet më parë nën titullin Unë nuk jam Spock, ku kishte lënë përshtypjen se i mohuar të karakterit.

Fizika e Star Trek - Lawrence Krauss

Shkruar në 1995 nga Lawrence Krauss, shkencëtar dhe doktor në Fizikën Teorike, përmban një hyrje nga vetë Stephen Hawking. Dhe reflektoni dhe vini në pikëpyetje mundësitë e shkencës tregohet në universin Star Trek. Këtu erdhi në 2012, bazuar në versionin e azhurnuar nga autori në 2007.

Kujtime Star Trek - William Shatner dhe Chris Kreski

Dhe për ata që inkurajohen nga anglishtja, këto nuk mund të mungojnë kujtimet e Willian Shatner, i cili gjithashtu nënshkruan disa libra mbi botën Trekkie. Aktori Kanadez, pavarësisht më shumë karrierës televizive në seri të tjera më pas Star Trek, ai kurrë nuk do të ndalet së qeni Kapiten Jim Kirk. Dhe vazhdon më shumë se aktiv në rrjetet sociale. Në këtë titull, i cili doli në vitin 1993, ai na tregon për të tijën histori dhe vizion personal rreth serialeve dhe filmave, brenda dhe jashtë kamerës.

Leonard: Një jetë - William Shatner

Më në fund, nëse jeni një trekkie pro, si të mos e merrni këtë titull, ku Shatner na tregon të tijat marrëdhëniet profesionale dhe personale me Leonard Nimoy. Të dy ranë dakord si aktorë në sheshin e serialit Agjenti i CIPOL (Njeriu nga xhaxhai), në 1964. Ata nuk e imagjinuan që dy vjet më vonë do ta shihnin veten në një seri të re duke luajtur personazhet kryesore që tashmë do të shënonin pjesën tjetër të jetës së tyre. Në të njëjtën kohë, ajo marrëdhënie profesionale gjithashtu u bë një miqësia personale që do të zgjaste për 50 vjet.

Në një mënyrë shumë emocionuese Shatner na tregon historinë e asaj miqësie, me shumë anekdota dhe të tjerët që nuk dihen për jetën e tyre brenda dhe jashtë seteve. Dhe kompozoni një nga ato haraçet që rrallë ndodhin midis aktorëve.

Burimi: Kujtesa Alfa Fandom


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.